Bet ar tikrai šis stebuklas – tvarus? Ar gražūs lūkesčiai nėra saviapgaulė? Kalbamės apie tai su Žygimantu Mauricu.
Sakote, kad Lietuvoje įvyko ekonomikos stebuklas, nuosmukis minimalus, gyventojų lūkesčiai puikūs, o tuo metu vakaruose viskas blogai ir prognozės labai liūdnos. Kaip šis dalykas suderinamas? Ir ar tas ekonominis stebuklas Lietuvoje yra tvarus?
Viena vertus, reikia pasidžiaugti, kad Lietuvos ekonomika nukentėjo kone mažiausiai Europos Sąjungoje. Bet, kita vertus, Europos Sąjunga yra viena labiausiai nukentėjusių. Ir ypatingai nerimą kelia Pietų Europos valstybės, kurių ekonomikos krito kone 20 procentų. Tai iš tikrųjų nerimo yra ir atsipalaiduoti šitoje situacijoje nereikėtų.
Juolab, kad dalyje valstybių, tame tarpe ir vienoje iš didžiausių ekonomikų – Ispanijoje – koronaviruso atvejų skaičius sparčiai auga ir matome, kad lūkesčiai toje šalyje prastėja.
Jūs sakote, kad labiausiai nukentėjo tos šalys, kurių valdžia koronaviruso akivaizdoje blaškėsi ir žmonių lūkesčiai tose šalyse blogesni. Lietuvoje, jei valdžia tiesiog nesiblaškydama ims ir įves panašius apribojimus, kurie buvo pavasarį, ar situacija nepablogės?
Aš manau, kad grįžimas į kovo mėnesį jau būtų blaškymasis, nes du kartus į tą pačią upę nereikia bristi. Šiuo metu mes esame žymiai geriau pasiruošę, nei kad buvome kovo mėnesį.
Kokių suvaržymų neturėtų būti, kad ekonomika Lietuvoje nenukentėtų?
Aš manyčiau, kad didžioji dalis valstybių žengs Švedijos pramintu keliu, nors ji kritikos ir sulaukia. Bet Pietų Europos šalys suvokia, kad antro tokio uždarymo jų ekonomikos gali ir neatlaikyti.
Finansų ministerija skelbia, kad liepos mėnesį į valstybės biužetą buvo nesurinkta apie 111 mln. eurų. Kaip tai dera su ekonominiu stebuklu? Ar tai nėra labai blogas ženklas?
Tai kaip tik yra labai geras ženklas, nes tas minusas yra labai nedidelis. Tai jeigu mes tokiu greičiu judėsime iki metų pabaigos, tai būtent dėl pajamų deficito mūsų bendras deficitas išaugs trimis procentiniais punktais bendrojo vidaus produkto. Ir tai yra labai nedidelis deficito augimas. Bet didesnis iššūkis išlaidų pusėje.
Plačiau žiūrėkite „Dienos komentare“ viršuje.