Kauno miesto rotušėje ketvirtadienio pavakare į iškilmingą posėdį susirinkusi Kauno miesto taryba paskelbė apie tradicinės miesto šventės - „Kauno dienos 2009“ pradžią.
Šiemetinė miesto šventė skirta paminėti laikinosios sostinės suteikimo Kauno miestui 90-metį ir Lietuvos vardo paminėjimo tūkstantmetį.
Į rotušės salę, kurioje beveik prieš 450 metų (1560 m.) įvyko pirmasis miesto valdžios posėdis, ketvirtadienį pagarbiai įnešta tarpukario laikų Kauno savivaldybės vėliava, joje aukso raidėmis parašyta „Laisvas būdamas laisvės neišsižadėsi“. Taip pat buvo pristatytas ir Kauno miesto didysis herbas.
Istorijos mokslų daktaras Algirdas Mikalauskas „vertė istorijos puslapius“, minėdamas reikšmingas Kaunui datas.
1919 m. pirmosiomis sausio dienomis Kaunas netikėtai tapo už laisvę kovojančios Lietuvos laikinąja sostine. To meto spauda, anot istoriko, apie Kauną taip rašė: „mizernas, rūškanas miestas, neišskiriant nė pačios Laisvės alėjos. Visa tai stovi ir nemano išnykti“. Tačiau netrukus paaiškėjo, kad valdžios institucijų koncentravimasis Kaune nulėmė ryžtingą kokybišką miesto šuolį.
Kaunas plėtėsi, augo, jis galėjo savarankiškai tvarkyti švietimą, komunalinį ūkį, kultūros ir kitus reikalus.
Pirmasis miesto burmistras Jonas Vileišis, kaip naujakurys, pirmiausia pasirūpino vandentiekiu, paskui - gatvėmis, statybomis. Beje, jis nemažai dėmesio skyrė socialinėms problemoms ir netgi - savivaldos administravimo tobulinimui.
„Kam nebrangūs miesto darbai, tam geriau pas mus netarnauti“, - yra sakęs savivaldybės tarnautojams J. Vileišis. Stiprus miesto lyderis buvo ir Antanas Merkys, įgyvendinęs nemažai J. Vileišio pradėtų projektų.
Per du tarpukario dešimtmečius Kaunas tapo europinio stiliaus miestu. Miesto dienų proga pasveikinęs miesto šventės dalyvius, tarp kurių buvo ir Seimo narių, dabartinis Kauno meras Andrius Kupčinskas už išskirtinius nuopelnus miestui Kauno miesto burmistro pasidabruotą Jono Vileišio medalį įteikė Vytauto Didžiojo universiteto profesoriui Egidijui Aleksandravičiui. Kiti apdovanojimai - Santakos garbės ženklai - iškilmėse įteikti aktoriui ir režisieriui Petrui Venclovui, poetui Vytautui Ivoniui, žurnalistei Rūtai Kanopkaitei ir chorvedžiui Ksaverui Plančiūnui.
Koncertą rotušėje surengė K. Plančiūno vadovaujamas berniukų ir jaunuolių choras „Varpelis“.