• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Ketvirtadienį Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) pirmininko poste socialliberalu Alvydu Sadecku pakeistas „pilietininkas“ Algimantas Matulevičius sako užmynęs valstybininkų klanui ant nuospaudos. Politologai šio įvykio nelinkę pernelyg sureikšminti, vadindami jį „natūralia politine kova“, sukėlusia „audrą stiklinėje“.

REKLAMA
REKLAMA

Praėjusią savaitę valdančiajai socialdemokratų, socialliberalų, valstiečių liaudininkų ir liberalcentristų daugumai, pasitelkus opozicinius darbiečius, pavyko iš posto nuversti NSGK pirmininką A. Matulevičių.

REKLAMA

Kaip portalui „Balsas.lt“ teigė nuo NSGK pirmininko pareigų nušalintas Algimantas Matulevičius, jis buvo atstatydintas dėl intrigų, kadangi „užkabino valstybininkų klaną“. A.Matulevičius sakė, jog neįtiko valstybininkams dėl to, jog balsavo prieš „Leo LT“ projektą. „Mazolį užmyniau <...> dėl „Leo LT“, kai aš ne tik prieš jį balsavau, bet ir buvau pateikęs kitą įstatymo projektą“, - sakė A. Matulevičius.

REKLAMA
REKLAMA

Kuo dėta Darbo partija?

Buvęs NSGK vadovas portalui „Balsas.lt“ aiškino, kad jo atstatydinimas iš NSGK pirmininko pareigų yra susijęs su po pusantrų metų pertraukos į politikos areną grįžusiu Darbo partijos lyderiu Viktoru Uspaskichu. „Kol šitas žmogus nedavė komandos, <...> Darbo partija <...> pusę metų Matulevičiaus nesugebėjo iškrapštyti iš pirmininko posto. Kai tik Viktoras davė komandą, dėl to, kad 25 milijonų byla pasiekė teismą, matom atsilyginimą“, - galimas atstatydinimo priežastis vardino A. Matulevičius.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Anot A. Matulevičiaus, Lietuvoje valstybininkų klano interesai sutampa su Darbo partijos interesais. „Mūsų teisėsauga yra spekuliuojama.<...> Kodėl 25 milijonai nelegalių pinigų atėję į Lietuvą laikoma klaida buhalterinėje apskaitoje? <...> Vakar buvo pasakyta, kad kitas teismo posėdis bus po kitų Seimo rinkimų. <...> Man keista, kodėl prokurorai tos bylos toliau netęsia“, - sakė A. Matulevičius.

REKLAMA

NSGK narė konservatorė Rasa Juknevičienė irgi teigė, jog A. Matulevičiaus pašalinimas bei Darbo partijos parama šiam sprendimui gali būti mainų objektas su Darbo partija, kuriai iškeltas ieškinys dėl finansinių machinacijų. Kaip portalui „Balsas.lt“ sakė parlamentarė, egzistuoja „užkulisiniai susitarimai tarp Viktoro Uspaskicho ir valdančios daugumos“.

REKLAMA

Portalui „Balsas.lt“ Darbo partijos lyderis Viktoras Uspaskichas teigė, kad A. Matulevičiui nevertėtų pirmininkauti NSGK, kadangi „kai pirmininkas skleidžia melą ir nesąmones, Lietuvos valstybės saugumui yra pavojus“.

A. Matulevičius prisiminė poros metų senumo įvykį, kada atstatydintas iš Seimo pirmininko pareigų Artūras Paulauskas surengė spaudos konferenciją, kurioje pasakė, jog būdamas Seimo pirmininku, gaudavęs informacijos, esą V. Uspaskichas turi ryšių su Rusijos specialiosiomis tarnybomis. „Ką aš galiu pasakyti, kad mane nepasodintų... Esu pasakęs Seimo salėje, kad yra saugume jautrios informacijos apie poną Viktorą Uspaskichą. Ir jei mūsų valstybės vyrai norėtų aiškintis giliau, <...> turėtų daryti uždarą Seimo posėdį, bet kadangi kinkos labai silpnos, tai jie numuilino šitą dalyką“, - teigė Seimo narys.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Rasa Juknevičienė neatmetė galimybės, jog A. Matulevičiaus pašalinimas gali būti susijęs su „Gazprom“ interesais. „Žiūrint giliau, gal net veikia paties „Gazpromo“ interesai, <...> vyrai susitaria tarpusavyje ir nuo to priklauso Seimo sudėtis“, -  sakė R. Juknevičienė. 

V. Uspaskichas sakė neturįs supratimo apie jokius susitarimus. „Tarp ko vyksta susitarimai?<...> neturiu supratimo. Neaiškus klausimas. <...> Nesuvedu galų, prie ko čia Matulevičius ir Darbo partija“, - stebėjosi V. Uspaskichas.

REKLAMA

Paklaustas apie sąsajas su „Gazprom“, V. Uspaskichas teigė, jog „reikia faktų, o ne tribūnoje kalbėti, <...> reikia į prokuratūrą kreiptis, kad ištirtų. <...> Taigi reikia neplepėti“, nes tam yra atitinkamos institucijos, į kurias galima kreiptis.

REKLAMA

„Natūrali politinė kova“ ar „audra stiklinėje“?

Kaip portalui „Balsas.lt“ sakė politologas Raimundas Lopata, NSGK pirmininko kaita rodo, jog vyksta „natūrali politinė kova“, tvirtinant valdančiosios koalicijos pozicijas. „Manau, kad visi ir taip tą supranta“, - teigė R.Lopata.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pasak R.Lopatos, A. Matulevičiaus vaidmenį Lietuvos politikoje vertinti kol kas dar per anksti, kadangi istorija, susijusi su  vadinamuoju VSD skandalu, nėra pasibaigusi. „Man atrodo, taškus dar per anksti sudėlioti“, - sakė jis.

Politologo Algio Krupavičiaus teigimu, parlamento frakcijos, ypač iš valdančiosios koalicijos, aktyviai siekė tokio sprendimo, „juolab kad į koaliciją įėjo socialliberalai, kuriems buvo pažadėta nemažai pozicijų“, kurių jie negavo.

REKLAMA

Kaip portalui „Balsas.lt“ sakė A.Krupavičius, NSGK postas atsidūrė politinių mainų akiratyje tiek dėl koordinavimo stygiaus, tiek dėl neįvykdytų pažadų.

Pilietinės demokratijos partija, kuriai atstovauja A.Matulevičius, yra itin susilpnėjusi ir praranda įtaką. Nors, politologo teigimu, taip nutikę dėl VSD tyrimo, vis dėlto kyla klausimas, „ar verta laužyti ietis“ iki rinkimų likus tik keliems mėnesiams.

REKLAMA

Anot A. Krupavičiaus, esant tokiai situacijai buvo galima pasielgti ir kitaip: išlaikyti status quo, A. Matulevičių paliekant komiteto pirmininko poste. Kadangi komiteto pirmininkų kaita mažai kam duosianti naudos, dabartinė situacija viso labo „primena audrą stiklinėje“.

 „Balsas.lt“ primena, jog  už A. Sadecko kandidatūrą balsavo 58 Seimo nariai, 24 prieš, o 10 susilaikė.

REKLAMA
REKLAMA

A. Sadeckas ketvirtadienį perėmė šias pareigas Etikos ir procedūrų komisijai pripažinus, jog pirmininkų rokiruotė yra teisėta.

Į Etikos ir procedūrų komisiją buvo kreiptasi antradienį, Seimo nariams susiginčijus, ar minėtas NSGK pirmininko pakeitimas, vykęs praeitą savaitę, buvo teisėtas - mat ne visi komiteto nariai gavo kvietimus į posėdį ir galėjo jame dalyvauti. 

Seimo Etikos ir procedūrų komisija nusprendė, kad Seimo statuto nuostatos, reglamentuojančios komitetų neeilinių posėdžių rengimą ir komitetų pirmininkų perrinkimą, nebuvo pažeistos.

Norint atstatydinti komiteto pirmininką, už tai turi balsuoti ne mažiau kaip 7 nariai. Už šio politiko atstatydinimą tąkart balsavo visi 8 į neeilinį posėdį susirinkę Seimo nariai.

Už A. Sadecko kandidatūrą balsavo 7 komiteto nariai, pats A. Sadeckas balsuodamas susilaikė. A. Sadeckas šios kadencijos Seime prieš kelerius metus jau buvo NSGK vadovu.

Planų atstatydinti A. Matulevičių buvo ir anksčiau. Prie valdančiųjų prisijungus Naujajai sąjungai, būtent jai atiduotas NSGK pirmininko postas. A. Matulevičius ketino pats atsistatydinti, tačiau jį atleisti neužteko Seimo narių balsų. A. Matulevičiaus vadovavimas NSGK tapo keblus tada, kai jis pasitraukė iš valdančiosios daugumos ir šitaip neteko kolegų palaikymo.

A. Matulevičius priklauso mišriai Seimo narių grupei ir yra išrinktas Pilietinės demokratijos partijos vadovu. Didžioji šios partijos parlamentarų, skirtingai nei pats A. Matulevičius, dalis (6 asmenys) prisišliejo prie valdančiųjų socialdemokratų, o A. Matulevičių išrinkus pilietininkų lyderiu, du iš jų iš partijos pasitraukė apskritai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų