Frakcijos seniūno Mindaugo Lingės teigimu, nerimą kelia gruodžio pabaigoje vykusios diskusijos Seimo Energetikos ir darnios plėtros komisijoje, kur siūlyta stabdyti lapkritį paskelbtą projekto vystytojo konkursą.
„Viskas panašėja į tai, kad bandoma kvestionuoti pačio parko tikslingumą, prisidengiant poreikiais atlikti papildomus veiksmus. Bet koks procesų stabdymas, kaip ir matome iš viešosios erdvės, gali išaugti į tai, kad gali būti svarstomos pačios įvairiausios šio projekto likino alternatyvos“, – BNS pirmadienį sakė M. Lingė.
„Norime ir atsakymų, ir iš principo kalbėtis apie šio projekto reikšmę ir svarbą“, – pridūrė jis.
Energetikos ministras Ž. Vaičiūnas praėjusią savaitę LRT radijui teigė, kad šiuo metu vyksta antrojo Lietuvos vėjo parko Baltijos jūroje projekto kaštų ir naudų vertinimas, taip pat svarstomi keli jau paskelbto vystytojo konkurso scenarijai, įskaitant jo stabdymą. Jis anksčiau nekart teigė, kad projektas neturėtų būti vystomas už kainą, kuri būtų „našta vartotojams“
Tuo metu dalis Seimo Energetikos ir darnios plėtros komisijos narių siūlo prašyti ministerijos apskritai sustabdyti aukcioną, kol bus atlikta kaštų ir naudos analizė, įvertintas 15 metų numatytas valstybės skatinimas, taip pat pašalinti nuostatas dėl esą perteklinių valstybės įsipareigojimų konkurso laimėtojui. Šį klausimą komisija ketina svarstyti trečiadienį.
BNS primena, kad pernai lapkričio 18-ąją 3,13 mlrd. eurų preliminarios vertės antrojo vėjo parko Baltijos jūroje vystymo konkursas paskelbtas po to, kai dalyvavus tik vienai įmonei balandį neįvyko pirmasis aukcionas.
Vasarą Seimui supaprastinus aukciono sąlygas, dabar jis galėtų įvykti ir dalyvaujant tik vienam dalyviui, o elektros pardavimo sandorio kainą bei valstybės skatinimo apimtį būtų galima keisti atsižvelgiant į paskutinių metų infliaciją bei didmeninę kainą.
Naujo konkurso dalyviai, skirtingai nei pernai vykusio pirmojo, galės pretenduoti į 15 metų trukmės valstybės skatinimą. Konkursą laimėtų didžiausią vystymo mokestį, kuris turi būti bent 5 mln. eurų, pasiūlęs arba iš valstybės mažiausio metinio elektros gamybos skatinamo kiekio už mažiausią kainą paprašęs dalyvis.
Apie dalyvavimą aukcione jau paskelbė valstybės kontroliuojama energetikos grupė „Ignitis grupė“, tai svarsto ir didžiausias Lenkijos naftos koncernas „Orlen“.
Projekto šalininkai sako, kad tiek pirmasis, tiek antrasis jūriniai vėjo parkai Lietuvai po 2030-ųjų užtikrintų didžiulę elektros gamybą bei mažesnes kainas.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!