Apie tai, ar tikrai tam laikas, naujienų portalo tv3.lt laidoje „Dienos pjūvis“ diskutavo Seimo nariai Andrius Vyšniauskas ir Gintautas Paluckas.
Andriau, kodėl kilo šita idėja, kodėl nusprendėte pakeisti kelio ženklus?
Per artimiausius 15 metų kelio ženklai neišvengiamai keisis, nes keisis tarptautiniai standartai. Tame procese, manau, svarbu ir tas dizainas, kad nauji kelio ženklai būtų labiau vakarietiški ir mažiau primintų sovietinį dizainą, kurį paveldėjome.
O kuo mūsų kelio ženklai skiriasi nuo kaimynių Lenkijos, Latvijos, Estijos?
Yra ganėtinai ryškus skirtumas, nes Latvija, Estija ir Lenkija savo kelio ženklus pasikeitė nepriklausomybės pradžioje, jie išėjo iš sovietinės GOSP sistemos, pasikeitė dizainą, o Lietuva kažkodėl liko vienintėlė, kartu su Rusija, Baltarusija, Kazachstanu ir t.t. Ir mes šita prasme esame toliau nuo kitų į Vakarus pažiūrėjusių valstybių. Nematau priežasties, kodėl nereikėtų to pakeisti. <...>
Lietuvoje kelio ženklai nusidėvi per 10 metų, ministerija sako, kad visi kelio ženklai yra pakeičiami per maždaug 15 metų. Mes kalbame apie tai, kad natūraliai atnaujinant kelio ženklą galima vietoje seno dizaino uždėti naują ir tai nekainuotų jokių papildomų lėšų.
Kaip jūs vertinate tokias konservatorių idėjas?
<...> Viena vertus, aš tai vertinu kaip tam tikrą priešrinkiminį momentą, kita vertus, vertinu atsakingai, nes tokie pakeitimai kainuoja pinigus. Neveltui tas dizainas nėra kaitaliojamas, nes visa tai atsiremia į pinigus, kurių kelių infrastruktūroje trūksta. Ir, jeigu mes jau norime kažkur išleisti tuos keliasdešimt milijonų eurų, matyt, prasmingiau juos išleisti būtų tvarkant kelius, viadukus, tiltus, o ne vaikantis kažkokių madų.
Jeigu atvirai, kol kolega to nepaminėjo, tikrai neįsivaizdavau, kad sovietmetis glūdi kelių ženkluose, tai, mano įsitikinimu, yra kitų prioritetų. <...> Argumentai, kad į rytus nuo mūsų yra panašiai atrodančių kelio ženklų, yra silpnoki. Tai nėra argumentas išleisti tokias sumas pinigų.
Matosi, kad kolega nėra įsigilinęs į šią istoriją. Pirma, čia nereikia keisti įstatymo, todėl, kad kelio ženklus reguliuoja Susisiekimo ministras savo įsakymu. Kitas svarbus dalykas, jei mes norime per tuos 10–15 metų sutaupyti kelio ženklų srityje, turime priimti vieną labai svarbų sprendimą: neatnaujinti kelio ženklų. Tik tokiu būdu mes galime sutaupyti pinigų. <...> Bet kokia šių metų iniciatyva yra vertinama kaip rinkiminis sprendimas. Tai tie, kurie vertina, turbūt vertina pagal save.
Susiekimo ministerija pakomentavo jūsų pasiūlymą ir pasakė, kad jam visiškai nepritaria, sprendimus pavadino trumpalaikiais. Kodėl jie taip sureagavo?
Ministerija pateikė du vertinimus. Pirmasis komentaras buvo, matyt, nepasiruošus ir nepažiūrėjus, koks tas teisinis reglamentavimas. Šiandien ir vakar vakare ministerijos atstovas labai aiškiai pasakė, kad keičiasi tarptautinė konvencija, ji į Lietuvą atkeliauja rugsėjo mėnesį, pradėsim keisti nacionalinius teisės aktus ir per 15 metų kelio ženklai Lietuvoje keisis.
Šiame kontekste mes galime išspręsti problemą ir dėl sovietinių kelio ženklų. Tai bus padaryta, nesvarbu, kaip atrodys rinkimai, kaip keisis vyriausybės, po 15 metų Lietuvoje kelio ženklai nebeprimins sovietinių, neturiu abejonių.
Visą pokalbį rasite straipsnio pradžioje.