Daugiau apie tai – TV3 žiniose.
Mėsos produktais turguje prekiaujanti Violeta sako, kad pirkėjai, atsiskaitydami grynais, smulkių centų jai palieka begalę. Moteris guodžiasi, kad smulkūs centai – tikras galvos skausmas.
Violeta sako net pati apvalinti grąžą pradėjusi, kad tik centų būtų mažiau. Bet jų kaip nemažėja, taip nemažėja.
„Nė aš ypatinga čia noriu, bet duoda ir imi“, – sako pardavėja Violeta.
Centų atsikratyti nori ir pirkėjai
Atsikratyti 1 ir 2 centų monetomis bando ir patys pirkėjai, mokėdami vien tik centais už prekes.
Pirkėjai ir turgaus prekeiviai rėžia, kad centai piniginę spaudžia, todėl geriausia būtų, jei jų neliktų:
„Jau mūsų pirštai senoki, nesugraibom.“
„Jie neturi vertės, pameti ir net neima grąžai, mums net atneša, o atgal neima iš mūsų. Jeigu duodi po centą ar du.“
Išties, 1 ir 2 centų monetų palaipsniui sumažės, o vėliau turėtų ir nelikti. Seimas apsisprendė po truputį jų atsisakyti. O tai padarys apvalindamas sumas už prekes ir paslaugas.
Suapvalinus žmonės mokės daugiau
„Jeigu galutinė krepšelio suma yra vienas ar du centai, tai galutinė krepšelio suma yra vartotojo naudai“, – sako biudžeto ir finansų komiteto pirmininkas Mindaugas Lingė.
Arba atvirkščiai – prekybininko naudai, jeigu bendra krepšelio suma 10 eurų ir 4 centai, tai suapvalinus žmogus mokės brangiau – 10 eurų ir 5 centus.
Suma bus apvalinama tik pirkėjams atsiskaitant grynaisiais. Žmonės tokiu sprendimu nėra itin patenkinti:
„Nuostolis tai šioks toks buvo vartotojui. Kitaip čia jau nenusuksi, kitaip jau nebūna.“
„Kiekvienas žiūri į save, aš tiek galiu pasakyti. Tie didieji prekybininkai apvalins į savo naudą.“
Panašiai kaip pirkėjai galvoja ir Seimo opozicija, kuri gąsdina, kad esą valdantieji priėmė naudingą sprendimą tik prekybininkams.
„Nu kiekvienam, matyt, aišku, kad kainos didės ir šia galimybe pasinaudos prekybininkai. Tam, kad susikompensuotų padidėjusias sąnaudas“, – teigia socialdemokratas Gintautas Paluckas.
„Aš nesuprantu, tai tas pats maišelis dabar pabrangs iki 5 centų? Aš netikiu, kad jis iki nulio atpigs“, – sako demokratas Tomas Tomilinas.
Išmanieji kasos aparatai
Prekybos vietose nuo kitų metų gegužės jau stovės išmanieji kasos aparatai, kurie suapvalins mokamą sumą. Valdantieji aiškina, kad 1 ir 2 centų monetų reikia atsisakyti dėl to, kad jų kaldinimas ir transportavimas kasmet kainuoja pusę milijono eurų, o didelę dalį centų žmonės tiesiog išmėto.
Valdantieji ramina – prekių ir paslaugų kainos esą nedidės.
„Mes turbūt suprantame, kad žmonės neina į parduotuvę pirkti po vieną prekę ir yra kažkoks krepšelis ir kontroliuoti krepšelio kainą, kai įsidedi bent vieną sveriamą produktą, tampa nebeįmanoma“, – kalba M. Lingė.
„Lietuvos rinka yra labai specifinė, tai šiuo atveju aš nesiremčiau šešiomis ES valstybėmis. Bet žinant, kaip mūsų rinka reaguoja į įvairiausius pakeitimus, tai verslas nueis lengviausiu keliu“, – teigia Seimo narė Agnė Širinskienė.
Kai kurie išreiškia ir nepasitenkinimą.
„Akivaizdu, kad mes turime didžiulę problemą ir didžiulį Vilniaus elitą, kuris nori atsikratyti centais. Nors kitose šalyse matau – Lenkijoje – ten grošo neatsisakė, kuris yra trigubai pigesnis už mūsų centą“, – pasakoja T. Tomilinas.
Kainos nebus apvalinamos visada
Kadangi grąžos 1 ir 2 centų monetomis pirkėjai nuo kitų metų jau negaus, prekybininkų buvo paklausta, kur šie dabar deda iš pirkėjų gautus centus.
„Lygiai taip pat, kaip žmonės – einame į savitarną apsipirkti. Reikia duonos, reikia pieno. Mėsos turime. Tai lygiai ten pat ir išleidžiame“, – sako mėsos pardavėja Violeta.
Kainos nebus apvalinamos atsiskaitant kortele, keičiant valiutą, pervedant grynuosius pinigus.
Daugiau sužinokite vaizdo reportaže, esančiame straipsnio viršuje.
antra,-tai sudaro 3% nuo euro,kas sudarys galimybe valdziai surinkti didesnius mokescius per vartotojus.
trecia,-godumas tuos 3%,pavers zymiu gyvenimo pabrangimu visose srityse.
4 -tai nieksingas elgesys.