• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Kapines prieš Vėlines tvarkantys lietuviai čia vis dar neša kalnus žvakių ir jų įdėklų – pastebi komunalininkai.

Kapines prieš Vėlines tvarkantys lietuviai čia vis dar neša kalnus žvakių ir jų įdėklų – pastebi komunalininkai.

REKLAMA

Po mirusiųjų dienos visos jos keliauja į kapinių konteinerius, o iš ten į sąvartynus. Specialistai skaičiuoja, kad po Vėlinių iš kapinių jie išveža keturiskart daugiau atliekų nei kitais mėnesiais.

Susikaupia tonomis

Kretingos kapines apgulė gėlėmis ir žvakėmis nešini lankytojai. Nors kapinėse sutikti žmonės sako, kad artimųjų kapų žvakėmis neapkrauna, vis dėlto dažnas pripažįsta, kad tokia tradicija – kiekvienas giminaitis atneša bent po vieną.

Ir visų sudegusių pavienių žvakių indeliai vėliau keliauja į kapinių konteinerius, kur jau guli dešimtys nuo kitų kapų.

Kadangi žmonės stiklinius žvakių indus ir plastikines jų dalis meta į mišrių atliekų konteinerius, kiek tokių šiukšlių po Vėlinių iškeliauja į Lietuvos sąvartynus, niekas tiksliai pasakyti negali.

REKLAMA
REKLAMA

Vilniaus komunalininkai skaičiuoja, kad iš sostinės kapinių įvairiausių žvakučių, indelių, stovelių per metus į sąvartyną išveža per tūkstantį tonų – o tai prilygsta 3333 konteineriams.

REKLAMA

O štai Kretingos kapinių prižiūrėtojai pateikia savus skaičius – Vėlinių laikotarpiu iš kapų jie apskritai išveža 60 tonų atliekų, kai įprastais mėnesiais tik apie 12. Specialistų teigimu, kapines lankantys žmonės vis dar nesidomi rūšiavimu.

„Planuojame stiklo konteinerius, galvojame apie tai, bet pradėjome nuo žaliųjų atliekų. Šiose kapinėse yra atskiri konteineriai žaliosioms atliekom, bet žmonės dažnu atveju sudeda viską“, – pasakojo Kretingos seniūnė Gintarė Liobikienė.

REKLAMA
REKLAMA

Žvakių „gimtinė“

Bendrovės „Geralda“ gamyklos linijomis keliauja tūkstančiai įvairiausių žvakių. Per metus čia dirbantys žmonės su robotų pagalba pagamina apie 30 milijonų žvakių ir jų indelių. Gamintojai rodo ir kokios naujovės tautiečių laukia per šias Vėlines.

„Labai patogus dalykas vėjuotą rudens dieną (pamatykite vaizdo siužete – aut. past.). Uždegus žvakutę, po to galima pakeisti jos įdėklo aukštį ir sureguliuoti pagal indelį“, – teigia žvakių gamyklos direktorius Gintautas Igaris.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Anot žvakių gamintojų, stiklinius ar plastikinius indelius, net jei juose yra parafino likučių, galima perdirbti. Tiesa, Lietuvoje dar tam tinkamos įrangos nėra.

Mūsų šalyje į stiklui skirtus konteinerius galima mesti tik parafinu neišteptus štai tokius stiklinius žvakių indelius. Todėl visa kita ir toliau keliauja į mišrių atliekų konteinerius.

„Stiklas yra lydomas tokioje aukštoje temperatūroje, kad ten tiesiog viskas dingsta. Sakydavom, kad ten lipdukas užklijuotas ar kas nors, iš tikro nėra taip. Plastiko indelis tuo labiau, jei yra gerai išdegęs, jis gali būti perdirbamas“, – pasakoja G. Igaris.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų