A. Bukantis pabrėžia, kad artėjant pavasario lygiadieniui, kuris bus kovo 20 d., ilgėja dienos. Todėl esą susidaro sąlygos atsirasti nemažiems temperatūrų svyravimams, kai dieną būna teigiamos temperatūros, o naktį neigiamos.
Anot jo, Rytų Europoje šiuo metu formuojasi aukšto slėgio sritis, Vakarų Europoje ir Šiauriais Vakarų Europoje – žemo slėgio sritis ir gana stiprūs pietrytiniai, pietiniai oro srautai, kurie neša į Lietuvą šiltesnes oro mases.
„Todėl artimiausiomis dienomis bus giedra ir numatoma temperatūra dienomis bus teigiama, pakils iki 4 ar net 5 °C, pajūryje net ir 6 °C gali būti, bet naktimis dar pašals.
Kadangi giedros naktys yra labai palankios tokiam spinduliniam atvėsimui, tai Rytų Lietuvoje dar sulauksime šalčio net iki - 8 °C. O Vakarų Lietuvoje naktimis temperatūra turėtų būti artima nuliui“, – patikina jis.
Kovo mėnesį mažiau saulėtų dienų, bet dienomis temperatūra kils
Pirmosiomis pavasario dienomis Lietuvos orus nulems Atlanto ciklonai. Todėl, kaip teigia klimatologas, į Lietuvą atslinks kiek drėgnesni ir šaltesni orai bei laikysis iki maždaug kovo 5 dienos.
Tiesa, anot A. Bukančio, kovo pradžioje tokių saulėtų periodų kaip pastarosiomis dienomis tikėtis nereikėtų, nes anticikloninės veiklos poveikis Lietuvai bus labai menkas.
„Dienomis apie + 3–4 °C, o naktimis apie 0-2 °C ir turėtų būti įvairaus pobūdžio kritulių: šlapdribos, sniego, lietaus“, – sako A. Bukantis.
Tačiau kiek vėliau esą ir temperatūra pakils, tik naktys vis dar išliks vėsios.
„Dienomis bus ir 6 ir 8 °C, bet naktį bus vėsu, kaip ir priklauso kovo mėnesiui, apie - 3 °C dar pašals kovo 5-ą, 6-ą, 8-ą dienomis. Šituo laikotarpiu retkarčiais kritulių dar irgi turėtų pasitaikyti“, – patikina A. Bukantis.
Nors vasario mėnesį dar buvo nemaža tikimybė išaugti uraganiniam vėjui, kai kuriose Europos dalyse jis sausį siekė rekordines aukštumas, kovo mėnesį esą jų tikimybė menkesnė, bet šiokia tokia yra.
„Kovo mėnesis dar pasižymi irgi gana aktyvia cikloninė veikla, bet jau ji nepalyginamai silpsta ir yra mažesnio aktyvumo negu buvo gruodį, sausį. Todėl stiprių audrų jau mažesnė tikimybė yra ir kol kas tokių neprognozuojama Lietuvoje. Vėjo greitis gali sustiprėti iki 12 ir 17 m/s, bet tai nėra uraganinis vėjas“, – patikslina klimatologas.
Etnologas remiasi senolių išmintimi: „Šiluma ateis negreit“
L. Klimkos teigimu, senoliai kovo mėnesį apibūdindavo šiuo posakiu: „Dieną teška, naktį braška“.
„Tai reiškia tokią dieną kaip ši vasario 24 d. Saulutė pašvietė ir yra teigiama temperatūra Lietuvoje, bet naktį neigiama. Toks kontrastas labai būdingas mūsų Lietuvos klimatui ir kovo mėnesis paprastai toks būna, bet šiemet viskas gali būti, aišku, anksčiau“, – svarsto etnologas.
Pridūrė, kad ir šv. Motiejaus diena (vasario 24 d.) senoliams buvo svarbi prognozuojant orus, esą pagal tai, ar šią dieną pasirodydavo vieversys, jie nuspręsdavo, ar pavasaris bus ankstyvas, ar ne.
„Jau žmonės prieš kelias savaites vieversį matė pajūryje, paskui Suvalkijoje, tai kaimo senoliai, kuriais aš labai tikiu, pasakytų taip: „Jeigu vieversys taip anksti atskrido, tai turės dar atgulėti“. Toks posakis reiškia, kad šiluma ateis negreit“, – sako L. Klimka.
Bet štai, jeigu vieversys pasirodytų kelios dienos po vasario 24 d., neva galėtumėme tikėtis staigesnio pavasario.
Nepagaili prognozių ir antrajam pavasario mėnesiui.
„Senų kaimo žmonių ekspedicijose surinkta medžiagą sako, kad šis pavasaris užsitęs ir tikros jo šilumos ir augmenijos, nu va tokio suvešėjimo teks palaukti. Dar greičiausiai balandis bus prastas: lietingas ir šaltokas“, – spėja jis.
Tiesa, prognozės kol kas dar yra atsargios dėl geofizinių faktorių, tokių kaip saulės dėmių, ugnikalnių aktyvumas ir vandenyno srovių pokyčiai. Mat jie dar daug ką gali pakeisti.
„Čia tas vadinamas drugelio efektas, nežinia, kokius ten išjudina ryšius tarp gamtos reiškinių. <...>
Pavyzdžiui, 1493 m. vasario mėnesį žydėjo gėlės, bet gegužę šalčiai smogė, nuniokodami gamtą ir paukščius“, – kokių gamtos išdaigų būta anksčiau, pamini L. Klimka.
Gruodis ir sausis Lietuvoje labiau priminė vėlyvą rudenį, sausio mėnesio paskutinė savaitė jau priminė netgi kovo vidurį ar pabaigą.
O štai vasario temperatūra buvo itin arti normų, nors sausio mėnuo Lietuvoje buvo nuo 2 iki 5 °C šiltesnis už normą, anksčiau naujienų portalui kalbėjo klimatologas Gintautas Stankūnavičius.
Savaitės orų prognozė
Sinoptikė Elvyra Latvėnaitė pasidalija savaitės orų prognoze.
Pirmadienį, vasario 24 d., be kritulių, mažai debesuota. Vėjas pietų 4–8 m/s, dieną pajūryje 6–11 m/s. Naktį -2–7°C, šilčiausia pajūryje, o rytuose, šiaurės rytuose dar iki -8–13°C, dieną +1–6°C, vėsiausia rytiniuose rajonuose ir Kuršių nerijoje.
Antradienį, vasario 25-osios naktį, be ženklesnių kritulių, naktį ir rytą rūkai drieksis, vakare turėtų palyti vakariniuose, šiaurės vakariniuose rajonuose, kai kur silpna lijundra. Jau bus apniukę, tik rytiniai rajonai šviesesniu dangumi džiaugsis. Vėjas pietinių krypčių naktį 3–8 m/s, dieną 6–11 m/s. Naktį -1–6°C, rytiniuose rajonuose -7–10°C, dieną +3–8°C, vėsiausia šiaurės rytuose, rytuose ir Kuršių nerijoje.
Trečiadienį, vasario 26 d., nedideli krituliai, daugiausia dulksna, lietus, naktį daugiausia vakariniuose, šiaurės vakariniuose rajonuose, rūkai drieksis, kai kur silpna lijundra. Vėjas nepastovus naktį 2–6 m/s, dieną 4–8 m/s. Naktį -1–6°C, vakariniuose rajonuose 0–2°C, dieną +3–8°C, vėsiausia šiaurės rytuose, rytuose ir Kuršių nerijoje.
Ketvirtadienį, vasario 27 d., protarpiais nedidelis lietus, dulksna, naktį ir rytą rūkai drieksis, rytiniuose rajonuose vietomis lijundra. Vėjas nepastovus 3–7 m/s. Naktį –2–3°C, šalčiausia rytiniame pakraštuke, dieną +2–6°C.
Penktadienį, vasario 28 d., nedideli krituliai, rytą ir dieną jau daugiausia šlapdriba su sniegu maišysis. Vėjas vakarinių krypčių naktį 3–6 m/s, dieną 6–11 m/s. Naktį –1–+2°C, dieną +2–5°C.
Šeštadienį, kovo 1 d., protarpiais nedideli krituliai, jau daugiausia šlapdriba su sniegeliu maišysis. Vėjas vakarų, šiaurės vakarų naktį 4–8 m/s, dieną 6–11 m/s. Naktį –1–+2°C, dieną +1–6°C.
(nuotr. Roberto Riabovo)Sekmadienį, kovo 2 d., be ženklesnių kritulių. Vėjas vakarinių krypčių naktį 4–8 m/s, dieną 6–11 m/s. Naktį 0–4°C, pajūryje +1–3°C, dieną +3–6°C.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!