Į portalą tv3.lt kreipėsi susirūpinusi uostamiesčio gyventoja: „Pastarosiomis paromis mes išgyvename košmarą... Mus tiesiogine to žodžio prasme nuodija mieste. Norime švarios aplinkos, švaraus rytojaus, švaraus oro gurkšnio...“
Netiki, kad kvapas sklinda be žmogaus žinios
Kaip nurodė moteris, pietinė Klaipėdos dalis yra liūdnai pagarsėjusi dėl nuolatinių „smarvės atakų“. Skaitytoja sakė esanti uostamiesčio naujakurė: „Dar tik treti metai, tačiau nebegaliu tylėti... Ši vasara pati blogiausia iš visų.“
Moters teigimu, Lietuvoje vyraujant tropiniam karščiui pietinės ir centrinės miesto dalies gyventojai kenčia nuo dvoko, stiprėjančio tamsiuoju paros metu.
„Mes verdame savo sultyse, negalime kvėpuoti, net po ilgos darbo dienos atgulę į lovas ilsėtis, turime tokiu oru atsidaryti langus ir dusti“, – piktinosi Klaipėdos gyventoja.
Moteriai buvo nelengva apibūdinti įgrisusį kvapą: „Lyg lauko tualetas, lyg gyvulių išmatos, srutos persimaišiusios su dujomis...“
Klaipėdietė tvirtino, kad smarvė turi neigiamų pasekmių gyventojų savijautai: „Nuo šio kvapų kokteilio skaudą galvą, užgula nosį.... jis priverčia naktį prabusti iš miego.“
Pasipiktinusi skaitytoja pasakojo, kad aštrų dvoką užuodžia vakarais arba naktimis. Ji net pastebėjo tendenciją – kvapai pradeda sklisti apie 21 – 22 val. „Netikiu, kad tai vyksta be žmogaus žinios... Žmogaus be sąžinės“, – guodėsi moteris.
Ji negalėjo patikėti, kad tokie dalykai dedasi didmiestyje: „Juk Pietinėje/Centrinėje dalyje vakarais ilsisi žmonės, vaikai, kūdikiai... Naktį mūsų smegenys ilsisi, valosi, o šiuo jautriu momentu mus nuodija...“
Pasak jos, esant daugiau nei +30 laipsnių kaitrai, Klaipėdos gyventojai turi beviltiškai slėptis nuo dvoko. Jos teigimu, žmonės patiria psichologines, fizines kančias, nors dirba ir mokesčius moka Klaipėdos miestui.
Atsirado specialus tinklalapis, kur praneša apie smarvę
Dėl opios dvoko problemos mieste anksčiau buvo sukurtas interneto tinklalapis Klaipedoskvapas.lt, kur gyventojai gali patys pranešti, kurioje miesto vietoje užuodžia smarvę.
Svetainėje yra interaktyvus taršos žemėlapis, iš kurio matyti, kad daugiausiai pranešimų apie kvapą fiksuojama teritorijoje netoli Kuršių marių pakrantės.
Pranešimai svetainėje dažniausiai atsiranda arba tamsiuoju paros metu, arba anksti ryte.
„Nuotekų (kvapas – aut. past.), kaip ir kiekvieną vakarą, tik šiandien smarvė pradėjo eiti anksčiau. Praeitas dienas buvo nuo 23 val. iki 2–3 val. nakties“, – puslapyje rašė Taikos g. gyventojas. Jis pranešimą paskelbė birželio 21 d., pirmadienį, 21 val. 13 min.
Gyventojų juntami kvapai yra panašaus pobūdžio. Pranešimuose kartojasi dėsningi dvoko apibūdinimai: primena supuvusius kiaušinius, fekalijas, mėšlą, nuotekas, srutas, puvėsius.
„Šita problema (nemalonus tvaikas – aut. past.) yra labai sena, aš pati dabar jau 12 metų turbūt užsiimu šituo reikalu, kadangi pati gyvenu pietinėje miesto dalyje“, – sakė Seimo narė Ligita Girskienė.
Ieškodama šios opios problemos sprendimo būdų, L. Girskienė įkūrė svetainę Klaipedoskvapas.lt. Projektas pradėjo veikti prieš dvejus metus.
„Idėja kilo iš to, kad neturėjome platformos, kur gyventojai galėtų registruoti skundus. Popierinių variantų teikimas su parašais iš tikrųjų labai vargina ir ne kiekvienas turi galimybę pateikti raštą. Ši sistema dabar ištobulinta“, – paaiškino ji.
Ji džiaugėsi, kad interneto tinklalapis suteikia galimybę esamuoju laiku registruoti pranešimus apie gyvenamojoje aplinkoje jaučiamus kvapus, taršą.
„Pagal skundų kiekį turime galimybę pamatyti, iš kur atėjo kvapas, kokiu laiku jis pasirodė“, – nurodė L. Girskienė.
Pasak jos, skundų srautas didėja šiltuoju metų sezonu, ypač vasarą. O štai žiemą pranešimų apie nemalonius kvapus beveik nebūna. „Vienas kitas buvo apie degėsių kvapą, bet tai yra susiję su kietosiomis dalelėmis, kada yra pradedamas šildymo sezonas“, – sakė L. Girskienė.
Daugiausiai skundų sulaukiama dėl „Mestillos“ – gamyklos, iš rapsų gaminančios biodyzeliną. Gyventojai nepatenkinti dėl sklindančio saldaus kepintų rapsų kvapo.
Visgi pašnekovė tvirtino, kad dabar skundai ne taip aktyviai registruojami kaip anksčiau – ženkliai sumažėjo aitrių kvapų sklaida.
Klaipėdos apskrityje veikiančios bendrovės vis labiau atsižvelgia į gamyklų sukeliamus kvapus. „Įmonės juda į priekį, ne visos vienodu tempu, <...> bet jos ieško sprendimų“, – sakė L. Girskienė.
Visi svetainėje registruoti gyventojų skundai automatiškai perduodami atsakingoms institucijoms: Nacionaliniam visuomenės sveikatos centrui, Aplinkos apsaugos departamentui, Klaipėdos miesto savivaldybės administracijai.
NVSC: kvapų kontrolę vykdys dvi komisijos
Portalas tv3.lt dėl šios problemos susisiekė su Klaipėdos miesto savivaldybe. Šios institucijos specialistai sakė šiomis dienomis negavę naujų skundų dėl tvyrančios smarvės.
Kaip nurodė Aplinkos apsaugos agentūros atstovė Milda Milbutaitė, smarvė, kuria skundžiasi gyventojai, nėra susijusi su oro tarša uostamiestyje.
„Oro kokybės tyrimų duomenimis, Klaipėdoje aplinkos oro užterštumas šiuo metu vidutinis (dėl kietųjų dalelių KD10 koncentracijos padidėjimo, kurios kvapo neturi), t. y. nustatytos normos neviršijamos“, – komentavo ji.
Kaip teigė Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) Visuomenės sveikatos saugos kontrolės skyriaus vedėja Asta Šlepetienė, pastaruoju metu NVSC Klaipėdos departamentas gavo 3 pranešimus dėl sklindančių nemalonių kvapų.
Ji patvirtino, kad smarvės protrūkiai fiksuoti tam tikroje uostamiesčio vietoje: „Pranešimus pateikė pietinės Klaipėdos miesto dalies gyventojai.“
A. Šlepetienė nurodė, kad į šią problemą yra gilinamasi, ieškoma bendrų sprendimų kartu su teritorijoje veikiančiomis gamyklomis.
„Įmonės yra pateikusios kvapus mažinančių priemonių planus – kai kurios priemonės jau įgyvendintos, kai kurios planuojamos. Ne kartą NVSC Klaipėdos departamento iniciatyva buvo organizuojami pasitarimai su įmonių atsakingais specialistais, kurių metu buvo aptariami kvapų sklaidą mažinančių priemonių įgyvendinimo terminai“, – teigė ji.
Pasak A. Šlepetienės, NVSC Klaipėdos departamentas į situaciją reaguoja – skundus dėl kvapų nagrinėja vadovaudamasis atitinkamais teisės aktais.
„Gautiems skundams išnagrinėti, NVSC direktoriaus įsakymu sudarytos 2 kvapų kontrolės komisijos, kurios vykdys kvapų kontrolę“, – nurodė ji.
Portalas tv3.lt teiravosi, kokios galėtų būti kylančios smarvės priežastys. Pasak NVSC specialistės, kvapai kyla dėl įvairių veiksnių: „Galimi technologinio proceso pažeidimai, įvairūs incidentai. Negalima atmesti ir meteorologinių sąlygų – karštų orų.“
Paklausta, kaip galima išspręsti problemą, NVSC atstovė atsakė: „Išnagrinėjus skundus ir nustačius, kad kvapo koncentracija gyvenamosios aplinkos ore viršija Lietuvos higienos normos <...> reglamentuojamą dydį, bus reikalaujama iš įmonių taikyti kvapų sklaidą mažinančių priemonių įgyvendinimo.“