Nacionalinio kraujo centro vakcinavimo turas per Lietuvą šią savaitę lankysis Pakruojyje, Klaipėdoje. Turo metu visi norintys be išankstinės registracijos galės gauti vakciną „Janssen“ (gamintojas „Janssen Pharmaceutica NV“) nuo COVID-19. Skiepijantis šia vakcina užtenka vienos dozės.
„Janssen“ (gamintojas „Janssen Pharmaceutica NV“) vakcina – ką svarbu apie ją žinoti?
Mokslinių tyrimų rezultatai rodo, kad vakcinų nuo COVID-19 veiksmingumas yra skirtingas ir svyruoja nuo 65 iki 98 procentų. Svarbu pasakyti, kad kiekvienos vakcinos veiksmingumas – sąlyginis dydis, kuris nėra tiesiogiai išmatuotas. Dabar nurodomas „Janssen“ vakcinos efektyvumas yra 66,4 proc., stebimas panašus vakcinos efektyvumas visose amžiaus grupėse, taip pat ir vyresnių asmenų tarpe.
Kaip ir visų vakcinų nuo COVID-19 atveju, taip ir šios, vis dar trūksta duomenų apie tai, kiek ilgai ši vakcina gali apsaugoti žmogų nuo COVID-19. Vakcinuotų asmenų stebėsena trunka vos ilgiau nei 6 mėnesius, todėl ir duomenys apie ilgesnę imuninę apsaugą yra gauti tik iš vis dar tęsiamų klinikinių tyrimų. Tačiau svarbu žinoti, kad vakcina pradeda veikti praėjus 14 dienų nuo skiepo. „Janssen“ vakcinos gamybos platformą panaši į „Vaxzevria“ vakciną, vakcinos gamybai panaudotas kitas virusas (adenovirusas), kuris buvo modifikuotas. Todėl svarbu žinoti, kad ji gali sukelti panašius nepageidaujamus reiškinius kaip ir kitos vakcinos, kurių gamybos procese naudojami virusiniai vektoriai.
Tačiau esminis skirtumas, nuo kitų virusinių vektorių vakcinų – skiepijant „Janssen“ vakcina imunitetui susidaryti pakanka 1 vakcinos dozės. Kaip „Janssen“ vakcina veikia įvairias mutavusias viruso padermes? Klinikinių tyrimų metu buvo vertinama, kaip ši vakcina veikia mutavusius viruso variantus, nustatyta, kad ji yra pakankamai efektyvi ir prieš B1.351 (Pietų Afrikos) ir P.2 (Brazilijos) variantus.