• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Internete imta diskutuoti, ar nuo kaukės spalvos bei dizaino priklauso jos veiksmingumas. Kliuvo spalvotoms, juodoms ir rankų darbo kaukėms. Nors specialistai rekomenduoja nešioti tik specialiai paženklintas kvėpavimo takų apsaugos priemones, Sveikatos apsaugos ministerija leidžia dėvėti ir savadarbes kaukes.

Internete imta diskutuoti, ar nuo kaukės spalvos bei dizaino priklauso jos veiksmingumas. Kliuvo spalvotoms, juodoms ir rankų darbo kaukėms. Nors specialistai rekomenduoja nešioti tik specialiai paženklintas kvėpavimo takų apsaugos priemones, Sveikatos apsaugos ministerija leidžia dėvėti ir savadarbes kaukes.

REKLAMA

Internete imta diskutuoti dėl spalvotų, madingų, suvenyrus primenančių kaukių. Suabejota kai kurių kaukių veiksmingumu ir pradėta kvestionuoti, ar svarbu dėvėti sertifikatų neturinčią kaukę.

Užvirė diskusija ir dėl viešoje erdvėje dažnai matomų politikų. Šie dažnai dėvi juodas kaukes, o socialinių tinklų vartotojai ėmė abejoti, ar šios kaukės yra medicininės.

Viena iš diskusijų prasidėjo po Lietuvos verslo konfederacijos prezidento Andriaus Romanovskio įrašu. Vyras pasidalijo juodos kaukės nuotrauka ir išsakė savo nuomonę apie spalvotas nemedicinines kaukes, paminėjo ir politikų dėvimas juodos spalvos apsaugos priemones.

REKLAMA
REKLAMA

 

Nusipirkti juodų medicininių kaukių sunku

Naujienų portalas tv3.lt pasidomėjo, ar internete aktyviai aptariamos juodos kaukės išties yra neveiksmingos. Iš pažiūros, tokios kaukės primena visiems įprastas ir vaistinėse matomas mėlynas medicinines kaukes.

REKLAMA

Paieškojus internete, dažniausiai tokios parduodamos juodos kaukės nėra medicininės. Buvo galima rasti medicininėmis įvardijamų kaukių, tačiau apie sertifikatus ir specialų kaukių ženklinimą skelbimuose užsimenama retai. Ar juodų medicininių kaukių yra rinkoje, klausėme vaistinių.

„Gintarinė vaistinė“, „Camelia“ ir „Eurovaistinė“ sako prekyboje juodų medicininių kaukių neturinčios. „Gintarinėje vaistinėje“ galima rasti juodų kaukių, tačiau, kaip sako vaistinės rinkodaros skyriaus vedėja Irena Tėvelienė, ant jų pakuotės aiškiai pasakyta, kad kaukės nėra medicininės.

REKLAMA
REKLAMA

„Camelia“ vaistinėse juodų kaukių taip pat rastume, bet jos irgi nėra medicininės. „Camelia“ komunikacijos projektų vadovė Žiedūnė Juškytė sako, kad šiose vaistinėse parduodamos medicininės kaukės yra tik mėlynos.

„Eurovaistinėje“ tokių nerastume. Kaip sako šios vaistinės komunikacijos vadovė Laura Bielskė, vaistinėje parduodamos tik medicininės šviesiai mėlynos kaukės.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Gali būti ir spalvotos

Tačiau pasirodo, kad klaidinga būtų manyti, jog visos medicininės kaukės yra tik mėlynos. Kaip pasakoja ekspertai, kaukės spalva priklauso nuo dažų, o dažai medžiagos kokybei įtakos neturi. Taip pat jokios konkrečios spalvos nenumato ir įstatymai. Mėlynos kaukės tiesiog yra plačiausiai gaminamos ir parduodamos Lietuvoje.

REKLAMA

„Paaiškiname, kad teisės aktai nenustato, kokios spalvos gali ar negali būti medicininės kaukės. Nepaisant spalvos, medicininės kaukės turi atitikti tuos pačius saugos reikalavimus. Kaukės spalva nedaro įtakos jos apsauginėms savybėms“, – tv3.lt komentuoja Valstybinės akreditavimo sveikatos priežiūros veiklai tarnybos (VASPVT) direktorė Nora Ribokienė.

Jai antrina ir Vilniaus universiteto medicinos fakulteto sveikatos mokslų instituto direktorė Natalija Fatkulina.

REKLAMA

„Čia yra mitas. Ji gali būti bet kokios spalvos, svarbu, kad atitiktų reikalavimus. <...> Kokia spalva tą vieną sluoksnį nudažysime, tai priklauso nuo gamintojo fantazijos. Svarbu, kad būtų atitinkama apsauga ir medžiaga. Medžiagos kokybė yra svarbiau už spalvą“, – tv3.lt sako N. Fatkulina.

Medicininės kaukės nuo kitų skiriasi tuo, kad turi neperšlampamą sluoksnį, gali filtruoti ore esančias daleles. Neperšlampamas sluoksnis reikalingas tam, kad iš aplinkos skysčiai nepatektų į kvėpavimo takus ir atvirkščiai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Medicininių kaukių pakuotės būna pažymėtos CE ženklu ir yra sertifikuotos. Prieš tai kaukės būna testuojamos.

Įstatymai leidžia dėvėti nemedicinines

Šiuo metu galima dėvėti CE ženklu nepažymėtas ir skysčių lašelių nesulaikančias kaukes. Tai leidžia įstatymai, tačiau ekspertams toks jau pusę metų galiojantis leidimas kelia įtarimą. Net ir medvilnės gabaliuką ant veido užsidėjęs žmogus baudos dėl kaukės nedėvėjimo gauti neturėtų.

REKLAMA

„2020 m. kovo 12 d. įsakymu Nr. V-334 „Dėl medicinos priemonių (prietaisų) teikimo į Lietuvos Respublikos rinką ir naudojimo valstybės lygio ekstremaliosios situacijos visoje šalyje dėl naujojo koronaviruso (COVID-19) plitimo grėsmės laikotarpiu“ buvo leista teikti į rinką atskiras medicinos priemones, kurios nėra įvertintos pagal taikomus reikalavimus. Ši išimtis taikoma ir vienkartinėms nesterilioms medicininėms kaukėms“, – rašo VASPVT direktorė N. Ribokienė.

REKLAMA

Profesorė N. Fatkulina įsakymą kritikuoja.

„Yra įvestas reikalavimas dėvėti kaukę, tačiau pačiai kaukei niekas jokių reikalavimų nekelia. Kai eina žmogus su tokia vienkartine kauke, kuri akivaizdžiai iš kišenės yra nešiojama jau ne vieną mėnesį, tai kažkodėl tokiam žmogui niekas negali jokios pastabos pasakyti.

O jei žmogus tą nešvarią kaukę nors šiek tiek nuo nosies nuims, tai jau yra pagrindas kviesti pareigūnus ir tas žmogus gali gauti baudą. Netinkamas dėvėjimas turėtų būti orientuotas ne tik į formą, ar yra ant nosies ir burnos, bet reikia ir kažkaip šviesti visuomenę, kad kaukė turi būti tinkama“, – savo mintimis dalijasi N. Fatkulina.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Prašoma pakeisti įstatymą

Lietuvos medicininių kaukių gamintojai kreipėsi į Sveikatos apsaugos ministeriją, kad ši imtųsi veiksmų dėl nekokybiškos produkcijos.

Kaip skelbta pranešime, kovo mėnesį susidūrus su apsaugos priemonių trūkumu, buvo leista dėvėti nepatikrintas, nemedicinines ir nesterilias veido apsaugos priemones. Lietuvos medicininių kaukių gamintojai įsakymą prašo pakeisti.

„Panagrinėjus pastarųjų kelių mėnesių viešųjų pirkimų rezultatus, kyla klausimas, kodėl Lietuvos medicinos sektorius aprūpinamas ne medicininės paskirties priemonėmis, kurioms iš esmės nekeliami nei saugumo, nei kokybiniai reikalavimai. Taigi apie reikiamų bakterijų filtravimo savybių, kurios yra vienas svarbiausių faktorių, sertifikuojant kaukes pagal EN14683 (medicininių kaukių) standartą, užtikrinimą negali būti kalbos“, – cituojamas medicinines kaukes gaminančios įmonės „Nordmed“ atstovas Marijus Kontrimas.

REKLAMA

„Manome, kad pandemijos mastui Lietuvoje nemažėjant ir augant gydymo įstaigų užimtumui, svarbu įvertinti tinkamo Lietuvos medikų aprūpinimo kokybiškomis apsaugos priemonėmis svarbą. Savo kreipimusi tikimės paskatinti ryžtingus Sveikatos apsaugos ministerijos sprendimus atsisakant esamomis aplinkybėmis Lietuvos sveikatos apsaugos sistemai žalingo 2020 m. kovo 12 d. sveikatos apsaugos ministro įsakymo Nr. V-334 ir sugriežtinant reikalavimus medicinos priemonių tiekėjams“, – komentavo „Litdent“ atstovas Renatas Petkevičius.

Specialistai rekomenduoja dėvėti medicinines kaukes, joms sudrėkus kaukes keisti ir jokiu būdu vienkartinės kvėpavimo takų apsaugos priemonės nesidėti antrąkart.

Kaip taisyklingai užsidėti veido kaukę, galima pamatyti šiame įraše:

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų