„Suprantu, kad gali būti tam tikrų institucinių argumentų, jeigu naudoji kokią nors riboto naudojimo informaciją, tačiau, manyčiau, kad turime būti atviri, kiek įmanoma“, – penktadienį radijo stoties „M-1“ Informacijos tarnybai sakė politikas.
„Nematyčiau problemų, kad Valstybės kontrolės išvados turėtų būti viešos. Tikrai nematyčiau“, – pabrėžė jis.
L. Kasčiūno teigimu, pačiai ministerijai būtų naudinga paviešinti audito išvadas ir rekomendacijas, kad paneigtų visuomenėje skleidžiamus mitus apie galbūt neskaidriai krašto apsaugai naudojamas lėšas.
Abejones dėl skaidrumo ne kartą kėlė dabar valdančiajai koalicijai priklausančios „Nemuno aušros“ pirmininkas Remigijus Žemaitaitis. Jis ne kartą teigė, kad prieš didinant gynybos finansavimą būtina audituoti jau panaudotus pinigus.
„Manau, kad visiems būtų sveika susipažinti ir su pačiu procesu, ir būtų daug mitų dekonstruotų“, – tvirtino L. Kasčiūnas.
Anot jo, jeigu dalis duomenų yra jautrūs ir negali būti viešinami, galima būtų dokumentą suskaldyti į dalis, ir tai, ko negalima viešinti, palikti ribotam naudojimui, o kitą dalį paskelbti.
„Nereikia viso dokumento įslaptinti. Jeigu yra kai kurių niuansų, galima juos įslaptinti, bet ne visus“, – sakė konservatorius.
Jis teigė siūlysiąs taip daryti Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetui, kai šis svarstys šio audito išvadas.
LRT radijas penktadienį pranešė, kad Valstybės kontrolei atlikus auditą, kaip per pastaruosius trejus metus Lietuvoje leistos gynybai skirtos lėšos, Krašto apsaugos ministerija (KAM) nutarė, jog jo išvados bus nepasiekiamos visuomenei.
KAM kancleris Dainius Ivoškis teigė, kad Valstybės kontrolė atlikdama auditą rėmėsi ir riboto naudojimo informacija. Anot jo, todėl KAM atsirado prievolė audito medžiagą įslaptinti.
Kanclerio teigimu, viešinti ataskaitą pašalinus dalį jos turinio neišeina, nes taptų neaišku, kodėl padarytos vienos ar kitos išvados.
Valstybės kontrolierius Mindaugas Macijauskas savo ruožtu LRT radijui sakė, kad audito metu gynybos srityje nenustatyta lėšų švaistymo ar neteisėto jų panaudojimo atvejų.
Pernai KAM biudžetas siekė 3,22 proc. bendrojo vidaus produkto (BVP), 2023 metais – 2,77 proc. BVP. Valstybės gynybos taryba šiemet nutarė, kad 2026 –2030 metais jis turi sudaryti nuo 5 iki 6 proc. BVP.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!