„Telkimas pajėgų rytinėje Ukrainos dalyje arba prie Ukrainos rytinės sienos yra grėsmė bendrai saugumui ir tuo pačiu, aišku – NATO ir mūsų, kaip NATO narės, saugumui. Nes tikrai labai priklauso saugumo situacija nuo to, kaip vystysis veiksmai susiję su Rusijos ginkluotųjų pajėgų vienetų telkimu, kokie bus tolimesni jų veiksmai“, – po susitikimo su prezidentu ketvirtadienį žurnalistams sakė V. Rupšys.
„Iš kitos pusės, tiesioginės grėsmės Lietuvai, turbūt, net ir geografiškai mes negalime sakyti, kad matome. Aišku, kilus bet kokiam kariniam konfliktui, tai tikrai įtakotų NATO saugumą ir mūsų veiksmus“, – kalbėjo kariuomenės vadas.
V. Rupšys sakė, kad tiek jis, tiek sąjungininkai – NATO pajėgų Lietuvoje atstovai prezidentą Gitaną Nausėdą patikino kad „į situaciją žiūrime labai rimtai ir esame viskam pasiruošę“.
NATO pajėgų integravimo vieneto Lietuvoje vadas, pulkininkas Jakobas Larsenas taip pat tikino, kad NATO „atidžiai stebi situaciją“ Ukrainos pašonėje.
„Rusijos karinių pajėgų telkimas kelia labai didelį nerimą. Tai nėra paaiškinama. Ukraina turi ginti savo suverenitetą. Ir niekas nepripažins Rusijos neteisėtos Krymo aneksijos“, – sakė pulkininkas.
Anot jo, Lietuvoje NATO pajėgos „susitelkia atgrasymui ir gynybai, kad būtų galima užtikrinti žmonių laisvę“ ir šiuo tikslu intensyviai bendradarbiaujama su Lietuvos karinėmis pajėgomis, stiprinama kolektyvinė gynyba, taip pat ir vykdant karines pratybas, mokymus.
„Kaip buvo paminėta, geografine prasme Ukraina yra gana toli, bet mes stebime situaciją, turime ten dislokuotas pajėgas ir visuomet esame pasirengę prisidėti prie gynybos, NATO visuomet pasirengusi“, – pridūrė J. Larsenas.
Prezidento vyriausiasis patarėjas nacionaliniam saugumo klausimais Darius Kuliešius tvirtino, kad susitikime su NATO ir JAV kariuomenių atstovais buvo siekiama aptarti Lietuvoje vykdomų misijų darbotvarkę ir „išgirsti, kaip šios misijos tarpusavyje yra koordinuotos su Lietuvos kariuomenės veikla ir kaip visos pajėgos pasiruošusios veikti kartu“, užtikrinant Lietuvos ir regiono saugumą.
„Ši strateginė misija užtikrinti atgrasymą ir kolektyvinę gynybą yra labai svarbi ir dabartiniame kontekste, kada matome šalia NATO sąjungininkų valstybių sienų Rusija vykdo plataus masto karinių pajėgų telkimą ir galimi įvairūs provokaciniai, netyčiniai ar tyčiniai konflikto scenarijai“, – sakė patarėjas.
„Tikrai, esame saugūs ir pasirengę. NATO tiek Lietuvoje vykdomos, tiek regione esančios misijos garantuoja tinkamą kolektyvinę gynybą ir tinkamą atgrasymą“, – pridūrė jis.
Tuo metu Lietuvos kariuomenės vadas V. Rupšys pabrėžė, kad susitikime aptarti ir iššūkiai, kaip COVID- 19 pandemijos metu užtikrinti karinį rengimą ir tinkamą sąjungininkų buvimą Lietuvoje.
Prezidentas Gitanas Nausėda taip pat pabrėžė išgirdęs iš Lietuvos, JAV ir NATO atstovų patikinimą, jog sąjungininkų bendras veikimas Lietuvoje yra „ypač sklandus ir jau bene pasiekęs integruotos veiklos piką“.
„Efektyvus atgrasymas ypač svarbus, kai prie Ukrainos rytinės sienos Rusija telkia beprecedenčio dydžio karines pajėgas ir tęsia provokacijas“, – teigė prezidentas.
Susitikime su prezidentu dalyvavo Lietuvos kariuomenės vadas, NATO priešakinių pajėgų misijos, koordinacinių pajėgų, oro policijos misijos vadovai, taip pat Jungtinių Valstijų sausumos pajėgų vadovybė.