Pirmą kartą Lietuvos rinkimų istorijoje kiekvienas sieksiantis parlamentaro mandato privalės raštu pasižadėti, kad dėl to kovos garbingai ir nepapirkinės rinkėjų, rašo pirmadienio „Respublika“.
Nuo vakar Seimo rinkimuose pasiryžusios dalyvauti politinės partijos ir pavieniai kandidatai jau gali teikti savo dokumentus Vyriausiajai rinkimų komisijai (VRK). Iš viso Teisingumo ministerijai savo narių sąrašus pateikė 22 partijos.
Viešins apgavikų pavardes
Nors pareiškinių dokumentų procesas truks iki rugsėjo 8 dienos 17 valandos, pirmiausia turės suskubti savarankiškai savo kandidatūras keliantys politikai.
„Kiekvienas kandidatas registracijos metu šiemet pirmą kartą per Lietuvos rinkimų istoriją privalės raštiškai pasižadėti nepapirkinėti rinkėjų, - „Respublikai“ sakė VRK pirmininkas Zenonas Vaigauskas. - Savo ranka pasirašę pasižadėjimą „laikytis draudimo papirkti rinkėjus ir rinkimų teisę turinčius asmenis“ kandidatai labai rizikuos, jei šį pažadą bandys sulaužyti. Apie kiekvieną tokį atvejį skelbsime viešai, o kas gali būti baisiau politikui už tokią moralinę sankciją“.
Rimtos bausmės gali sulaukti ir dar neužregistruoti kandidatai į Seimo narius. Nustačius rinkėjų papirkinėjimo ar neleistinos reklamos atvejus tokius piliečius VRK gali apskritai atsisakyti registruoti kandidatais, o šį sprendimą galėtų panaikinti tik teismas.
Jau užregistruotas kandidatas už tokią pat nelegalią veiklą VRK sprendimu gali būti išbrauktas iš kovotojų dėl Seimo kėdės gretų ir tuomet jam teliks laukti kitų rinkimų, vyksiančių jau tik 2012 metų rudenį.
„Rizikuoti neverta ir rinkimų dieną - jeigu prisidengęs peruku ar dar kuo nors kandidatas pirks rinkėjų balsus, jau turės reikalų su policija, grės administracinė arba baudžiamoji atsakomybė, - sakė Z.Vaigauskas. Kiekvienam nesąžiningam kandidatui gresia ir dar viena, nerašyta, tačiau didelė bausmė - žiniasklaidos dėmesys.
Kita vertus, niekas nežino mūsų rinkėjų pasirinkimo. Vieni žmonės gali balsuoti už tą politiką, kuris Seime pasirengęs atidirbti savo donorams - rėmėjams, bet rinkėjų nenaudai, o kiti tokį kandidatą atmes. Jeigu norime daugiau bėdų, skandalų ir linksmai dirbančio Seimo, galbūt ir verta balsuoti už nesąžiningus politikus. Jeigu norime Seimo, kuris rūpintųsi savo rinkėjais - verta rinkti tik sąžiningai rinkimuose dalyvaujančius kandidatus ar partijas“.
Tiria rinkėjų viliotinius
Šiemet įstatymu jau uždraustas rinkėjų papirkinėjimas dovanomis, koncertais, kas per praėjusius rinkimus buvo virtę didelėmis kandidatų varžybomis.
„Pagaliau uždrausti tie visi brangiai kainuojantys klipukai, filmukai, tačiau net ir nepradėjus oficialios kandidatų registracijos VRK jau stebėjo aktyvią rinkimų kampaniją, - teigė Z.Vaigauskas. - Nemokami koncertai, batų šepečiai, sriubos ir kitos dovanos jau nebus toleruojami, tačiau jau girdime įvairių signalų, kai kuriuos atvejus tiriame.
Buvo bandymų, pavyzdžiui, rinkėjus vilioti kava, tačiau kai VRK įsikišo, vienos partijos kandidatas tokį susitikimą su rinkėjais atšaukė ir net atsiprašė jų per laikraštį. Tiriame ir Viktoro Uspaskicho atvejį, kai jis pas rinkėjus važiavo su samdytais muzikantais. Į panašią istoriją su koncertu buvo pakliuvęs ir politikas Kazimieras Šiaulys bei Vilniaus meras Juozas Imbrasas“.
Pakeistas Seimo rinkimų įstatymas kandidatams jau neleidžia skleisti politinės reklamos per televiziją, išskyrus griežtai numatytą laiką visuomeninės televizijos tiesioginio eterio rinkimų laidose. Kaip VRK pasielgs su Arūnu Valinsku ar kitais pramogų pasaulio veikėjais, jei jie taps oficialiais kandidatais ir netiesiogiai save reklamuos komercinių kanalų laidose, kurias patys ir ves?
„Kol kas šiuo atveju nėra teisinga kalbėtis, nes A.Valinskas dar nėra kandidatas, - sakė Z.Vaigauskas. - Kas bus, jei jis užsiregistruos, žiūrėsime, tačiau vargu ar šis veidas galės teisėtai švytėti komercinėje televizijoje, nes tai būtų neteisinga kitų kandidatų, galinčių pasirodyti tik per visuomeninį transliuotoją, atžvilgiu“.
Julius GIRDVAINIS