Apie tai jis BNS pranešė pirmadienį aptaręs situaciją su Kultūros paveldo departamento (KPD) vadovu Vidmantu Bezaru.
„Įsakymą dėl to vertinimo kriterijų aprašo, manau, šią savaitę turėsime“, – sakė ministras.
Kaip BNS dar prieš susitikimą teigė V. Bezaras, norint įvertinti savivaldybių prašymus dėl kapinėse esančių sovietinių memorialų teisinės apsaugos naikinimo, reikia koreguoti Nekilnojamųjų kultūros vertybių vertinimo, atrankos ir reikšmingumo lygmens nustatymo kriterijų aprašą.
Dabar jis numato išimtį, kad į kultūros vertybių registrą įrašomi kapai, neveikiančios kapinės, palaikų laidojimo ir užkasimo vietos. Dėl to dalies savivaldybių ar nacionalinio lygmens Nekilnojamojo kultūros paveldo vertinimo tarybos negali jų išbraukti iš sąrašo.
S. Kairys pabrėžė, kad iš viso Lietuvoje yra 160 saugomų sovietinių karių kapinių ar palaidojimo vietų, pusėje jų yra sovietiniai monumentai, dalis jų „rėžia akį savo povyza, agresija“. Absoliuti dauguma kapinių yra vietinio reikšmingumo lygmens ir tik kelios – regioninio ar nacionalinio lygmens.
„Diskusija yra apie tai, kaip atskirti karių kapines, kurias saugo tarptautinė Ženevos konvencija ir jos 17-asis straipsnis ir kaip atskirti būtent tuos objektus, kurie nėra kapai, bet yra kapinėse įvairiausi monumentai“, – sakė S. Kairys.
Jis pripažino, kad procesas „užims laiko“, bet pabrėžė, kad stebint Rusijos karą Ukrainoje, Maskvos propagandą, tokius svarstymus pradėti yra būtina.
Ministras tikisi, kad pavyzdį parodys savivaldybės, kurios jau ėmėsi iniciatyvos. KPD teigė, jog tarp besikreipusiųjų į departamentą dėl paminklų apsaugos naikinimo yra Raseinių, Palangos, Marijampolės savivaldybės, Klaipėdos savivaldybė žada vertinti mieste esančio memorialo apsaugą savo iniciatyva. Kaunas irgi svarsto iškelti keletą sovietinių paminklų, pervardinti Aleksandro Puškino progimnaziją.
Seime taip pat rengiamas vadinamasis „desovietizacijos“ projektas, kuris, anot S. Kairio, įpareigotų savivaldą inventorizuoti įvarius komunizmą propaguojančius objektus – nuo monumentų iki gatvių pavadinimų. Tokius objektus dar vertintų ekspertai.
„Jei ekspertų būtų pripažinta, kad tai propaguoja komunizmą, tokiu atveju savivalda jau turėtų užsiimti ar pavadinimo keitimu, ar objekto perkėlimu“, – tvirtino jis.
Anot S. Kairio, šis įstatymas „įsijungtų“ panaikinus teisinę objektų apsaugą, iki tol bus kliaunamasi pačių savivaldybių iniciatyvomis.
„Mums reikia tų pirmųjų, iniciatyviausių, energingiausių savivaldybių, tuomet galbūt įsidrąsins ir kiti, matydami, kokios procedūros, kaip tai veikia, kaip priimti, kur perkelti“, – kalbėjo kultūros ministras.
Diskusijos dėl sovietinių paminklų nukėlimo atsinaujino po Rusijos invazijos į Ukrainą.