• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Rinkimus laimėjusios valstiečių ir žaliųjų sąjungos siūlymas kurti valstybinį prekybos alkoholiu monopolį sulaukė ir kitų politikų, ir teisininkų, ir prekybininkų kritikos. Tačiau valstiečiai siūlo ne vien tai. Jų darbovietėje – ir prekybos alkoholiu taškų nuolatinis mažinimas, ir draudimas alkoholiu prekiauti sekmadieniais, ir itin griežtas baudimas už svaigalų pardavimą nepilnamečiams.

Rinkimus laimėjusios valstiečių ir žaliųjų sąjungos siūlymas kurti valstybinį prekybos alkoholiu monopolį sulaukė ir kitų politikų, ir teisininkų, ir prekybininkų kritikos. Tačiau valstiečiai siūlo ne vien tai. Jų darbovietėje – ir prekybos alkoholiu taškų nuolatinis mažinimas, ir draudimas alkoholiu prekiauti sekmadieniais, ir itin griežtas baudimas už svaigalų pardavimą nepilnamečiams.

REKLAMA

Būsimasis Seimo narys, Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Sveikatos psichologijos katedros profesorius Aurelijus Veryga tv3. Lt sakė, kad dabar prekybos alkoholiu vietų Lietuvoje yra ryškiai per daug – 19 tūkst.

„Taškų skaičiaus nėra suskaičiavęs, kiek bus, tačiau mes tik konstatuojame, kad jų yra per daug. Tačiau tai (jų mažinimas – red.) nepasidarys per dieną: kalbant apie monopolį, tas parduotuves reikės įsteigti, pastatyti. Mūsų vizija, kad pardavimo taškų skaičius turėtų stabiliai mažėti.

REKLAMA
REKLAMA

Taip pat siūlome nebeišduoti naujų licencijų prekiauti alkoholiu ir nebeišduoti licencijų tiems, kurie pažeidžia įstatymus ir paskui, likvidavę tą įmonę, įsteigia naują įmonę ir siekia toliau prekiauti alkoholiu. Licencijų skaičius visokioms priemonėms turi mažėti, nes dabar jų yra akivaizdžiai per daug“, – kalba A. Veryga.

REKLAMA

Nepardavinės sekmadieniais

Būsimasis parlamentaras pastebi, kad jau dabar Seime yra registruoti siūlymai leisti prekiauti alkoholiu nuo 10 val. ryto iki 20 val. (trumpinant pardavimo laiką 4 val.) – tokią iniciatyvą, anot jo, palaikys ir valstiečiai-žalieji. Pašnekovas nurodė, kad viena iš priemonių alkoholio prieinamumui mažinti gali būti ir draudimas alkoholiu prekiauti sekmadieniais.

„Sovietmečiu sekmadieniais jokia parduotuvė nedirbdavo, ir niekas iš troškulio nenumirė – jie planuojasi laiką, tačiau nepuola vis nusipirkti daugiau, kai „pagauną kablį“, – sako būsimasis parlamentaras.

REKLAMA
REKLAMA

Kaina kils po mažu

Kalbant apie alkoholio kainą, pašnekovas pastebi, kad ją reikia didinti po mažu, tačiau didinti, sako jis, būtina, nes alkoholio įperkamumas per kelis dešimtmečius Lietuvoje išaugo kartais

„Alkoholio įperkamumas nuo 1995 iki dabar išaugęs penkis kartus. Tai reiškia, kad alkoholio kiekis, kurį žmogus gali pirkti už vidutines pajamas, yra penkis kartus didesnis, lyginant su 1995 metais. Kainos neturi padidėti šimtu ar dviem šimtais procentų – būtų tiesiog nesąmonė, prasidėtų važinėjimas kažkur kitur. Kaina turi augti greitai, bet protingai, kad žmogus per dieną nepajustų dvigubo didėjimo, bet kad kainos augimas pralenktų pajamų augimą – kad brangtų realiai“, – sakė A. Veryga.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kadangi akcizai, kalba pašnekovas, gali būti didinami kas pusmetį, tokiu intervalu jis ir siūlo juos didinti keliasdešimčia procentų.

Pašnekovas sako, kad bus siekiama ir to, kad alkoholio laipsnis skirtinguose gėrimuose kainuotų panašiai:

„Pas mus dabar yra situacija tokia, kad iš vienų gėrimų galima prigerti pigiau, o iš kitų tas prisigėrimas kainuoja brangiau. Taip neturėtų būti. Jeigu mūsų tikslas nėra priversti žmones gerti tam tikrus gėrimus, tada kyla klausimas: kodėl vieni gėrimai yra labiau mylimi, kiti mažiau? Laipsnis turėtų kainuoti panašiai. Jeigu aš noriu gerti alkoholį, nėra skirtumo, kokį – man prisigerti turėtų būti vienodai brangu, nesvarbu, ką aš gerčiau.

REKLAMA

Atitraukti alkoholį nuo mokyklų

A. Veryga pažymi, kad siūlymas leisti alkoholį parduoti nuo 20-ties, o ne nuo 18-os, kaip yra dabar, turi du paaiškinimus: „11-oje, 12-oje klasėje jau turime nemažai pilnamečių, kurie gali pirkti alkoholį. Kadangi tas mokyklinis laikas persislinko, niekas nepagalvojo, kad dar mokykloje galima legaliai pirkti. Tada atsitinka taip, kad vyresni draugai gali legaliai apipirkti jaunesnius draugus. Todėl norima patraukti tą amžių, nuo kada jau galima pirkti alkoholį, nuo mokyklos.

REKLAMA

Kitas argumentas yra gal net ir svarbesnis. Yra tyrimai, kurie parodo, kad amžiaus vėlinimas mažina priklausomų žmonių skaičių – tai yra susiję su centrinės nervų sistemos ir psichologine branda“, – sako A. Veryga.

Atimti licenciją

Pasak jo, siekiant, kad nepilnamečiai įsigytų mažiau alkoholio, prekybininkams reikės griežtinti atsakomybę.

„Jeigu kas nors parduoda gėrimą nepilnamečiui, atsakomybė pardavėjui dabar yra juokinga ir ji neatbaido. Jei norima atimti licenciją iš prekybininko, turi būti pakartotinas pažeidimas. Įsivaizduojate, kiek reikia administracinių išteklių tam? Galima sutvarkyti atsakomybę taip, kad užtektų įrodyti vieną pažeidimą, ir pardavėjui licencija būtų atimta už pirmą pažeidimą“, – kalbėjo A. Veryga.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pašnekovo teigimu, partija siūlys ir dar vieną dalyką – nusikalstamos veiklos imitavimą, kad būtų patikrinama, ar prekybininkai pardavinėja alkoholįnepilnamečiams. Sistema veiktų taip, kad į prekyvietę ateitų nepilnametis arba neseniai pilnametystės sulaukęs jaunuolis ir būtų žiūrima, ar prekybininkas iš jo prašo dokumento. Jeigu dokumento prašoma nebūtų, tai jau būtų pažeidimas prekybininkams.

Liberalai kategoriškai nepritaria

Liberalų lyderis, į Seimą perrinktas Eugenijus Gentvilas sako, kad, kadangi dauguma rinkėjų balsavo už Valstiečių ir žaliųjų sąjungų, rinkėjų valią gerbs ir liberalai. Todėl politikas kategoriškai nepritaria tik dviem valstiečių siūlomoms alkoholio ribojimo priemonėms, o dėl kitų sutinka derėtis ar net nusileisti.

REKLAMA

„Matyt teks daryti įvairius kompromisus ir kai kur pritarti, bet jokiu būdu negalėčiau pritarti dviem dalykais: visiškam reklamos uždraudimui, nes tai yra rinkėjų teisių apribojimas, ir alkoholio prekybos valstybiniam monopoliui. Jei nutars daryti specializuotas parduotuves – ką darysi, tokia jų valia ir rinkėjų norai, nors, mano manymu, tai šiek tiek mažins konkurenciją, bet jei tai bus Petro Petraičipo šnapsinė ir Jono Jonaičio šnapsinė, tegu konkuruoja. Jeigu bus valstybės monopolis, nebelieka jokių konkurencinių aspektų, nes valstybės tikslas bus plėšti ir kaip galima daugiau užsidirbti“, – kalbėjo E. Gentvilas.

REKLAMA

Parlamentarui nurodžius A. Verygos nuomonę dėl valstybinio monopolio – kad kaip tik tuomet, anot jo, nebus siekiama pelno, nes tai ne verslas – E. Gentvilas tokios pozicijos nesuprato:

„Tegu valstiečiai susitaria, kaip jei elgsis. Vienoje vietoje Karbauskis iš karto sako, kad „mes radikaliai didinsime akcizus“. Kitas dalykas, kaip jie įsivaizduoja, ar valstybės valdomas alkoholio prekybos monopolis turi siekti pelno ar čia bus labdaros organizacijos? Jeigu dabar sakoma, kad valstybės įmonės privalo dirbti efektyviai ir pelningai, tai po to sakoma, kad turės dirbti efektyviai, bet pelno siekti neturės? Nesuprantu“, – sakė politikas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Liberalas nurodė kategoriškai nepritariantis ir visiškam reklamos draudimui, ką siūlo valstiečiai – tai, anot E. Gentvilo, yra žmogaus teisės gauti informaciją pažeidimas. Taip pat E. Gentvilas išskiria ir žiniasklaidos interesų pažeidimą:

„Reklama skatina vartoti ir pateikia sąžiningą informaciją apie gaminį. Kitas dalykas – turi būti patenkinti visų grupių interesai. Žiniasklaidos interesas gauti reklamą yra nužudomas – reklama nebus gaunama, ir viena interesų grupė bus pažeidžiama, balanso nelieka“, – sakė politikas.

REKLAMA

Dėl kitų valstiečių siūlomų alkoholio prieinamumo mažinimo priemonių E. Gentvilas neturi tokios kategoriškos nuomonės – nei dėl amžiau cenzo didinimo, nei dėl alkoholio parduotuvių skaičiaus mažinimo, nei dėl akcizų alkoholiui didinimo. Nors liberalas sakė tam nepritariantis, tačiau dėl to gerbtų rinkėjų valią.

A. Sysas pritaria

Socialdemokratų partijos narys Algirdas Sysas teigia, kad nors pats yra geriantis, tačiau daugumai valstiečių siūlymui – pavyzdžiui, alkoholio parduotuvių skaičiaus mažinimui ar licencijų iš prekybininkų, pardavusių alkoholį nepilnamečiams, atėmimui – pritaria.

REKLAMA

„Jeigu tai (licencijų atėmimas – red.) būtų teisiniu keliu, tai kodėl ne? Bet tai neturi būti kažkokia kontora, kuri priima sprendimus. Teisingumą vykdo teismas, tai turi būti teismo sprendimas atimti licenciją. Pritariu ir akcizo alkoholiui didinimui. Tai yra mano asmeninė nuomonė. Kadangi daug metų dirbu Seimo Narkomanijos ir alkoholizmo prevencijos komisijoje, esu gerai susipažinęs su šitomis blogybėmis, dėl to ir pritariu minėtoms priemonėms“, – kalbėjo A. Sysas.

REKLAMA
REKLAMA

Dėl valstybinio monopoliu, sako pašnekovas, iškyla teisinių niuansų, dėl kurių nebūtų galima to įgyvendinti.

„Mes pritartume specializuotoms parduotuvėms, kurios gali būti ir privačios, nebūtinai valstybės monopolio“, – kalbėjo parlamentaras.

Akcizų didinimas

Mažmeninės prekybos ekspertas Justas Gavėnas tv3.lt nurodė, kad veiksmingiausia alkoholio mažinimo priemonė būtų drastiškas akcizo alkoholiui padidinimas:

„Visų pirma, akcizą reikia užkelti iki kosminių ribų, kad alkoholis pabrangtų penkis kartus. Tuo pačiu metu reikia stebėti ir išgaudyti šešėlį, o ne vaidinti, kad jį gaudai. Jei butelis degtinės pradės kainuoti 30 eurų, tai natūraliai jo negersi“, – sako jis.

J. Gavėnas teigia, kad yra reikalavimai, kiek alkoholio galima atsivežti iš kitų šalių, todėl daug jo neprisiveši, o šešėlį, eksperto teigimu, tiesiog reikia pažaboti.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų