Ar vardas žmogų, ar žmogus vardą puošia? Šį klausimą sau galėtų pateikti Seimo narys klaipėdietis Evaldas Jurkevičius, kuris kreipėsi į žurnalistų etikos sargus, skųsdamasis, kad parlamentarai vadinami seimūnais, o valstybės tarnautojai - valdininkais.
"Labai dažnai žiniasklaidoje valstybės tarnautojai vadinami "valdininkais", Lietuvos Respublikos Seimo nariai - "seimūnais". Manau, kad tokie viešai skelbiami pavadinimai yra nekorektiški valstybės tarnautojų ir politikų atžvilgiu", - pareiškė E. Jurkevičius.
Remiantis 2000 m. išleistu Dabartinės lietuvių kalbos žodynu, žodis valdininkas apibrėžiamas kaip valstybės tarnautojas. Termino seimūnas nėra, tačiau yra veiksmažodis seimuoti: spręsti valstybinius reikalus Seime, susirinkus tartis, ginčytis.
Valdžiažmogių baubas
Seimo narys teigė, kad tenka daug bendrauti su valstybinių institucijų darbuotojais, kurie išreiškia nusivylimą žurnalistikoje vartojamu pavadinimu "valdininkai".
"Valstybiniame sektoriuje dirbantys žmonės turi būti vadinami valstybės tarnautojais, nuo žodžio "tarnauti", - įsitikinęs jis.
"Vakarų ekspresui" E. Jurkevičius aiškino, kad valdininkai yra tie žmonės, kurie kažką valdo: žemę, kitus žmones, jie yra savarankiški.
"Kai interesantas ateina, pavyzdžiui, į savivaldybę, jis iškart neigiamai nusiteikia, kreipdamasis į valdininką. O jei mintyse būtų valstybės tarnautojas, ir nuotaika kita būtų. Į mano biurą ne kartą kreipėsi valstybės tarnautojai, kuriems nepatinka, kad viešojoje erdvėje jie vadinami valdininkais. Ir mes esame ne seimūnai, o Seimo nariai, parlamentarai. Reikia pareigas rašyti taip, kaip tai įvardyta Konstitucijoje, parlamento statute. Aš gi nevadinu jūsų žurnaliūnais", - svarstė politikas.
Klaipėdos universiteto politologas Saulius Šiliauskas iš dalies pritarė E. Jurkevičiui.
"Valstybės tarnautojas ir valdininkas nėra tas pats. Valdininkas - tarsi nuostata, kad esi aukščiau visų. Kitas klausimas, ar valstybės tarnautojai elgiasi kaip valdininkai? Gal jie rodo nepagarbą piliečiams, elgiasi biurokratiškai? O gal valstybės tarnautojas sąžiningai atlieka savo funkcijas, bet jį vadina valdininku? Tai - nedemokratiška. Net biurokratas yra neutralesnis žodis nei valdininkas. O žodis seimūnas... Čia gal optimizuotas variantas, supaprastintas terminas. Neįžvelgiu aš čia žeminimo", - samprotavo politologas.
Politikai sukritikavo
Buvęs parlamentaras psichologijos mokslų daktaras Vytautas Čepas sutiko, kad valstybės tarnautojo ir valdininko frazės yra skirtingos.
"Tarnauti valstybei - ne valdyti. O dėl seimūno - absurdas. Ne nuo to reikia pradėti spręsti problemas. Būtina parlamento prestižą kelti, o ne žurnalistus pulti, kad jie vadina vienaip ar kitaip politikus. Jei mane pavadina Vytuku, man plaučių neskauda. Jei E. Jurkevičius daro tokius cirkus, tai jis ir yra seimūnas. Aš net nesuprantu, kur čia šuo pakastas? Evaldas - padorus žmogus, kas jam čia į galvą šovė, nežinau", - "Vakarų ekspresui" sakė klaipėdietis.
Jis juokavo, kad Seimo narių juk niekas nevadina arklininkais, kiaulininkais ar dar kaip nors.
"Juk yra įvairių kitų sferų, kur galima pasireikšti: socialinės išmokos, pensijos, žemėtvarkos klausimai. Tai pagal E. Jurkevičiaus logiką kiekvienas Seimo narys turėtų nurodyti, kaip į jį kreiptis. Sena vanta, duršlioku..." - juokėsi politikas.
Klaipėdos apskrities viršininko pavaduotojas Artūras Šulcas rėžė tiesiai šviesiai: esą E. Jurkevičius problemą sugalvojo iš dyko buvimo.
"Tarsi Lietuvoje daugiau nebūtų, ką spręsti. Ir Seimo nario, ir valstybės tarnautojo sąvokos yra griozdiškos, tad tauta ir ieško trumpinių. Žodis seimūnas gal ir turi pašiepiamą reikšmę, tačiau piktintis tuo - niekų darbas. Be to, daugelis valstybės tarnautojų elgiasi kaip valdininkai, tai nusako ir statistinio valstybės tarnautojo esmę. Kad ir savivaldybėse yra tvarka kaip prie caro: mums ne tarnauja, o valdo", - sakė A. Šulcas bei pateikė ir vaizdingų palyginimų.
"Kuo beždžionė aukščiau į medį lipa, tuo labiau matyti jos nuogas... Koks esi, toks ir liksi. Žmonės labai greitai atsirenka, ką vadinti vardu, pavarde, o ką pravarde", - pareiškė apskrities viršininko pavaduotojas.
"Natūralus žodis"
Irena SMETONIENĖ, Valstybinės lietuvių kalbos komisijos pirmininkė:
Valstybės tarnautojas - tai statusas. Tačiau galima būti ir valdininku, nieko blogo tame nematau, tai suvokiama kaip profesija. O dėl seimūno - platesnė diskusija, nes tokio žodžio nėra mūsų Dabartinės lietuvių kalbos žodyne. Visgi akademiškai, iš gramatinės pusės žvelgiant, toks žodis yra natūralus. Pamatiniai žodžiai nebūtinai turi būti veiksmažodžiai. Malti - malūnas, šaipytis - šaipūnas, žygiuoti - žygūnas. Tačiau nereiškia, kad iš veiksmažodžių padaryti žodžiai su priesaga "-ūnas" turi neigiamą prasmę. Juk yra ir pirmauti - pirmūnas. Kildinami žodžiai ir iš daiktavardžių: karys - kariūnas, karalius - karaliūnas, pareiga - pareigūnas, seniūnija - seniūnas. Šie žodžiai su priesaga kuo puikiausiai "pereina" į valdymo prasmę. Taip ir seimūnas. Kodėl negali būti tokio žodžio? Kol kas tai tik šnekamosios kalbos pavyzdys. Galime džiaugtis, kad žmonės moka naudotis savo kalba, tad šis žodis - natūralus. O su neigiamu atspalviu galime ištarti bet kokį žodį. Juk nereiškia, kad ir čigonai, save pavadinę romais, staiga ims ir pasikeis. Žodyje seimūnas nieko blogo neįžvelgiu.
"Skundai - keisti"
Edita ŽIOBIENĖ, Lietuvos žurnalistų ir leidėjų etikos komisijos pirmininkė:
Mes svarstysime Seimo nario kreipimąsi, tačiau žodžių, terminų negalime aiškinti. Tiesą pasakius, po tokių skundų aš kuo toliau, tuo labiau nieko nesuprantu... Per vienos televizijos laidą "Uogos. Žinios ir orai" prokuroras Justas Laucius išvadintas šunimi, vagimi, KGB-istu, Rusijos mafija. Vilniaus teismas išaiškino, jog tai - humoristinė laida ir nieko blogo neįžvelgė. Tad man asmeniškai atrodo, kad tokių žodžių, kaip seimūnas ir valdininkas vartojimas nėra joks pažeidimas. Jau geriau pats Seimas savo įvaizdžiu susirūpintų. Tokie skundai... Baisu darosi. Seimo nariai gal nesupranta, kad jie yra vieši asmenys, jiems pakelta labai aukštai kartelė, jie yra kritikuotini. Seimūnas - normalus lietuviškas žodis. Kartais politikai visai ne toje vietoje šaukia, kur turėtų, yra ir didesnių šalyje problemų.
Denisas NIKITENKA