Šiaulių merui Justinui Sartauskui ramybės neduoda Europos krepšinio čempionatas, kuris sutampa su NATO misijos pasikeitimu Karinėje oro bazėje. Meras tikisi, kad viešbučių savininkai skirs deramą dėmesį krepšinio šventei, o ne didesnį pelną teikiantiems kariškiams. Krepšinio federacijų atstovai džiaugiasi viešbučiais ir arena, tačiau nežino, kad sportininko, grįžusio vakare po varžybų į kambarį, jo lovoje jau gali laukti kariškis.
Trūkumų nerasta
Šiauliuose lankėsi Italijos, Prancūzijos, Vokietijos, Serbijos ir Izraelio krepšinio federacijų atstovai. Latvijos atstovai Šiaulius apžiūrėjo jau anksčiau.
Svečiai neturėjo priekaištų nei Šiaulių arenai, nei viešbučiams, kuriuose, tikimasi, apsistos sportininkai. Prancūzijos atstovui Patrickui Beasley pasirodė, kad kambariai galėtų būti erdvesni, tačiau visi supranta, kad sienų neperstumsi.
Visų šalių atstovus tenkino „Šiaulių“ ir „Šaulio“ viešbučių bei „Medžiotojų užeigos“ teikiamos gyvenimo sąlygos. Dar nėra aišku, ar sportininkai atvyks į Šiaulius iš kitų Lietuvos ir Latvijos oro uostų, ar skrydžiai bus tiesioginiai. Šiaulių oro uostas gali priimti tik užsakomuosius reisus.
Žurnalistams primygtinai prašant atskleisti pastebėtus trūkumus ir priminus nesusipratimus Lenkijoje prieš porą metų, Izraelio krepšinio federacijos atstovas Shlomo Lutsky's nuramino: „Esame viskuo labai patenkinti. Džiaugiamės, kad čempionatas vyks Lietuvoje, nes lietuviai – krepšinio dievai. Šiaulių arena – viena geriausių mano matytų.“
Serbijos atstovas Goranas Vojkicius tvirtino, kad Lietuvoje viskas bus gerai, nes visi sirgaliai žinos, ko susirinko. Nakvynė ir kitos pramogos – ne patys svarbiausi dalykai.
Krepšiniui – žalią šviesą!
Ar tikrai viskas vyksta sklandžiai? Šiaulių miesto meras J. Sartauskas šiuo metu paskendęs rūpesčiuose dėl kariškių ir sportininkų apgyvendinimo miesto viešbučiuose. Krepšininkai įsitikinę, kad gyvens „Medžiotojų užeigoje“, „Šaulio“ bei „Šiaulių“ viešbučiuose.
Kariškiai apie tai, kad savo lovas teks užleisti krepšininkams, atrodo, nė nenutuokia. Patys viešbučiai irgi nelabai žino, kaip jiems elgtis. Kariškiai viešbučiams garantuoja keturis mėnesius stabilių pajamų. Krepšininkai bei sirgaliai, nors ir mokės daugiau, mieste lankysis vos savaitę.
Nors viešbučių atstovai sako, kad apie sportininkų duodamą pelną jiems neleidžia kalbėti pasirašyta sutartis, pavyko sužinoti, kad atvykusiam sportininkui naktis viename Šiaulių viešbučių kainuos apie 100 eurų. Į šią sumą įskaičiuotas ir maitinimas keturiskart per dieną. NATO kariškiai už naktį moka apie 80 litų, tačiau maitinimo dažniausiai atsisako.
Miesto meras įsitikinęs, kad net ir „Medžiotojų užeiga“, kuri jau baigia specialiai krepšinio čempionatui skirtą priestatą, paskutinę minutę gali persigalvoti – vietoj krepšininkų priėmusi kareivius ji finansiškai išloš. Nerealu, kad kurie nors viešbučiai pasiaukos dėl krepšininkų, atsisakydami priimti keturis mėnesius solidžias pajamas garantuojančius kariškius. Kas bus, jei kariškiai kategoriškai užsimanys „Šaulio“ viešbučio arba naujojo „Medžiotojų užeigos“ korpuso? „Verslininkus įmanoma suprasti, tačiau tokios minties aš net neprisileidžiu“, – sako J. Sartauskas primindamas, kad dėl viešbučių pelno siekimo ne jie, o miestas ir valstybė patirtų gėdą tarptautiniu mastu.
Tai ką rinksis viešbučiai?
„Medžiotojų užeiga“ toliau dirba ta pačia linkme ir nesiblaško – baigia įrengti priestatą, kuriame priims gyventi keturias komandas. Latvijos ir Italijos komandos apsigyvens „Šiaulių“ viešbutyje.
„Šaulio“ viešbutis į šį klausimą atsakė paprastai: „Nėra ką komentuoti.“ Verslininkus galima suprasti, nes jų tikslas – pelnas, o ne auka miestui.
Viešbučių savininkai greičiausiai yra suinteresuoti vilkinti laiką, kad miesto valdžia, nebeturėdama kur dėtis, papildomai sumokėtų už krepšinio trenerių ir federacijų atstovų apgyvendinimą.
Tačiau net ir viešbučiams laikantis savo žodžio, merui teks išspręsti dar vieną galvosūkį – kur gyvens visų komandų federacijų atstovai bei krepšinio komisarai?
J. Sartauskas teigia, kad bus bandoma tartis su Prancūzijos kariškiais, aš šie nesutiktų kelias dienas pagyventi kitame viešbutyje ir atlaisvinti patalpas „Šaulio“ viešbutyje. Kadangi čempionato metu keisis NATO misiją vykdančios šalys, Danijos kariškių taip pat bus prašoma, kol baigsis krepšinio čempionatas, laikinai apsigyventi kituose viešbučiuose.
Svarstomas ir kitas variantas – paankstinti arba pavėlinti NATO misijos rotaciją. Šis procesas, anot mero, nėra paprastas – teks valstybiniu lygiu derėtis su Prancūzijos ir Danijos ambasadomis, kad būtent krepšininkams, o ne kariškiams būtų uždegta žalia šviesa.
„Mes norime užbėgti įvykiams už akių. Tikimės, kad savaitę kariškiai supras miesto reikmes. Gal jie sutiks kurį laiką pagyventi „Šiaulių“ viešbutyje?“ – sako meras J. Sartauskas. Jis priminė, kad ne tik Šiauliai, bet ir visa Lietuva turi tarptautinių įsipareigojimų krepšininkams.
Kariškiai ir viešbučiai nekelia panikos
Karinių oro pajėgų Aviacijos bazės vado padėjėja Ieva Gulbinienė tikina, kad bazėje niekas nekelia diskusijų apie kariškių apgyvendinimą. Akivaizdu, kad kariškiai turės kažkur gyventi. Tikima, kad bus surastas teisingas sprendimas.
„Šiaulių“ viešbučio direktorė Diana Paulauskas mano, kad problema keliama be priežasties: „Jei mes nepriimsime nė vieno sirgalio, tai laisvai apgyvendintume dvi komandas ir visus NATO kariškius.“
Pasak direktorės, NATO kariškiai nėra jau toks vertingas kąsnis. „Jie labai derasi dėl kainos. NATO – gerokai nupliuškusi piniginiu atžvilgiu. Nori komforto, pramogų, poilsio kambarių, tačiau mokėti teikiasi gana nedaug“, sako ji. Viešbutis greičiausiai mielai priimtų daugiau mokančius sirgalius, bet pagal reikalavimus tame pačiame pastate negali gyventi sportininkai ir žiūrovai.
Viešbutis jau suplanavo trečią ir ketvirtą aukštus skirti sportininkams, o visus likusius – kariškiams. Saugumo sumetimais įėjimas per rūsį bus atrakinamas tik tuomet, kai reikės įleisti sportininkus ar kariškius. Jau gauta ir dalis apmokėjimo už krepšininkų apgyvendinimą. Šiuos pinigus viešbutis investavo į gerovę.
Sirgaliams lovos dar nepaklotos
Meras J. Sartauskas teigia, kad sirgaliai taip pat laukiami Šiauliuose. Jei jie neturės kur gyventi, miestas gaus mažiau pelno. Tai dar viena priežasčių, dėl kurios NATO kariškių Šiauliuose geriau nebūtų.
Krepšinio čempionato metu visi viešbučiai jau rezervuoti. Norintiems rasti vietą apsistoti belieka atidžiai sekti pakelės motelių, svečių namų ar privačių nuomotojų teikiamą informaciją. Jau prieš porą mėnesių tinklalapiuose buvo nemažai skelbimų, siūlančių apgyvendinimą čempionato dienomis.
Šiaulių turizmo informacijos centras (TIC) irgi nusprendė savo interneto svetainėje talpinti skelbimus, skirtus būtent čempionato sirgaliams apgyvendinti.
Šiuo metu TIC tinklalapyje galima rasti nakvynės pasiūlymų nuo 35 litų iki 100 eurų už naktį vienam asmeniui. Skelbime informuojama, kiek minučių tektų sugaišti, norint pasiekti Šiaulių areną automobiliu. Beveik visos nakvynės vietos už tą pačią kainą siūlo pusryčius.
TIC informacijos specialistė Asta Žemrietaitė priminė, kad kambarių reikia ieškoti angliškoje tinklalapio versijoje. Skelbimo kaina – 35 litai.
A. Žemrietaitė teigia, kad prieš čempionatą bus skambinama visiems būstų nuomotojams ir tikrinama, kiek iš tiesų laisvų vietų yra. Nemažai nuomotojų šią paslaugą teiks pagal verslo liudijimą.
„Kemperiams“ dar nepasiruošta
Kol kas sunkiai juda „kemperių“ ir palapinių miestelių steigimas. Būtent tokios nakvynės vietos išgelbėtų Šiaulius per čempionatą, tačiau poreikis joms kol kas nejaučiamas. Tikimasi, kad stovyklaviečių mėgėjai pradės teirautis nakvynės paskutinėmis savaitėmis prieš čempionatą.
A. Žemrietaitė tikina, kad opesnė problema yra transportas, o ne nakvynė. Vežėjai turės labai pasistengti, kad pajėgtų nuvežti ir parvežti sirgalius į jų nakvynės vietą.
Beje, visiems vertėtų nepamiršti viskį stebinčios Valstybinės mokesčių inspekcijos(VMI). Šiaulių apskrities valstybinės mokesčių inspekcijos viršininko pavaduotoja Zofija Brazaitienė sako, kad inpekcija padės sąžiningam verslui bei gyventojams, norintiems legaliai vykdyti veiklą, teikdama konsultacijas, praktinę informaciją, kaip teisingai deklaruoti ir sumokėti mokesčius, kada būtina registruoti veiklą, informuos, ką turėtų žinoti skirtingas paslaugas čempionato metu norinčios teikti bendrovės ir gyventojai.
Nors jokių specialių akcijų, kurios galėtų trukdyti verslui, VMI neplanuoja, bet žada operatyviai reaguoti į pranešimus apie daromus mokestinius pažeidimus, stebėti ir analizuos tiek įmonių, tiek ir gyventojų veiklą prieš čempionatą ir jo metu.
Europos vyrų krepšinio čempionatas vyks rugpjūčio 31–rugsėjo 18 dienomis šešiuose Lietuvos miestuose. Dalyvaus 24 komandos. Grupių varžybos bus rengiamos Alytuje, Klaipėdoje, Panevėžyje ir Šiauliuose, antrasis etapas – Vilniuje, o finalinis – Kaune. Prognozuojama, kad Šiauliuose vyks vienos nuožmiausių kovų.
Alvydas JANUŠEVIČIUS