Kai kurie „WikiLeaks“ paskelbti JAV ambasados Lietuvoje dokumentai atskleidžia vis daugiau politinės medžioklės aplinkybių ir tiesą apie tai, kokiais metodais kai kurie politiniai oponentai siekė susitvarkyti su Darbo partijos (DP) pirmininku Viktoru Uspaskichu.
G. Kirkilo ranka?
DP lyderis Viktoras Uspaskichas, anot žiniasklaidos cituojamų „WikiLeaks“ paviešintų JAV ambasados dokumentų, buvo rakštimi Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) vadovybei ir to, pokalbiuose su užsienio diplomatais, esą neslėpė pats Gediminas Kirkilas. Amerikiečių diplomatų dokumente, kuris parašytas 2005 m. birželį, pasakojama, kad tuometinis krašto apsaugos ministras G. Kirkilas esą gyrėsi, kaip socdemai mėgino surežisuoti perversmą DP gretose ir dar guodėsi, kad šis nelabai įgauna pagreitį. Įdomiausia tai, kad tuo metu abi partijos dar buvo koalicijos partnerės.
Vėliau V. Uspaskich, kaip pamename, sulaukęs neigiamo Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos vertinimo, buvo priverstas pasitraukti iš ūkio ministro posto, paskui iširo valdančioji koalicija, o dar vėliau šis politikas buvo triukšmingai neva ieškomas, kol buvo išvykęs Rusijon. Paskui grįžo ir buvo viešai suimtas, bet netrukus paleistas. G. Kirkilas neigia, kad jis ar jo partija kuo nors prisidėjo prie šių peripetijų.
Šiandieninis LSDP pirmininkas Algirdas Butkevičius mano, kad JAV diplomatai greičiausiai bus kažką pagražinę. „Galiu atsakingai pareikšti, kad partijos vadovybėje tokių pokalbių ir pasitarimų niekada nebuvo. Gal kur neoficialiai, prie alaus butelio vyrai juokais ko nors panašaus ir papliurpdavo“, - sakė jis portalui „Balsas.lt“.
Sunku suabejoti pirmininko žodžiais – vargu ar kas būtų svarstęs tokius klausimus partiniuose protokoluojamuose renginiuose. Prie alaus ir pirtyse tai daroma dažniau.
V. Uspaskich nesistebi
Pats DP lyderis portalui „Balsas.lt“ sakė nesąs nustebęs dėl paaiškėjusių detalių. „Tai, kas paaiškėjo dabar, visada buvo jaučiama. Ir konservatoriai, ir socialdemokratai visada veikė ir valdė vienodais metodais. Atkreipkite dėmesį, kaip dėl to stebisi amerikiečiai ir ką jie rašo apie Darbo partiją. Rašo, kad tai labai disciplinuota Jėga. Ne „diktatoriška“ ar „autokratinė“, kaip aiškina mūsų žiniasklaida ir politiniai oponentai“, - išdidžiai kalbėjo V. Uspaskich.
V. Uspaskich taip pat primena, kad DP esą buvo siekiama sužlugdyti finansiškai. Mat Vyriausioji rinkiminė komisija, argumentuodama netvarkingai ir ne laiku pateiktomis finansinėmis ataskaitomis, 2007 metais neskyrė dotacijos darbo partijai, o jai turėjusius tekti 1,14 milijono litų išdalino kitoms politinėms jėgoms. Administraciniai teismai DP ieškinius.
Buvęs NSGK vadovas: G. Kirkilas yra iškamša
Buvęs Seimo nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto vadovas Algimantas Matulevičius neabejoja, kad G. Kirkilas oficialiai su partija nesitarė dėl šių intrigų. „Jo veiklos stilius toks ir buvo. Jei su kuo ir tarėsi, tai su tais, kas jį padarė premjeru. Viskas daryta intrigų keliu. Taip pat buvo ir su V. Uspaskichu - kai reikėjo jo draugeliams „valstybininkams“, tai ir dalyvavo tuose reikaluose. Pats jis buvo susireikšminusi iškamša, tokia kaip ir šiandien Andrius Kubilius, kuris ir tada jį rėmė. Parlamentinio tyrimo metu viskas išaiškėjo - taip pat ir tapimo premjeru aplinkybės. Beje, jei DP tikrai naudojo nelegalius pinigus, kaip buvo skelbiama, tai kodėl ji ligi šiol neuždaryta? Šiandien to nebereikia?“, - šaipėsi jis.
Pats G. Kirkilas, pasak A. Matulevičiaus, dar ir šiandien tebėra ginamos kai kurios žiniasklaidos tik todėl, kad turi įtakingų bičiulių, kurie visai nebūtinai yra socialdemokratų partijos nariai. „Jei A. Butkevičius būtų iki galo tvirtas, drąsus ir sąžiningas pirmininkas, jis turėtų G. Kirkilą tiesiog išmesti. Kitaip neatmestina, kad intrigų ratas apsisuks ir išmes jį patį, o pirmininku vėl pastatys kokį naują Kirkilą ar į jį panašų. Šiandien niekas jo nebekritikuoja nei dėl LEO LT, nei dėl ištaškytų milijardų“, - perspėjo jis.
Šmėžuoja „strateginis Albinas“
Verta priminti, kad G. Kirkilo, kuris tapo premjeru pasitraukus Algirdui Mykolui Brazauskui, patarėju buvo paskirtas buvęs prezidento Valdo Adamkaus patarėjas, buvęs užsienio reikalų ministerijos (URM) valstybės sekretorius Albinas Januška. Iš URM jis pasitraukė griaudint Valstybės saugumo departamento (VSD) skandalui, kilusiam po to, kai Baltarusijoje žuvo saugumo karininkas Vytautas Pociūnas. G. Kirkilo vyriausybę, kaip žinia, netrumpą laiką oficialiai rėmė ir Tėvynės Sąjunga – Lietuvos krikščionys demokratai.
Dar šių metų balandį žiniasklaida citavo ir kitą WikiLeaks paviešintą amerikiečių diplomatų ataskaitą. Joje teigiama: „A.Januška artimai dirbo su Lietuvos žvalgybos pareigūnais ir, regis, taip pat dalyvavo vidaus intrigose“.
2006 metais JAV ambasados parengtame dokumente minima, kad A. Januška esą tiesiai kaltino V. Uspaskich esant rusų šnipą. „Per pokalbį su mumis anksčiau šiais metais, jis sakė, kad Lietuvos Vyriausybė (įskaitant jį patį) surengė Darbo partijos centrinės figūros Viktoro Uspaskicho išsiuntimą iš Lietuvos dėl pastarojo ryšių su Rusijos Išorės žvalgybos tarnyba (SVR)“, - teigiama JAV diplomatų ataskaitoje.
Ta proga dera priminti, kad G. Kirkilas ir premjeru tapo po garsaus pasitarimo su artimais A. Januškos bičiuliais bei V. Uspaskicho oponentais. Buvusiu Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto direktoriumi Raimundu Lopata bei dujų tarpininkų bendrovės „Dujotekana“ šefu Rimandu Stoniu.
Tai, kad byla prieš V. Uspaskichą, kaip ir kiti strateginiai reikalai, buvo nuolat prižiūrima šešėlinių, aiškiai iliustruoja ir iš darbo vėliau išmestų VSD pareigūnų liudijimai Seimo komitetui. Pasak buvusio kontržvalgybos valdybos pareigūno Kastyčio Braziulio, medžiaga apie V. Uspaskichą buvo renkama ne vienerius metus, tačiau departamento vadovybė ją realizuoti nurodė labai staiga. Jų teigimu, A. Januška, būdamas ambasadoje Maskvoje, telefonu kalbėjosi apie tai su buvusiu „Dujotekanos“ vadovu Rimandu Stoniu ir buvo nutarta V. Uspaskichą iš Lietuvos pašalinti.