Įrodymais pagrįsta medicinos grupė pateikė išsamų aprašymą, ko imtis išgirdus COVID-19 diagnozę ir kaip stebėti savo sveikatos būklę.
Visų pirma gydytis namuose galima esant lengviems simptomams – karščiavimui, kosuliui, raumenų skausmams, jei nėra dusulio (ligonis pats gali nejausti dusulio, tačiau net ir tokiu atveju būtina vertinti objektyvius parametrus, jei jie pakitę – vadovautis jais)
Savo šeimos gydytoją būtina informuoti esant naujai atsiradusiam dusuliui (ypač ramybės būsenoje). Taip pat esant kvėpavimo dažniui didesniam kaip 20 k/min, atsiradus kūno ar lūpų pamėlynavimui, jei nepavyksta sukontroliuoti kūno temperatūros.
Tuo metu į ligoninę reikėtų vykti, jei yra bent vienas iš šių kriterijų:
- esant saturacijai (kraujo įsotinimui deguonimi) < 94 proc. (išmatavus specialiu prietaisu – pulsoksimetru);
- esant kvėpavimo dažniui didesniam nei 22 k/min;
- esant žemam spaudimui – sistolinis („viršutinis“) mažiau nei 100 mmHg arba spaudimo sumažėjimas per daugiau kaip 40 mmHg;
- atsiradus sąmonės sutrikimui;
- esant ūmiam krūtinės skausmui.
Į gydymo įstaigą taip pat galima kreiptis ir nejaučiant čia išvardytų požymių, bet esant kitiems nerimą keliantiems simptomams ar stipriai sunkėjant būklei. Visgi ar jums reikalinga hospitalizacija, pagal atitinkamus kriterijus turi įvertinti specialistas.
COVID-19 infekcijos gydymo namuose principai
Sužinojus apie COVID-19 diagnozę pirmiausia būtina izoliuotis ir vengti bet kokių kontaktų. Reikėtų apie tai pranešti savo artimiesiems, informuoti šeimos gydytoją.
Jei sergama kitomis lėtinėmis ligomis ir nuolat vartojami vaistai, nereikėtų jų nutraukti. Tolimesnį gydymo planą namuose reikėtų aptarti su šeimos gydytoju.
Jei jums baigėsi kompensuojamieji vaistai, susisiekite su gydytoju dėl recepto ir pasidomėkite vaistų pristatymu į namus arba paprašykite artimųjų pagalbos.
Kiek skysčių gerti?
Gydantis namuose pirmiausia patariama gerti daug skysčių – kiekis turėtų siekti 2–2,5 litrų per parą. Jei karščiuojama, pakilus temperatūra, kiekvienai karščiavimo valandai reikėtų papildomai išgerti po stiklinę vandens. Jei viduriuojate, tiek pat vandens reikėtų suvartoti ir po kiekvieno pasituštinimo.
Norint įvertinti, ar vartojama pakankamai vandens, siūloma pažiūrėti į šlapimo spalvą – ji turi būti skaidri, permatoma. Koncentruotas, geltonas šlapimas liudija apie skysčių trūkumą.
Taip pat siūloma vengti alkoholio, kadangi jis gali sumažinti budrumą objektyviai įvertinti sveikatos būklės pokyčius.
Kaip slopinti temperatūrą
Temperatūrą galima slopinti, kai ji siekia daugiau nei 38,5 laipsnius arba jaučiant šaltkrėtį, temperatūros kilimą, raumenų skausmus.
Reikėtų gerti po vieną 500 mg paracetamolio tabletę, nesant efekto po 1 valandos galima gerti dar 1. Išgėrus dvi tabletes kita dozė esant karščiavimui geriama ne anksčiau nei po 4–6 valandų. Rekomenduojama neviršyti maksimalios paros dozės (4 g – 8 tablečių).
Esant kepenų funkcijos nepakankamumui vaistą dozuoti reikėtų pagal nurodymus informaciniame lapelyje.
Jei vartojant paracetamolį karščiavimas nemažėja, tuomet reikėtų informuoti šeimos gydymą ir spręsti dėl kitų vaistų skyrimo.
Pasirūpinti sveika mityba ir emocine sveikata
Gydantis namie taip pat siūloma daug ilsėtis ir nepamiršti sveikos mitybos. Taip pat derėtų vengti fizinio krūvio. Jei dėl išreikšto silpnumo pačiam sunku pasigaminti valgyti, paprašykite artimųjų/savanorių pagalbos – maistą reikėtų paduoti nekontaktiniu būdu, pavyzdžiui, palikti prie namų ar kambario durų.
Pabrėžiama ir psichologinė sveikatos svarba – raginama bendrauti su artimaisiais pasitelkus internetą ar mobiliojo ryšio priemones.
Nutraukti saviizoliaciją lengva ligos forma sergantiems asmenims galima, jei nuo simptomų pradžios praėjo 10 dienų IR nebekarščiuojama bent 3 dienas IR pagerėjo COVID-19 simptomai.
Be kita ko, pabrėžiama, kad šios rekomendacijos skirtos suaugusiems sergantiems COVID-19 asmenims, kurių būklė leidžia gydytis namuose. Rekomendacijos nėra pritaikytos asmenims, kurių imunitetas yra susilpnėjęs dėl įgimtų ar įgytų imuniteto sutrikimų.