Policijos pareigūnams įsakyta iki birželio pirmosios užpildyti nebaigtų tirti bylų statistines korteles. Kai kuriuose komisariatuose net visus pareigūnus susodinus prie kortelių, iki nurodyto termino jie darbo baigti nespės.
Pareigūnai suglumo susipažinę su vidaus reikalų ministro pasirašytu įsakymu. Tikslaus nebaigtų bylų skaičiaus visoje policijos sistemoje LŽ taip ir nepavyko sužinoti. Nepatvirtintais duomenimis, jų gali būti nuo 48 iki 60 tūkstančių. Vien Vilniaus 2-ojo policijos komisariato darbuotojai turi užpildyti apie 7000 blankų.
Skaitys iš naujo
Korteles pildyti itin sudėtinga. Tam reikia daugybės duomenų. Pavyzdžiui, jei nusikaltimu įtariamas nukentėjusiajam artimas asmuo, teks aiškintis, kokie santykiai juos siejo nusikaltimo padarymo dieną, kreiptis į registrą. Su bylomis gali susipažinti tik pareigūnai, nes jose yra ikiteisminio tyrimo duomenų, kurie negali būti paviešinti. Tad teks verstis savo jėgomis. O policijoje šiuo metu trūksta maždaug 1300 darbuotojų. Tebedirbantiems jau ir taip sunku susidoroti su darbo krūviu.
Bylos nebestabdomos
Policijos departamento generalinio komisaro pavaduotojas Kęstutis Tubis sutiko, kad sutvarkyti apskaitą reikia. Nesant tokių kortelių iš tiesų kartais kyla keblumų. Anksčiau baudžiamojo proceso kodekse (BPK) buvo numatyta, kad byla gali būti tiriama du mėnesius. Atlikus visus būtinus veiksmus ji buvo stabdoma. Jei tyrimas sudėtingas, terminą buvo galima pratęsti. Pasikeitus BPK bylos nestabdomos. „Tad kartais būna taip, kad mums gali liepti kelis kartus iš naujo apklausti tuos pačius įtariamuosius, dar kartą kapstytis senose bylose. Tada nebeliks laiko atlikti tyrimus dėl naujai padarytų nusikaltimų“, - sakė K.Tubis. Tad niekas neprieštarauja, kad kortelės būtų pildomos. Tačiau tam reikia nustatyti realų terminą.
Prašys pratęsti
Generalinio komisaro pavaduotojas ketina artimiausiu metu apsilankyti pas Vidaus reikalų ministerijos sekretorių Stanislovą Liutkevičių ir tartis, ar nebūtų galima pakeisti kai kuriuos įsakymo punktus. Jis teigė siūlysiąs atlikti išsamų tyrimą, per kiek laiko galima užpildyti reikiamas korteles netrukdant tarnybai, o tada jau bus galima kalbėti, per kokį terminą tai galima padaryti. Papildomo „popierinio“ darbo gavę pareigūnai tikisi, kad jų siūlymai bus išklausyti. Kitaip labai realu, kad bus sulaukta gyventojų skundų dėl bylų tyrimų vilkinimo.
Lina Vyšniauskienė