Per ateinančius kelerius metus Valstybinė mokesčių inspekcija ir Muitinės departamentas turėtų tapti viena institucija. Planuojama sujungti ir dalį kitų institucijų.
Šiuo metu ūkio subjektų veiklą prižiūri per 60 institucijų. Po reformos jų turėtų likti bent 16 mažiau. Paprastesnius įstaigų jungimo, funkcijų perdavimo ar likvidavimo procesus ketinama baigti iki kitų metų pabaigos, sudėtingesnius – iki 2016-ųjų pabaigos. Pasak ūkio ministro Evaldo Gusto, viena esminių reformų – Valstybinės mokesčių inspekcijos ir muitinės departamento sujungimas, naujai tarnybai pavedant visus su mokesčių surinkimu susijusius darbus.
„Teoriškai bent jau dvigubai sumažėtų patikrinimų skaičius“, - kalbėjo E. Gustas.
Taip pat ūkio ministerijos planuose – 10 visuomenės sveikatos centrų sujungimas į valstybinę epidemiologinės priežiūros agentūrą. Statybos srityje vietoj 15 statinio projektą tikrinančių institucijų turėtų likti 7. Taigi, teigiama, perpus sutrumpėtų dokumentų išdavimo laikas. Pasak ūkio ministro, pagrindinis pertvarkos tikslas – ne taupymas, o administracinės naštos verslui mažinimas, tačiau dėl įstaigų sunaikinimo ar jungimo mažės ir etatų.
„Pirminiais skaičiavimais, bus stengiamasi bent 5 proc. sumažinti etatų, kas yra ir visos Vyriausybės tikslas – valdymo išlaidų mažinimas. Kiek tai apims žmonių, šiuo metu inspektuojančių darbuotojų, priskaičiuojama apie 8,5 tūkst., dar apie 1,5 tūkst. yra administracijos ar bendrųjų funkcijų darbuotojų“, - kalbėjo E. Gustas.
Pasak jo, pertvarka bus atliekama iš ministerijų ir joms pavaldžių įstaigų lėšų. Papildomo finansavimo skirta nebus. Tam, kad pertvarka įvyktų, teks keisti 1,5 tūkst. teisės aktų, iš jų – daugiau kaip 100 įstatymų. Taigi reformai reikės ir Seimo pritarimo. Ūkio ministras tikina, kad dėl to sunkumų nekils.