Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) atstovams tiesioginiuose merų rinkimuose prastai pasirodžius didžiuosiuose miestuose, turėtų keistis partijos lyderiai Kaune, Klaipėdoje ir Panevėžyje, sako partijos vadovas premjeras Algirdas Butkevičius.
„Kaune, Panevėžyje, Klaipėdoje artimiausiu metu skyriai įvertins, išanalizuos rinkimų rezultatus (...) ir tikriausiai suras kitus lyderius“, - pirmadienį per spaudos konferenciją sakė A.Butkevičius.
Šiuose miestuose socialdemokratų kandidatai nepateko į antrąjį rinkimų turą ir gavo nedaug vietų tarybose.
A.Butkevičius prisipažino tikėjęsis, kad Šiaulių miesto mero postą išsaugos socialdemokratas Justinas Sartauskas, tačiau šis taip pat nepateko į antrą rinkimų turą. A.Butkevičius tvirtino, kad greičiausiai taip įvyko, nes jo nuveikti darbai esą nebuvo viešai pristatomi.
„Matome, kad visuomenė ieško tam tikrų lyderių (...). Manau, kad mes turime pripažinti, jog dideliuose miestuose su lyderiavimu kai kurių žmonių buvo silpnoka“, - tvirtino premjeras.
Anot jo, LSDP Vilniaus skyriui vadovauja nauja jauna komanda, ji dar nespėjo pasireikšti, nėra žinoma.
„Tikimės, kad rengiantis Seimo rinkimams jų žinomumas bus daug didesnis“, - sakė A.Butkevičius.
Paklaustas apie galimą socialdemokratų dalyvavimą naujoje valdančiojoje daugumoje sostinėje, LSDP lyderis tokią galimybę įvertino pozityviai.
„Manau, kad Vilniuje mūsų kandidatai tarsis, diskutuos su naujuoju meru. Tai matyčiau, kaip vieną iš galimybių parodyti savo kompetenciją ir sudalyvauti valdančiojoje daugumoje“, - teigė A.Butkevičius.
Kitas socialdemokratų atstovas krašto apsaugos ministras Juozas Olekas sakė, jog valdančiojoje koalicijoje Vilniuje ir Kaune socialdemokratai dalyvaus, jei išsikovos galimybę įgyvendinti savo programą jiems patikėtose srityse.
LSDP rinkimų štabo vadovo Algirdo Syso tvirtinimu, socialdemokratai taip pat turėtų būti valdančiosios koalicijos Kaune nariai.
Socialdemokratų vadovas savo ruožtu tvirtino iš esmės esąs patenkintas savivaldos rinkimų rezultatais.
„Turėsime 16 merų, ir skaičius mus džiugina, turint galvoje, kad socialdemokratai šiuo metu yra valdžioje. Būdami opozicijoje, noriu pabrėžti, mes gavome mažiau balsų - 188 tūkstančius. Šį kartą už mūsų partiją balsavo 218 tūkst. rinkėjų. Tai mus nuteikia gana teigiamai“, - per spaudos konferenciją kalbėjo Vyriausybės vadovas.
„Visose savivaldybių tarybose turime savo atstovus ir turime galimybę dalyvauti formuojant valdančiąsias daugumas“, - pabrėžė jis.
Daugiausia - 17 mandatų - socialdemokratai gavo Druskininkuose, Jonavoje, Vilkaviškyje ir Kauno rajone - po 14 vietų, Marijampolėje - 13, Mažeikiuose - 11. Iš viso LSDP miestų ir rajonų savivaldybėse iškovojo 364 mandatus.
Pasak A.Butkevičiaus, rezultatai galėjo būti dar geresni, jeigu nebūtų paklausyta skyrių prašymo suteikti jiems daugiau veiklos laisvės.
„Prieš šiuos savivaldybių rinkimus pritaikėme kitą organizacinę schemą, skyriai norėjo daugiau sau teisių ir mažesnio reguliavimo iš centro. Praktiškai šitaip šį kartą buvo organizuojami rinkimai. Bet kai kur mes kėlėme tam tikras abejones, ypač dideliuose miestuose, ir sakėme, kad mūsų manymu, rezultatai gali būti šiek tiek per kuklūs. Praktiškai vadovybės išsakytos abejonės ir pasitvirtino. Skyriai buvo garantavę, kad jie prisiima asmeninę atsakomybę ir rezultatai bus geresni. Bet gyvenimas parodo, kad kai kada demokratija turi labai ploną liniją, kai kada iš demokratijos pereinama į anarchiją ir niekas nepajunta, kada esi anarchinėje pusėje“, - sakė LSDP lyderis.
A.Kubilius: džiaugiamės, kad Vilniuje neliko mero A.Zuoko
Artūro Zuoko pralaimėjimas Vilniuje yra vienas labiausiai džiuginančių dalykų, o liberalams sostinėje formuojant valdančiąją daugumą su konservatoriais, visi kiti galimi partneriai yra „vienodai blogi“, sako konservatorių vadovas Andrius Kubilius.
„Nepaisant to, kad nelaimėjome rinkimų Vilniuje, iš tikrųjų džiaugiamės, kad Vilniuje neliko mero Zuoko. Sveikiname Remigijų Šimašių ir tikimės, kad Remigijui pavyks suvaldyti labai sudėtingą Zuoko palikimą“, - pirmadienį per spaudos konferenciją sakė konservatorių lyderis.
A.Kubilius taip pat pripažino, kad, be liberalų, visi kiti galimi valdančiosios koalicijos partneriai, įskaitant socialdemokratus ar „Tvarką ir teisingumą“ yra „vienodai blogi“.
„Gerai, kad mes su liberalais galime suformuoti koalicijos branduolį Vilniaus mieste, o visi kiti partneriai, sakyčiau taip, su atskiromis problemomis. Nes nematau, koks ten didelis skirtumas renkantis tarp socdemų, „Tvarkos ir teisingumo“ ar „Lietuvos sąrašo“. Savaime suprantama, kad atmetame Zuoko sąrašą, Lenkų rinkimų akciją, visi, galima sakyti, vienodai „geri“ ar vienodai blogi“, - kalbėjo A.Kubilius.
Kaip ir partijos rinkimų štabo vadovė Rasa Juknevičienė, jis pasidžiaugė, jog Kaune už TS-LKD balsavo daugiausia rinkėjų nuo 2000-ųjų, tačiau pabrėžė, kad nepaisant to, rezultatai „nėra labai džiuginantys“, nes to neužteko turėti merą.
Pasak A.Kubiliaus, tai, kad partiją parėmė 180 tūkst. rinkėjų ir buvo išrinkta 11 konservatorių atstovų į merus vietoj turėtų 13, „nėra labai blogas, bet nėra ir labai džiuginantis“ rezultatas. Tačiau „didžiausiais rinkimų pralaimėtojais“ jis įvardijo socialdemokratus, kurie tapo daugiausia merų praradusia partija.
Konservatorių vadovas tikino, kad partija darys išvadas dėl prastų rezultatų kai kuriuose skyriuose ir sieks imti pavyzdį iš savivaldybių, kuriose ypač sėkmingai pasirodė partijos jaunimas.
„Bendras išvadas tikrai darysime labai aiškias tiek dėl didžiųjų miestų, tiek dėl regionų, mažesnių savivaldybių. Matome labai ryškų skirtumą tuose skyriuose, kuriuose turėjome jaunesnes komandas, turinčias daugiau energijos, daugiau pasiryžimo siekti rezultatų. Turėsime ieškoti atsakymų visos partijos mastu, kaip tokią patirtį išplėsti po visą partiją“, - sakė A.Kubilius.
A.Kubiliius taip pat turėjo daug priekaištų Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) darbui, kuri esą nesugeba užkirsti kelio balsų pirkimui bei prieš rinkimus vykstančiam masiniam gyventojų persiregistravimui, partijų lėšų naudojimo pažeidimams, nekontroliuoja partijų išlaidų politinei reklamai, taip pat reklamai tarp rinkimų. Didžiausią nepasitenkinimą A.Kubilius išreiškė dėl „grubios, kriminalinio pobūdžio šmeižikiškos provokacijos“, turėdamas omenyje, jog Anykščių merui Sigučiui Obelevičiui prieš rinkimus mesti įtarimai dėl galbūt nederamo elgesio užkirto kelią laimėti rinkimus.
„Reikia kitos VRK vadovybės, kuri ne tik per rinkimus pabustų, bet ir tarp rinkimų siūlytų, kaip tobulinti įstatymus ir kaip preventyviai tokioms tendencijoms užkirsti kelią. Antra, reikia numatyti aiškią partijų ar rinkimų komitetų atsakomybę, bent jau tais atvejais, kai būna akivaizdu, kad partijų kandidatai perka balsus ar perkelinėja rinkėjus, arba naudoja „juodąsias“ buhalterijas“, - sakė A.Kubilius.
Partijos vadovas nesiėmė vertinti į Vilniaus miesto savivaldybės tarybą išrinkto Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) nario Adomo Bužinsko elgesio, kai jis sekmadienio naktį į A.Zuoko rinkimų štabą su bičiuliu atnešė laidotuvių vainiką. Pasak A.Kubiliaus, tai vertintina kaip „jaunatviškas elgesys“.
„Tikrai su manimi nederino, ir tai nėra partijos elgesys. Tai yra elgesys dviejų linksmų vaikinų, kurie ne pirmą kartą pasižymi panašaus pobūdžio veiksmais“, - sakė jis.
TS-LKD per rinkimus laimėjo 11 merų postų ir 247 tarybos narių mandatus savivaldybėse. Konservatoriai pagal iškovotus merų postus užėmė antrąją vietą po socialdemokratų, laimėjusių 16 merų postų.
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo draudžiama.