Daugiau apie tai – TV3 Žinių reportaže.
Jau po kelių savaičių darbą Seime pradės naujos kadencijos parlamentarai. Kai kurių turto deklaracijose – milijonai, o kitų – apskriti nuliai.
„Pone Tomilinai, kaip čia gaunasi, kad jūs pinigų visai neturite? – Turiu aš tų pinigų“, – tikino išrinktas Seimo narys Tomas Tomilinas.
Yra ir milijonierių
Pats turtingiausias iš naujų Seimo narių yra teisininkas Ignas Vėgėlė, išrinktas su Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga. Jo turto vertė yra 3,19 mln. eurų. I. Vėgėlė piniguose ir milijonuose maudosi, nes jo pajamos susijusios su jo šeimos turimu verslu, kuris prekiauja santechnikos ir inžinerine įranga.
Antras turtingiausių išrinktų Seimo narių sąraše yra buvęs Valstybinės mokesčių inspekcijos viršininkas Dainoras Bradauskas. Su „Nemuno aušra“ išrinkto D. Bradausko turtas yra daugiau nei 3,1 mln. eurų.
„Tai visiškai nesvarbu, ar turtingas žmogus, ar jis mažesnes pajamas gaunantis žmogus, svarbiausia yra žmogaus nusiteikimas, tarnystė šaliai“, – kalbėjo išrinktas Seimo narys.
D. Bradauskas, ilgus metus buvęs Valstybinės mokesčių inspekcijos viršininku, 2017 m. buvo atleistas iš pareigų dėl ryšių su tuometiniu „MG Baltic“ viceprezidentu, dabar nuteistu Raimondu Kurlianskiu. Tačiau, kaip teigia pats D. Bradauskas, jo pinigų kilmė yra susijusi su jo šeimos verslu.
„Labai turto vertę pakėlė pervertintos man mano tėvo dovanotos verslo dalies akcijos, tai yra milijoninė suma“, – aiškino D. Bradauskas.
Į Seimą po kelių kadencijų pertraukos grįžta dar vienas turtingas asmuo, politikas Artūras Zuokas.
„Aš realiai turiu tą patį, ką turėjau 2000 metais, tai – nekilnojamojo turto objektai, kurie teikia nuomos pajamas, turėjau keletą verslų, bet juos kaip tik pardaviau šiais metais“, – teigė išrinktas Seimo narys.
Buvęs Vilniaus meras ir dabartinis savivaldybės tarybos narys A. Zuokas yra deklaravęs turto, kurio vertė viršija 1,5 mln. eurų.
„Tai gal jums nereikia Seimo nario algos? – Už kiekvieną darbą turi būti atlyginama“, – įsitikinęs A. Zuokas.
Politinės komunikacijos ekspertas Linas Kontrimas priminė, kad per mūsų parlamentarizmo istoriją yra buvęs ne vienas atvejis, kai turtingi politikai, kurie deklaruoja, kad viską turi ir eina tarnauti Lietuvai, paslysta užkliuvę už įvairių pagundų ir savo politinę karjerą baigia.
„Niekur nedingo, ir tai nėra sąmokslas – Seimo narių pirkimai, kaip buvo, taip ir yra. Yra normali lobistinė veikla ir yra ta pilkoji“, – kalbėjo L. Kontrimas.
Įžvelgia problemų
O dabar apie tuos, kurie eina į Seimą savo sąskaitose turėdami nulius. Penki politikai deklaravo sąskaitose neturintys nė vieno cento. Tai yra socialdemokratai Ruslanas Baranovas, Linas Jonauskas ir Indrė Kižienė, Mantas Poškus, atstovaujantis politinei partijai „Nemuno Aušra“ ir Tomas Tomilinas iš Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“. Pastarasis teigė, kad dirba ne dėl pinigų, o dėl to, kad dirbdamas Seime patiria katarsį.
„Aš, kaip ir dauguma Lietuvos žmonių, dirbu savo darbą ir gyvenu, ir patiriu malonumą tą iš darbo, tikrai dauguma Lietuvos žmonių negali praturtėti iš darbo“, – tikino T. Tomilinas.
„Ar galima sakyti, kad tie, kurie neturi nieko, gali eiti į Seimą su ta mintimi, kad prasigyventų? – Galiu spėti, kad garsiai to niekas neištars, bet tyliai taip pamąstančių yra ne viena dešimtis“, – dėstė L. Kontrimas.
T. Tomilinas Seime baiginėja antrą kadenciją ir per tą laiką, gaudamas stabilias pajamas, nesutaupė nieko. Nei vieno cento taip vadinamai juodai dienai.
„Na, sunku taupyti yra žmogui, kuris turi 4 vaikus ir kuris turi juos išlaikyti, tai aš visus savo pinigus išleidžiu savo šeimai“, – tvirtino politikas.
Politinės komunikacijos ekspertas L. Kontrimas politikus, kurie veržiasi į Seimą neturėdami praktiškai jokio finansinio bagažo, vertina dvejopai.„Arba tai yra finansiniai beraščiai, arba tai yra neskaidrūs žmonės ir abu atvejai yra negerai. Padvigubino algą ir jūs pasižiūrėkite, kiek atsiveria galimybių, kurios tokiam žmogui, kuris iki tol nemokėjo pinigų valdyti, gali susukti galvas“, – pabrėžė politinės komunikacijos ekspertas.
Visi į Seimą išrinkti nauji parlamentarai savo deklaracijose nurodė turintys 27,3 mln. eurų vertės privalomai registruojamo turto. Vertybinių popierių, juvelyrinių dirbinių deklaruota už 5,3 mln. eurų, o piniginių lėšų sąskaitose – net 7,5 mln. eurų.
Daugiau apie tai – aukščiau esančiame vaizdo įraše.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!