Daugiau apie tai – TV3 Žinių reportaže.
Gyvūnų gelbėtojai Didžiojoje Britanijoje fiksuoja šiurpius vaizdelius. Vieną po kito jie randa negyvus, bangų išmestus ruonius. Keisčiausia, kad po tyrimo paaiškėjo, jog visi sužalojimai atsirado jau po mirties, tad mokslininkai ėmėsi aiškintis, kas gi ruoniams nutiko.
Tyrimų rezultatai šokiravo
Vyriausioji valstybinė veterinarijos gydytoja Vilija Grigaliūnienė TV3 žinioms pasakojo, kad gyvūnai užsikrėtė paukščių gripo atmaina.
„Daug ruonių buvo rasta Amerikos krantuose, ties Naujosios Anglijos regionu, Jungtinėje Karalystėje, kuriems buvo patvirtinta, kad būtent H5N1 atmaina paukščių gripo atmaina užkrėtė ruonius“, – turima informacija dalinosi V. Grigaliūnienė
Tai reiškia, jog visame pasaulyje žinomas paukščių gripas persidavė ir ruoniams.
„Ruoniai užsikrečia dažniausiai nuo vandens laukinių paukščių, su kuriais jie kontaktuoja arba suėdę gaišenas paukščių, kurie yra užsikrėtę paukščių gripu“, – sakė specialistė.
Maža to, mokslininkai pastebėjo, kad šia paukščių gripo atmaina užsikrėtę gaišta ir delfinai ar net banginiai. O blogiausia, kad tiek jie, tiek ruoniai gali mirtiną ligą platinti perduodami vieni kitiems.
„Jiems užtenka vienas su kitu kontaktuoti. Tai reiškia, kad jie susiglaudžia, kad tam tikrom išskyrom vienas kito gali paliesti išskyras. Kvėpavimo takais tas virusas gali persiduoti vienas kitam“, – tikino V. Grigaliūnienė.
Gali užsikrėsti ir žmogus
Vis tik labiausiai specialistus neramina faktas, jog ruoniai šia liga gali užkrėsti ir žmones.
„Gyvūnai yra skirtingi, bet virusas yra mutavęs ir jis toks, kad gali susargdinti ir paukštį, ir ruonį, ir ne tik – ir žmogų“, – tokio scenarijaus neatmeta Lietuvos Jūrų muziejaus vyriausias veterinaras Žilvinas Kleiva.
Nors tokių atvejų dar nepasitaikė, tačiau jei žmones gali užkrėsti gripu sergantys paukščiai, tai, mokslininkų manymu, ruoniai bei delfinai taip pat gali tai padaryti. Simptomai tokie patys kaip ir sergant A tipo gripu – karščiavimas bei aukšta temperatūra.
„Aišku, tai nėra nustatyta, kad jis yra mirtinas, nors kiek mes žinome ir Nacionalinis visuomenės sveiktos centras yra patvirtinęs, kad pasaulyje yra užregistruoti du atvejai, kada žmonės numirė nuo paukščio gripo“, – sakė vyriausioji valstybinės veterinarijos gydytoja V. Grigaliūnienė.
Tad puikiai suprasdami, jog tik laiko klausimas, kada paukščių gripu užsikrėtę ruoniai atkeliaus iki mūsų krantų, Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos bei su bangų išmestais nusilpusiais ruoniukais dirbančio Lietuvos jūrų muziejaus Gyvūnų reabilitacijos centro specialistai imasi visų priemonių jau dabar.
„Ruoniukus pradėjom tirti nuo praeitų metų. Atlikdavom greituosius testus, šiemet darome tą patį ir dar siunčiame papildomai į Maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo institutą dėl tų ligų tyrimo, bet kol kas neturim kokios kokios informacijos, kad ji būtų patvirtinta“, – teigė Ž. Kleiva.
Tiesa, skirtingai nei gripu užsikrėtusių naminių paukščių, kurie masiškai užkrečia ir kitus naminius sparnuočius bei gali sukelti ekonominį šoką valstybei, ruonių niekas nesiruošia naikinti.
Mokslininkų teigimu, jie yra laukiniai gyvūnai, be to didelės populiacijos. O ir laukinės gamtos naikinimas civilizuotoje žmonijoje bent jau kol kas nėra priimtinas.
Visą reportažą žiūrėkite straipsnio pradžioje.
Visas TV3 Žinias žiūrėkite čia:





























































































































































































































































