Vis dėlto, anot specialistų, kai kuriais atvejais organizmas siunčia subtilius ženklus, kurių nederėtų ignoruoti. Ypač verta atkreipti dėmesį į du veide atsirandančius požymius, kurie gali įspėti apie pavojingai padidėjusį cholesterolio lygį, rašoma mirror.co.uk.
Aukšto cholesterolio ženklai
Aukštas cholesterolis (hipercholesterolemija) atsiranda, kai kraujyje kaupiasi per daug riebalinės medžiagos. Nors nedidelis jo kiekis būtinas organizmui, per didelis gali lemti kraujagyslių siaurėjimą ar sukietėjimą, trukdantį sklandžiai kraujotakai ir didinantį širdies bei kraujagyslių ligų riziką.
Padidėjusį cholesterolio kiekį turi milijonai žmonių pasaulyje, tačiau dauguma to nežino, kol nesusiduria su rimtesnėmis sveikatos problemomis ar neatlieka kraujo tyrimo.
Kaip įspėja Britų širdies fondas (BHF): „Padidėjusio cholesterolio simptomų paprastai nebūna. Tačiau negydomas jis gali sukelti širdies smūgį ir insultą. Tai dažnai yra paslėptas rizikos veiksnys, o tai reiškia, kad tai gali įvykti mums to nežinant. Štai kodėl taip svarbu pasitikrinti cholesterolio lygį, kol dar nevėlu.“
Tačiau tam tikrais atvejais, ypač sergant paveldima hipercholesterolemija, organizmas gali parodyti įspėjamuosius ženklus veide.
Ragenos lankas
Tai – šviesus, pilkas arba baltas lankas aplink rainelę – spalvotą akies dalį. Pradžioje lankas gali atsirasti virš ir po ragenos kraštu, o laikui bėgant tapti pilnu žiedu.
Kardiologas Francisco Lopez-Jimenez aiškina: „Galų gale, lankas gali tapti visu žiedu aplink rainelę. Rainelė yra spalvota akies dalis.“
Nors šis požymis neturi įtakos regėjimui ir paprastai nereikalauja gydymo, jo pastebėjimas turėtų paskatinti pasikonsultuoti su gydytoju.
Ksanteliazmos
Tai gelsvi gumbeliai arba dėmelės, atsirandančios aplink vidinį akies kampą ar ant vokų. Jos susidaro dėl cholesterolio sankaupų po oda.
Kardiologas paaiškina: „Po oda kaupiasi cholesterolio nuosėdos ir susidaro ksanteliazmos.“
Tyrimai rodo, kad beveik pusė žmonių, kuriems atsirado ksanteliazmos, turėjo padidėjusį cholesterolio kiekį. Šie požymiai taip pat gali rodyti kitas ligas, tokias kaip diabetas ar skydliaukės sutrikimai.
Kaip sumažinti cholesterolio kiekį?
NHS (Didžiosios Britanijos nacionalinė sveikatos tarnyba) rekomenduoja, kaip sumažinti cholesterolį:
- Sumažinti sočiųjų riebalų vartojimą;
- Rinktis subalansuotą mitybą, gausią daržovių, vaisių ir grūdų;
- Reguliariai judėti – bent 30 min. aktyvumo per dieną;
- Mesti rūkyti;
- Riboti alkoholio vartojimą.
Jei nerimaujate dėl savo cholesterolio kiekio, būtina pasitarti su šeimos gydytoju ir atlikti kraujo tyrimą. Prevencija – paprasčiausias būdas apsaugoti širdį ir sveikatą.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!