Motyvacijos ieškotis darbo, o ne gyventi iš pašalpų, stokos problema yra žinoma jau dešimtmetį ir per tiek laiko šioje srityje niekur nepasistūmėta, teigia dabartinė Seimo pirmininkė, buvusi socialinės apsaugos ir darbo ministrė Irena Degutienė.
„Aš, kaip žmogus, kuris kažkada dirbau šioje sistemoje, matau, kad jau geras dešimtmetis niekas joje nevyksta. (...) Per tą laiką socialinėje sferoje jokių pokyčių neįvyko, visi tik šneka, bet kad būtų radikalus postūmis, kaip keisti tą sistemą, kad žmogui, kuris neteko darbo, reikia duoti meškerę o ne žuvį. Mes kol kas daliname tik žuvis, o kada paduodi meškerę, tai, kaip ir Prezidentė sakė, jos atsisako ne vienas, du ar trys tūkstančiai žmonių, bet jau dešimtys tūkstančių bedarbių, kurie žymiai labiau nori gauti bedarbio pašalpas“, – metaforiškai kalbėjo I. Degutienė trečiadienį per „Žinių radiją“.
Pasak Seimo pirmininkės, yra įvairių mokslininkų, specialistų analizių apie tai, kad auginama išlaikytinių karta. I. Degutienė prisiminė dar prieš dešimtmetį atliktą tyrimą, kurio duomenys rodo, kad egzistuoja ir paveldima išlaikytinių karta – tai yra, jeigu tėvai buvo bedarbiai, tai jų vaikai užaugę irgi yra bedarbiai, nes jie nemoka kitaip gyventi.
Parlamento vadovė sako norinti spartesnių pokyčių šioje srityje ir pati mano, kad į šį procesą turėtų būti plačiau įtrauktos vietos bendruomenės, savivaldybės.
Kaip ELTA jau rašė, 43 tūkst. bedarbių šiemet jau atsisakė siūlomo darbo arba persikvalifikuoti. Rodydama į tokią statistiką Prezidentė Dalia Grybauskaitė teigia, kad dabartinė socialinių išmokų sistema neskatina ieškoti darbo, todėl ją reikia nedelsiant keisti.