Maždaug už 4 mln. litų – Alytaus miesto savivaldybės gautą europinę paramą pradėjus tvarkyti seniausią Dainavos daugiabučių namų mikrorajoną, gyventojai įrengiamų, atnaujinamų automobilių stovėjimo aikštelių nori beveik prie kiekvieno namo. „Alytaus naujienų“ redakciją pasiekė Naujosios gatvės 10 namo žmonių laiškas, kuriame rašoma apie netvarkomą šio namo kiemą. Tiksliau – neįrengiamą automobilių stovėjimo aikštelę, kuriai panaudojama veja po medžiais.
Įrengiamos tik bendrai naudojamos aikštelės
Tvarkant Dainavos mikrorajoną, tiesiant šaligatvius, pėsčiųjų, dviračių takus, numatytos įruošti ir trys automobilių stovėjimo aikštelės. Jos, įrengiamos prie Žiburio gatvės 5 namo, prieš Jaunimo parką bei Naujosios ir Vilties gatvių sankirtoje, bus naudojamos bendrai.
Pagal mikrorajono tvarkymo projektą prie konkrečių daugiabučių įrengti automobilių stovėjimo aikštelių nenumatyta. Tokių daugiabučių kaip esantis Naujojoje g. 10, pageidaujančių įrengti ar atnaujinti aikšteles, mieste daug.
Gyventojų automobiliai statomi ant žaliųjų vejų, vaikų žaidimų aikštelių, ant kažkada buvusių gėlynų, medžių šaknų.
Miesto savivaldybės administracija gyventojams gali pasiūlyti tik dalinę paramą dėl aikštelių įrengimo, kai 50 proc. lėšų prisideda patys gyventojai ir tiek pat skiria savivaldybė. Pinigai šiam tikslui savivaldybėje numatomi jau beveik dešimt metų.
Tačiau Statybos skyriaus vedėjo Sigito Stumbro pastebėjimu, daugiabučių namų gyventojų ši parama nelabai domina. Pavyzdžiui, trejus metus iš eilės aikštelių įrengimo, gatvių tvarkymo dalinei paramai skiriama po 100 tūkst. litų, o per pastaruosius dvejus metus panaudota tik po 40 tūkst. litų. Daugeliu atvejų – automobilių stovėjimo aikštelėms išsiplėsti.
Būta metų, kai minėtiems darbams iš dalies finansuoti skirta ir daugiau kaip 200 tūkst. litų. Tačiau šios lėšos, prisidėjus gyventojams, panaudotos gatvėms tvarkyti individualių namų kvartaluose.
Statybos skyriaus specialistų teigimu, daugiabučių namų gyventojai dar nelabai nori suprasti, kad jie patys turėtų labiau rūpintis ne tik paties namo, bet ir jo aplinkos tvarka. „Už automobilį sumokama dešimt tūkstančių litų, o įsirengiant aikštelę prisidėti pagailima kelių šimtų. Apskritai pas mus vyrauja nuomonė, kad savivaldybė turi rūpintis viskuo. Automobilių aikštelę, ir dar pageidaujamo dydžio, įrengti ar praplėsti vos ne prie kiekvieno daugiabučio, pievą nušienauti, nuorūkas, išmėtytas pro daugiabučių balkonus, surinkti“, – apie miestiečių keliamus reikalavimus mintimis dalijosi savivaldybės administracijos darbuotojai.
Ratų blokatoriai vejų neapsaugo
Alytaus regiono aplinkos apsaugos departamento pareigūnai nuolat daro reidus dėl neteisėto automobilių laikymo ant žaliųjų vejų. Administracinių teisės pažeidimų kodeksas numato baudas nuo įspėjimo iki 500 litų. Per metus į aplinkosaugininkų nemalonę patenka apie 30 neleistinose vietose transporto priemones pastačiusių asmenų.
Kaip sakė departamento Alytaus miesto agentūros vedėjas Jaunius Janonis, tokiems asmenims pasiūloma, ar ne pigiau būtų įsirengti aikšteles, o ne mokėti baudas, tačiau, matyt, pasirenkamas antras kelias.
Prieš dvejus metus miesto savivaldybė nupirko 20 mechaninių ratų blokatorių. Pagal sudarytą bendradarbiavimo sutartį jie buvo perduoti Alytaus apskrities vyriausiajam policijos komisariatui.
Policijos pareigūnai savivaldybei pateikė ataskaitą, kurioje nurodyta, kad 2009-aisiais minėti prietaisai naudoti 281 kartą dėl transporto priemonių stovėjimo neleistinose vietose. Paskirta baudų maždaug už 14 tūkst. litų.
Šiandien akivaizdu, kad mieste automobiliai toliau sėkmingai rikiuojami ant žalių vejų, vairuotojai skundžiasi aikštelių stygiumi. Kaip užburtame rate, iš kurio išeičių niekas nenori ieškoti.
Alma MOSTEIKAITĖ