Esą jei šeimos gydytojas laiku pastebės, kad geriate per daug, medikas galbūt jus atves į protą. Tačiau nuo testo šiurpsta ir patys medikai: „Neigiamai žiūrim, nes šeimos gydytojai skaičiuoja savo laiką sekundėmis. Pridėjo dar daugiau darbo, o nei minučių, nei sekundžių mes tikrai neturim“, – sako šeimos gydytoja Ina Šragienė.
Balais vertinamas kiekvienas klausimas. Jei už pirmus tris klausimus surenkate daugiau balų, nei derėtų, laukia dar septyni klausimai, o ten jau domimasi, ar jums kyla noras išgerti rytais, kad būtų lengvesnės pagirios, ar dėl išgertuvių jaučiate sąžinės priekaištų, kaip dažnai negalėjote prisiminti, kas vyko, kai buvote girtas.
Aurelijus Veryga nurodo, ką gero duos toks masinis testų pildymas: „Kadangi gydytojo žodžio klausomasi pakankamai atidžiai, jei gydytojas sako, kad reikia kažką keisti mityboje, alkoholio vartojime, žmonės tikrai labai jautriai į tai reaguoja. Žinoma, ne visi, bet tikrai nemaža dalis.“
Tiesa, versti žmonių atsakinėti į testo klausimus niekas negali. Vilniaus rajono centrinės poliklinikos vadovybė sako bandžiusi pasiūlyti pacientams anketą, tačiau medikai liko nesuprasti.
Apie tai pasakoja vyr. gydytojos pavaduotoja Galina Skvarciany: „Bandėm kalbėti, sutinkat ar nesutinkat, keistai žiūri tie pacientai – atėjau pamatuoti kraujospūdį, užrašyti elektrokardiogramą.“
Veryga ramina, kad anketomis visai nebūtina apkrauti šeimos gydytojų. Esą krūvį galima padidinti.... saugytojams: „„Tikrai galima tai padaryti iki ateinant į gydytojo kabinetą, kad negaišintų gydytojo darbo. O gydytojo reikalas yra tiktai įvertinti tuos balus pamačius, pasakyti pacientui, reikia kažką daryti, ar ne.“
Medikai atkerta, kad gydytojai turėtų gydyti, o ne užsiiminėti alkoholio prevencija. Ir primena, kad dar nė vienas alkoholikas nėra pripažinęs, kad jis – jau alkoholikas.
„Iš savo patyrimo kartaus galiu pasakyti, kad jie niekuomet neatskleidžia teisybės. Jiems atrodo, kad jie nepiktnaudžiauja arba labai mažai piktnaudžiauja. Mes tikrai negausime tikslių duomenų iš šitų anketų pildymo“, – tikina asocoacijos prezidentas Julius Kalibatas.
Kaip skatinamąją priemonę Ligonių kasos už kiekvieną užpildytą anketą gydymo įstaigoms moka pinigus – 81 centą. Medikai atkerta, kad toks atlygis tikrai neatperka sugaišto laiko. Ir vis dar abejoja, ar testai nesikerta su duomenų apsauga. Tačiau ministras jokių problemų čia nemato.