• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Lietuvos gydytojų vadovų sąjunga, Lietuvos privačių sveikatos priežiūros įstaigų asociacija ir Lietuvos radiologų asociacija perspėja dėl naujos krizės sveikatos sistemoje: dėl nepamatuotų sprendimų gydymo įstaigos būtų priverstos nutraukti paslaugų teikimą mažesniuose miestuose, dalis gyvybiškai būtinų tyrimų pacientams būti neprieinami, grėstų gydytojų atleidimai, o įstaigos patirtų milijonines žalas už per šiuos metus suteiktus bet neapmokėtus tyrimus ir paslaugas pacientams.

Lietuvos gydytojų vadovų sąjunga, Lietuvos privačių sveikatos priežiūros įstaigų asociacija ir Lietuvos radiologų asociacija perspėja dėl naujos krizės sveikatos sistemoje: dėl nepamatuotų sprendimų gydymo įstaigos būtų priverstos nutraukti paslaugų teikimą mažesniuose miestuose, dalis gyvybiškai būtinų tyrimų pacientams būti neprieinami, grėstų gydytojų atleidimai, o įstaigos patirtų milijonines žalas už per šiuos metus suteiktus bet neapmokėtus tyrimus ir paslaugas pacientams.

REKLAMA

Anot gydymo įstaigų vadovų, tokia situacija susiklostė praeitą savaitę Privalomojo sveikatos draudimo tarybos posėdyje Valstybinei ligonių kasai pasiūlius naują praktiką, pagal kurią gydymo įstaigoms nebebūtų apmokama dalis dializės, magnetinio rezonanso, kompiuterinės tomografijos paslaugų kainos už jau šiais metais atliktus šiuos tyrimus pacientams.

Be to, ketinama ir ateityje už šias paslaugas mokėti mažiau, dirbtinai sumažinant įkainį per „slankiojančio balo“ sistemą, t.y. nesumokant visos šių paslaugų kainos. Medikų skaičiavimais, kai kurios įstaigos dėl tokių užmojų patirtų milijoninius nuostolius, o dalis jų – būtų priverstos net svarstyti gydymo įstaigų padalinių šalies rajonuose uždarymą, nutraukiant šių gyvybiškai svarbių paslaugų teikimą gyventojams mažesniuose miestuose, rašoma pranešime spaudai.                       

REKLAMA
REKLAMA

„Brangiųjų tyrimų ir procedūrų apmokėjimas nuo 2019 m. susidėdavo iš dviejų dalių – dalis suteiktų paslaugų kainos yra sumokama kiekvieną mėnesį, o metų gale LNSS įstaigoms būdavo sumokama ir likusi, kas mėnesį nesumokėta, paslaugų kainos dalis. VLK išsakyta pozicija, kad šis nusistovėjęs brangiųjų tyrimų ir procedūrų modelis yra keičiamas, ir LNSS įstaigos, kurioms visus metus buvo apmokama tik dalis suteiktų brangiųjų tyrimų ir procedūrų kainos, neapmokėtos dalies mokėjimo šiais metais negaus“, – dėstoma bendrame LNSS įstaigų laiške Sveikatos apsaugos ministrui.

REKLAMA

Gydymo įstaigų atstovų teigimu, tokiu nepamatuotu sprendimu yra nustatomas net atgalinis brangiųjų tyrimų ir procedūrų apmokėjimo modelio pakeitimas už jau suteiktas paslaugas pacientams.

„LNSS įstaigos kiekvienais metais gauna žodinį VLK atstovų patvirtinimą, kad brangiųjų tyrimų ir procedūrų paslaugų nesumokėta kainos dalis (dėl slankiojančio balo mažesnės nei 1 Eur vertės) metų pabaigoje bus apmokėta, jei bus surinktas PSDF biudžetas. Pagal VLK pristatytus duomenis, PSDF biudžeto 2024 prognozuojamas plano viršijimas sudarys per 155 mln. Eur (+4 proc.), kas rodo, kad yra pakankamos finansinės galimybės sumokėti (kompensuoti) per visus 2024 m. ASPĮ atliktų brangiųjų tyrimų balo vertės sumažėjimą, t.y. sumokėti visą šių tyrimų atlikimo kainą“, – teigia gydymo įstaigų atstovai.

REKLAMA
REKLAMA

Užgultų sunki finansinė našta

Anot jų, susidaro ypatingai paradoksali padėtis, nes gydymo įstaigos visus metus teikė paslaugas ir turėjo pagrįstą lūkestį, kaip ir pastaruosius kelerius metus, kad metų eigoje gaudamos tik dalį šių paslaugų apmokėjimo likusią, neapmokėtą dalį, gaus metų gale, kaip tai buvo daroma pastaruosius ketverius metus.

„Neapmokėjus nesumokėtos brangiųjų tyrimų ir procedūrų paslaugų kainos dalies, LNSS įstaigos negalėtų padengti patirtų kaštų ir susidurtų su sunkia finansine našta, dėl kurios šias paslaugas teikiančios įstaigos negalėtų didinti, o gal net ir būtų priverstos mažinti šias paslaugas teikiantiems medikams darbo užmokestį, dėl ko kiltų reali dalies gydytojų emigravimo ar perėjimo į nuotolinių paslaugų teikimą kitų šalių medicinos įstaigoms rizika; taip pat, negaudamos dalies apmokėjimo už šias paslaugas, įstaigos būtų priverstos mažinti valstybės kompensuojamų brangiųjų tyrimų ir procedūrų paslaugų teikimo apimtis, kas, savo ruožtu, ženkliai pablogintų šių valstybės kompensuojamų paslaugų prieinamumą pacientams, o tai reikštų šimtus ar net tūkstančius uždelstų diagnozių ar net mirčių atvejų“, – dėstoma rašte.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Nurodoma, kad Lietuvos privačių sveikatos priežiūros įstaigų asociacija, Lietuvos gydytojų vadovų sąjunga, Lietuvos radiologų asociacija prieš keletą dienų oficialiai kreipėsi į Sveikatos apsaugos ministeriją skubos tvarka inicijuoti bendrą susitikimą dėl grėsmių sveikatos apsaugos sistemai ir iki tol nepritarti VLK tokiems siūlymams bei nepatvirtinti jų pagrindu parengto PSD tarybos nutarimo, kuriame nėra suplanuotos lėšos 2024 m. LNSS įstaigų atliktiems brangiesiems tyrimams ir procedūroms apmokėti, kompensuojant nesumokėtas lėšas dėl taikyto mažesnės nei 1 Eur. slankiojančio balo vertės bei numatyti PSDF rezervo lėšų dalies skyrimą visiems 2024 m. LNSS įstaigų atliktiems brangiesiems tyrimams ir procedūroms apmokėti visa kaina.

REKLAMA

Rašte pažymima, kad tokie neaptarti ir nepamatuoti sprendimai neigiamai palies visą sveikatos sektorių – gydymo įstaigoms nesumokėjus dalies lėšų už jau suteiktas paslaugas, šios bus priverstos mažinti darbo užmokestį medikams bei mažinti valstybės kompensuojamų dializės, magnetinio rezonanso tomografijos bei kompiuterinės tomografijos paslaugų apimtis gyventojams, šioms paslaugoms eilės ilgės, jų prieinamumas prastės, ko pasėkoje labiausiai nukentės pacientai.

REKLAMA

Ligonių kasos: „Riboti finansiniai resursai reikalauja subalansuotų sprendimų“

Nors kreipusis į Sveikatos apsaugos ministeriją ji žadėjo pateikti komentarą, pirmiau buvo išplatintas Valstybinės ligonių kasos pranešimas.

Per pastaruosius penkerius metus brangiųjų tyrimų ir procedūrų skaičius išaugo daugiau nei 40 proc., o jų apmokėjimas Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) lėšomis beveik padvigubėjo – nuo 65 iki 121 mln. eurų. Nepaisant to, kaip pabrėžia Valstybinė ligonių kasa (VLK), riboti finansiniai resursai reikalauja subalansuotų sprendimų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Todėl, pasak VLK, dvi dešimtis metų taikomas kintamo balo apmokėjimo modelis ir toliau išlieka esminė brangiųjų paslaugų finansavimo priemonė.

Kaip dėstoma pranešime spaudai, dėl brangiųjų tyrimų ir procedūrų teikimo su viešosiomis ir privačiomis sveikatos priežiūros įstaigomis ligonių kasos sudaro sutartis, kuriose numatomos preliminarios sumos, tačiau jose neribojama, kiek ir kokių paslaugų įstaiga gali suteikti per metus. Pagal kintamo balo apmokėjimo modelį gydymo įstaigoms už šias paslaugas apmokama bazine kaina, jei jų kiekis atitinka suplanuotą. Kai paslaugų skaičius viršija planuotą, visoms gydymo įstaigoms visos viršytos paslaugos yra apmokamos proporcingai mažesne kaina.

REKLAMA

„Kintamo balo modelis leidžia pasiekti pusiausvyrą tarp paslaugų teikėjų lūkesčių ir Privalomojo sveikatos draudimo fondo finansinių galimybių, išlaikant aukštą paslaugų prieinamumą ir tvarumą. Ši sistema užtikrina, kad pacientai galėtų gauti reikiamas paslaugas pasirinktoje įstaigoje, o finansiniai resursai būtų naudojami racionaliai“, – sako Valstybinės ligonių kasos prie Sveikatos apsaugos ministerijos (VLK) direktorius Gytis Bendorius.

REKLAMA

Gytis Bendorius

Pinigų duos su sąlyga, jei nenukentės kitos sritys

Pasak jo, esant pakankamoms PSDF pajamoms, balo vertė gali būti didinama iki 1 (balas lygus 1 eurui), kaip tai buvo daroma praeitais ir užpraeitais metais. Tačiau tai bus daroma tik tuo atveju, jei papildomas finansavimas nekenks kitų sveikatos priežiūros sričių biudžetui. 

Nurodoma, kad brangiems tyrimams ir procedūroms kasmet skiriama apie 3 proc. PSDF lėšų: 2022 m. jiems buvo skirta 96 mln. eurų., 2023 m. – 117 mln. eurų, 2024 m. – 121 mln. eurų. Šių paslaugų finansavimą numatoma beveik 6 mln. eurų didinti ir ateinančiais metais. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Dėl kintamo balo apmokėjimo modelio susidarantis skirtumas šiais metais sieks apie 15 mln. eurų. Tai sudarys tik 0,6 proc. visų sveikatos priežiūros paslaugoms apmokėti skirtų Privalomojo sveikatos draudimo fondo lėšų. Šis skirtumas jau yra įtrauktas į gydymo įstaigų veiklos planus, todėl jis nesukels reikšmingų finansinių sunkumų ar personalo išlaikymo problemų“, – įsitikinęs VLK vadovas.

Užtikrino apmokėjimą už daugelį viršytų paslaugų

Iš PSDF su visomis gydymo įstaigomis už visas sutartines paslaugas atsiskaitoma laiku. Šiais metais PSDF sulaukė viršplaninių pajamų ir iš rezervo paėmė didžiausią leistiną sumą, todėl buvo užtikrintas apmokėjimas už daugumą viršijant sutartis suteiktų paslaugų.

REKLAMA

Kaip dėsto VLK, prioritetinėms paslaugoms, atitinkančioms strategines kryptis – kompensuojamiesiems vaistams, medicinos pagalbos priemonėms, prevencinėms programoms, dienos chirurgijai, dienos stacionarui, ambulatorinėms konsultacijoms bei prioritetinėms stacionaro paslaugoms – skiriamas visiškas finansavimas. Šios paslaugos, net ir suteiktos viršijant sutartis, yra apmokamos 100 proc.

Kitoms paslaugoms finansavimas paskirstomas proporcingai likusioms lėšoms. Pavyzdžiui, viršsutartinės neprioritetinės stacionaro paslaugos apmokamos 30 proc., o brangieji tyrimai ir procedūros – pagal kintamą balą, kuris vidutiniškai sudaro 87 proc. paslaugų kainos.  Nurodoma, jei metams pasibaigus PSDF bus taupymų, už 2024 metais atliktus brangiuosius tyrimus ir procedūras bus sumokėta papildomai. 

VLK primena, kad brangiesiems tyrimams priskiriami kompiuterinės tomografijos, magnetinio rezonanso tomografijos, pozitronų emisijos tomografijos ir kiti tyrimai. Brangiosioms procedūroms – hemodializės, gydomosios kraujo gravitacinės chirurgijos ir kitos procedūros.

kažkokios jėgos sabotuoja gydymo įstaigų darbą, neaišku kodėl priimami nepagrįsti sprendimai. Matomai, nueinančiai valdžiai ,,geriau', jei susidarys kuo blogesnė padėtis , ir žmonės bus labai nepatenkinti
įteisinti privalomą eutanaziją reikia nueinančiai valdžiai, kad nustotų kenkti žmonėms
Tai kas čia ,ar tik ne dar viena dovana būsimai vyriausybei?O šitokie medicinos gigantai kaip Matulas,Sėjonienė net nepastebėjo?
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų