- Ką tik paminėjome rugpjūčio 23-ąją. Kas Jums įsidėmėjo labiausiai, kaip žmogui, piliečiui, tautininkui? Iš istorijos ir dabarties.
- Šiemet, rugpjūčio 23 dieną su šeima ilsėjomės prie jūros. Per radiją klausiausi garso įrašų iš mitingo. TV nežiūrėjau. Labai didelių ir prasmingų iškilmių nesitikėjau, kaip ir gausaus dalyvavimo. Po metų bus ne mažiau garsi Sąjūdžio mitingo sukaktis, netgi 20 metų Sąjūdžio gimtadieniui. Jeigu valdžia ir žiniasklaida apie tai prisimins tik pačiose išvakarėse, prognozuoju panašų rezultatą kaip ir Baltijos kelio 15 metų paminėjime. Beje, tuomet paminėjime dalyvavo nemažai Baltijos kelio dalyvių, atvyko į tas pačias vietas, kur stovėjo tuomet...
Prieš metus valstybės dienos proga kelios visuomeninės organizacijos (įskaitant ir kai kurias neparlamentines partijas) organizavome visuomeninę akciją "Piliakalnių šviesa". Maždaug ant dviejų šimtų piliakalnių buvo uždegti vienybės aukurai. Ar ką nors apie tai girdėjote?
- Parlamentas ilsisi, tačiau prieš tai kilę skandalai dėl VSD ir valstybės užvaldymo lieka aktualus. Ką šiomis temomis manote Jūs?
- Testas, atsakant į Jūsų klausimą yra velionio VSD karininko Pociūno istorija. Kai išgirsiu atsakymą į klausimą, kas, kaip ir kodėl išplatino į spaudą išsigalvotą jo žūties versiją, kuri neturėjo jokio, net elementaraus pagrindo, ir taip bandė diskredituoti asmenį, kuris sąžiningai tarnavo valstybei... Kai sužinosime, kas buvo dėl to nubaustas, gal atsiras viltis, kad VSD ir kitos valstybės institucijos gali išbristi iš pasitikėjimo krizės... Tuomet suprasime kur link einame.
Beje, pasitikėjimo ir nereikėjo tikėtis jau vien dėl KGB rezervizmo istorijos. Gal padarė išvadas ir tie politikai, kurie pylė purvus ant tautinės pakraipos partijų, kurios jau tuomet reikalavo VSD vadovo atstatydinimo, piketavo ir prie Prezidentūros, ir prie Seimo.
Stebėkime, ką darys premjero sudaryta komisija. Kol kas ji, kaip ir prokuratūra, šalinasi nuo bandymo atsakyti į nemaloniausius klausimus.Valstybės neįmanoma visiškai užvaldyti, bet istorija rodo, kad ją galima nesunkiai prarasti.
- Daug Lietuvoje kalbama apie oligarchiją. Kokia Jūsų nuomone? Ar Lietuva tikrai valdoma oligarchijos ar visgi demokratija egzistuoja?
Demokratija egzistuoja vos vos. Oligarchinio valdymo nėra. Ne dėl to, kad nėra oligarchijos, bet dėl to, kad nėra valdymo.
- Kokie būtų Jūsų ir jūsų partijos pasiūlymai kažką keisti?
-Vienas iš esminių pasiūlymų, siekiant atkurti pasitikėjimą valstybe ir pilietinį optimizmą - tai tiesioginės demokratijos instrumentų tobulinimas. Konstitucija deklaruoja, kad valstybės pagrindas – Tautos suverenios galios. Tačiau šiandien didelė Tautos nebesijaučia, kad ji turi valstybę, kad ji valdžiai suteikia įgaliojimus. Menkėja dalyvavimas rinkimuose (ne tik dėl emigracijos, bet ir dėl nusivylimo,prasmės praradimo).
Jau senokai buvo aišku, kad brendame į gilią politinę ir pilietinę krizę. Todėl pvz. buvo žymiai svarbiau ne pats euras, o kad būtų Tautos referendumas (ką tautininkai ir siūlė, netgi rinko parašus). Buvo svarbiau ne per dvi savaites patvirtinti ES
Konstituciją, bet kokius du metus apie tai viešai ir plačiai pasvarstyti, o po to surengti referendumą.
Valdžia bijo Tautos, auga abipusis nepasitikėjimas, todėl tobulėja ir manipuliacijos, vėl auga nepasitikėjimas ir t.t.
- Ar šiandieniniame parlamente matote bent vieną politinę jėgą, kuri būtų nusiteikusi kažką keisti, išjudinti?
- Rimto nusiteikimo nematau. Tačiau vilties neprarandame. Atrodo, kad problemą įsisąmoninti pradeda net politologai (net ir tie, kurie šiandien pataria Prezidentui, o dar prieš kelis metus "kūrė pilietinę visuomenę" ir problemų ne tik kad nematė, bet ir griežtai neigė). Teko dalyvauti keliose tokiose radijo diskusijose...
- Ką matote savo koalicijų partneriais ir kaip juos renkatės?
- Lietuvių tautininkų sąjungos Taryba svarstė šiuos klausimus, Galimais koalicijos partneriais pasirinko krikščionis demokratus ir Tėvynės sąjungą. Lietuvos centro partija taip pat - jeigu ji nebūtų nuėjusi kitu keliu.
- Koks visgi Jūsų ir Tautininkų partijos žodis politika nelabai besidominčiam piliečiui iš gatvės, iš baro, iš parduotuvės?
- Domėkitės politika. Geriau anksčiau, kadangi vėliau ji pati privers savimi susidomėti. Tik nuostoliai bus didesni. Šia prasme net protesto balsai yra pilietiškumo pasireiškimas. Paradoksalu, bet populistinės partijos netgi šiek tiek padeda stabilizuoti politinę sistemą (nors, aišku, labiausiai atspindi jos krizę). Blogiausia, kas mus gali ištikti - abejingumas ir tamsa.
Kalbino Tomas Čyvas