Gimdymas – ne įprastas įvykis moters gyvenime. Praeityje moterys buvo susitaikę su tuo, kad gimdymas, galintis tęstis kelias dienas ir visiškai nualinti kūną, bent trumpam naikina grožį. Bet modernios mamos po gimdymo nori atrodyti tarsi būtų išėjusios ne iš palatos, o iš grožio salono, informuoja dailymail.co.uk.
Tačiau ne tik turtingos įžymybės, bet ir vidurinei klasei priklausančios būsimos Didžiosios Britanijos mamos stengiasi užtikrinti, kad po gimdymo atrodytų kuo geriau. Vis daugiau moterų naudojasi grožio paslaugų paketais prieš gimdymą, kad pirmosiose nuotraukose su naujagimiais atrodytų nepriekaištingai.
Grožio specialistai teigia, kad moterų, norinčių pasigražinti prie gimdymą, skaičius akivaizdžiai padidėjo. Pagal grožio salonų informaciją populiariausios paslaugos išlieka bikini zonos depiliacija, pedikiūras, manikiūras, ilgalaikis plaukų sušukavimas ir užpurškiamas įdegis. Pasak grožio specialistės Penny McQue, tokias tendencijas nulemia vis augantis žmonių noras įamžinti svarbias akimirkas ir įžymybių elgesys.
Išskirtinių paslaugų pageidauja retai
Kauno krikščioniškųjų gimdymo namų Akušerijos skyriaus vedėja Rasa Babiliūtė, paklausta, ar pasitaiko atvejų, kai moterys atvyksta gimdyti po išskirtinių grožio procedūrų, sakė: „Yra moterų, kurios kasdien vaikšto su makiažu ir mergaitės nuo paauglystės į mokyklą eina pasidažiusios. Juk, kai kažkada sovietmečiu mokykloje buvo griežtai draudžiama, tai tokia tradicija nesiformavo.“
Medikė teigė, kad žmogaus noras būti gražiam yra labai natūralus, juo labiau, kai kalbame apie pirmąsias tėvystės nuotraukas, bet ypatingo kulto čia nėra.
Į klausimą, kokių išskirtinių paslaugų pageidauja gimdyti atvykusios moterys, pašnekovė atsakė: „Labai išskirtinių dalykų neprašoma. Daugiau yra pageidaujančių laiką po gimdymo praleisti kartu su vyru, pasitaiko atvejų, kai pageidaujama, kad gimdymo metu nebūtų naudojami jokie medikamentai ir nors akušerijoje jų naudojama nedaug, kritiniais atvejais vis tik prireikia. Anksčiau prieš gimdymą palatoje gimdyvės būdavo guldomos po kelias, vėliau atsirado tendencija jas atriboti, o dabar tai jau nebe tendencija.“
Prašo nutylėti vaiko lytį
R. Babiliūtės teigimu, šiuolaikiniai tėvai linkę kūdikio gimimą atšvęsti šeimos rate: „Kažkokių išskirtinių šventinių elementų lieka vis mažiau ir žmonės tai atšvenčia šeimos rate. Žinoma, tebėra populiaru gėlės ir kiti tai progai skirti dalykai, kuriuos siūlo prekybininkai. Ir čia šviežius tėvelius galima suprasti: vaiko atėjimas į pasaulį yra didelis džiaugsmas, emocijos ir tai norisi išskirtinai išreikšti.“
Kalbėdama apie moterų nusiteikimą gimdyti, pašnekovė pabrėžė, kad šiais laikais pacientės mažiau gąsdinamos įvairiais dalykais ir medikai stengiasi, kad pacientės jaustųsi kuo ramesnės važiuodamos gimdyti.
Kalbėdama apie gimdyvių pageidavimus, medikė teigė, kad paprastai gimdyvės sprendžia, ar nori gimdyti vonioje, ar jaukesnę aplinką padės sukurti muziką ir smilkalai. „Būna pageidavimų, kad medikai nepraneštų naujagimio lyties ir tai pirmasis pastebėtų vyras ir jis praneštų, būna prašymų nenaudoti aparatūros.“
Sibiro šamanai ir siūlymas gimdyti vyrui
Pašnekovė prisiminė ir vieną labai išskirtinį pacientės pageidavimą, kai moteris teigė norinti pagimdyti taip, kaip gimdydavo prieš šimtą metų ir medikai į jos norą atsižvelgė, tiesa, gimdymas truko du kartus ilgiau nei trunka paprastai.
„Kritinę akimirką būsimasis tėtis net kreipėsi pagalbos į Sibiro šamanus. Jis du kartus skambino šamanei į Rusiją“, – sakė medikė.
Medikai neretai susiduria su situacijomis, kai skausmus kenčianti moteris prašo vaistų, o šalia stovintis vyras trypia kojomis, kad būtų apsieita be to. „Kai toks atvejis prieš akis, tai labai gaila pacienčių. Kartais medikas nuramina, juk žodis taip pat gali nuskausminti arba tą skausmą padidinti. Tiesa, tokiais atvejais pora neretai apsipyksta, o dažniausia frazė „tai pats ir gimdyk“, – apie stresines situacijas gimdymo metu pasakojo medikė.
Gimdyti – kaip į egzaminą
Kauno P. Mažylio gimdymo namų vadovo pavaduotojas akušerijai ir ginekologijai Marius Goberis, paklaustas, ar teko pastebėti tendenciją, kad į gydymo įstaigą atvykusios gimdyvės itin daug dėmesio skiria savo išvaizdai ir pageidauja kokių nors išskirtinių paslaugų, sakė: „Kai moteris atvyksta į ligoninę, jai svarbūs yra su jos gimdymu susiję klausimai, domimasi palata, ar vyras galės likti kartu, bet jos tikrai tuo metu nesirūpina makiažu, blakstienų ilgiu ar batų spalva.“
Paklaustas, ar gimdyvės pageidauja kokių nors specifinių paslaugų, pašnekovas sakė, kad domimasi tik gana paprastais buitiniais dalykais – maisto užsakymu, galimybe gauti karštų gėrimų ir pan. „Domisi, ar vietoje galima įsigyti drabužėlių naujagimiams, ar galima kur nors nusikirpti plaukus, bet tokie klausimai reti. Mūsų įstaigoje moterys praleidžia 3–5 dienas, tad išskirtinių paslaugų poreikio nėra. Be to, tikrai neturime tiek darbuotojų, kad galėtumėme lanksčiai reaguoti į įvairias užgaidas, juk negalime siųsti slaugutės, kad nupirktų gimdyvei ananasų“, – juokavo pašnekovas ir pridūrė, kad sklandžiam gimdymui ananasų neprireikia.
Moteriškuose žurnaluose esama gausybės patarimų, kaip susikurti šventinę nuotaiką ir pozityviai pasiruošti gimdymui, tiesa, realybėje situacija dažnai būna kiek kitokia. Mediko teigimu, gimdymas – nėra tas procesas, kuriam labai lengva nusiteikti šventiškai. „Moterys gimdyti eina kaip egzaminą, nes kito pasirinkimo čia nėra. Tą nuotaiką veikiau pavadinčiau švelniu atsargumu. O kur dar giminės ir artimieji, kurie tuo metu patiria įtampą. Personalas taip pat negali atsipalaiduoti ir privalo būti budrus, nes nežino, kaip tas gimdymas baigsis, juk kai per daug žinai, tai per daug ir bijai“, – kalbėjo M. Goberis.
Dar stovint ant slenksčio jau reikia nuskausminamųjų?
Nors šiuolaikinė medicina gali pasiūlyti labai efektyvius nuskausminimo būdus, esama nuomonės, kad moterys ėmė jais piktnaudžiauti ir vos atvykusios gimdyti ima reikalauti nuskausminamųjų vaistų. Apie tai, ar tiesa, kad moterys nenusiteikusios kęsti skausmo ir remia medikus prie sienos, kad būtų aprūpintos nuskausminamaisiais vaistais, pašnekovas atsakė: „Medikų prie sienos neremia ir nuskausminimas galimas bet kokiu paros metu, o jie moteris vargsta ir jai labai skauda, mūsų pareiga yra pasiūlyti sumažinti skausmą. Kartais, kai moterys turi tam tikrų susirgimų, patys medikai rekomenduoja nuskausminamuosius, bet yra ir tokių, kurios vos peržengusios slenkstį sako, kad būtina nuskausminti, tuomet moteriai patariame palaukti.“
Mediko teigimu, kad nors esama nuomonės, jog nuskausminamieji gali pakenkti, tai nėra tiesa: „Pavojingas poveikis lygiai toks pat, kaip ir, pavyzdžiui, majonezo su „E“ valgymas. Jūs žinote, kad jo sudėtyje yra konservantų, bet vis tiek jį valgote. Paskaitykite apie šio produkto sudėtį ir suprasite, kad jo poveikis organizmui yra pavojingesnis nei spinalinė nejautra“, – šmaikštavo medikas.
Gėlės, meškinai ir limuzinai
Sovietmečiu šviežiai iškeptam tėčiui kūdikį geriausiu atveju parodydavo pro stiklą, bet apie jokį dalyvavimą gimdyme negalėjo būti nė kalbos. Šiandieniai tėvai gali patys stebėti, kaip į pasaulį ateina nauja gyvybė, bet ir vėliau kartu pasidžiaugti šeimos pagausėjimu, tiesa, laimės išraiškos būdai gana universalūs.
Į klausimą, kokie ritualai tebėra populiarūs tarp „šviežiai iškeptų“ tėvų, gydytojas sakė: „Tėvai noriai fotografuojasi ir tai daro ar jau palatoje, ar iš karto po gimdymo ir tai nieko nebestebina. Kai kurie vyrai savo vaikų motinas skuba pradžiuginti gausybe rožių. Tikrai nežinau, pagal ką jie nusprendžia, koks turi būti žiedų skaičius, bet puokštės būna įspūdingos – 50 ir daugiau žiedų.“
Pašnekovas prisiminė ir dar vieną, tiesa, jau nykstančią madą – pliušinių žaislų tempimą į gimdyvės palatą. „Sunkiai suvokiama logika, bet buvo madinga pirkti dovanų didelius pliušinius meškinus, kurie vos ne žmogaus ūgio. Toks meškinas paprastai išdidžiai atvelkamas ir pasodinamas palatoje, bet ką juo veikti vėliau namuose – geras klausimas.“
Medikas pasakojo, kad būna ir labai išradingų tėčių, kurie pasiimti savo atžalų iš gimdymo namų atvyksta ilgu limuzinu ar savo automobilį išpuošia balionais ir juostomis. „Tiesa, toks išradingumas yra būdingas kokiems penkiems procentams tėvų, kiti kūdikius paima kraiteliuose ar nešyklėse ir vyksta namo be didelės pompastikos. Bet juk kai po gimdymo būna praėjusios tik trys dienos, tai reta moteris jaučiasi itin nusiteikusi pramogauti.“