• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Jei gydymo įstaigos vadovas kasmet įgyvendino nustatytus veiklos tikslus – antrai kadencijai galėtų būti paskirtas be konkurso. Tokį siūlymą teikia Seimo narė socialdemokratė Jurgita Šukevičienė. Stipriai prieštaraujančių tokiai idėjai nėra, mat norinčiųjų vadovauti apskritai trūksta. Tačiau pasigirsta nuogąstavimų ir dėl galimo neskaidrumo

Jei gydymo įstaigos vadovas kasmet įgyvendino nustatytus veiklos tikslus – antrai kadencijai galėtų būti paskirtas be konkurso. Tokį siūlymą teikia Seimo narė socialdemokratė Jurgita Šukevičienė. Stipriai prieštaraujančių tokiai idėjai nėra, mat norinčiųjų vadovauti apskritai trūksta. Tačiau pasigirsta nuogąstavimų ir dėl galimo neskaidrumo

REKLAMA

Seime siūloma keisti Sveikatos priežiūros įstaigų įstatymą ir peržiūrėti nuostatas dėl gydymo įstaigų vadovų kadencijų. Pakeitimų projektą užregistravusi Seimo narė socialdemokratė Jurgita Šukevičienė siūlo gerą sveikatos priežiūros įstaigos vadovą antrai kadencijai paskirti be konkurso.

„Kitoms įstaigoms (pavyzdžiui, kultūros, švietimo) leidžiama be konkurso skirti vadovą dar vienai kadencijai, jeigu jo vadovaujama įstaiga kiekvienais kadencijos metais pasiekė visus jai nustatytus veiklos tikslus. Siūlome tokią tvarką taikyti ir sveikatos priežiūros įstaigoms“, – aiškino parlamentarė.

REKLAMA
REKLAMA

Projektu siūloma įtvirtinti, kad vadovas antrai kadencijai gali būti skiriamas be konkurso, jeigu kiekvienais pirmosios kadencijos metais jo vadovaujama viešoji įstaiga pasiekė privalomus rodiklius. 

REKLAMA

„Žvelgiant į dabartinę sveikatos sistemos situaciją, akivaizdu, kad vadovaujant įstaigai reikia daug įdirbio, kol įgyvendinami didesni pokyčiai. Tęstinumo ir stabilumo požiūriu dabartinė tvarka kelia daug abejonių. Geriems vadovams reikia suteikti galimybę tęsti darbus“, – įsitikinusi J. Šukevičienė.

Projektu siūloma suvienodinti visų viešųjų ir biudžetinių įstaigų vadovų galimybes tęsti darbą. Kaip nurodoma, sprendimas dėl įstaigos vadovo skyrimo antrai penkerių metų kadencijai turi būti priimtas likus ne mažiau kaip šešiems mėnesiams iki vadovo kadencijos pabaigos.

REKLAMA
REKLAMA

Mato logikos, nes trūksta žmonių

Seimo narei, konservatorei Jurgitai Sejonienei iš pirmo žvilgsnio tokia idėja atrodo racionali.

„Supaprasti tvarką antrai kadencijai, jei vadovas įgyvendino visus tikslus, būtų logikos. Juolab kad pačių kadencijų skaičius yra ribotas. 

Reikėtų dar įsigilinti, bet žinant situaciją, kad apskritai rengiant konkursus nėra kandidatų, norinčių ir galinčių vadovauti gydymo įstaigoms, pertekliaus, gal ir būtų logiškas pasiūlymas. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Matyt, tokiu tikslu ir bandoma prisitaikyti prie situacijos, kad nėra tiek daug norinčių dalyvauti konkursuose“, – komentavo parlamentarė.

Sudaro sąlygas papildomam neskaidrumui?

Lietuvos medikų sąjūdžio (LMS) valdybos pirmininkei Auristidai Gerliakienei, viena vertus, toks siūlymas irgi neatrodo blogas. „Jei vadovas geras ir rodikliai puikūs, tikrai ne visada per vieną kadenciją ir spėjama visus tikslus įvykdyti“, – pastebėjo ji. 

REKLAMA

Kita vertus, pašnekovė svarstė, kodėl, jei vadovas geras, negali laimėti konkurso – juk yra visa galva aukščiau kitų kandidatų.

„Geriems vadovams reikia suteikti galimybę tęsti darbus“, – įsitikinusi J. Šukevičienė.

„Klausimas, kas nustatys, ar jis susitvarkė su tikslais. Nes vėl gali atsirasti plyšiukas, per kurį vėliau nutekėtų negeri dalykai. Jei viskas yra tvarkoje, kodėl tada ir konkurso paskelbimo metu turėtų kilti kažkokie trikdžiai. 

REKLAMA

Jei viską gerai darei, susitvarkei, teiki antrą kartą kandidatūrą, juolab tu daug geriau žinai situaciją, palyginus su kitais kandidatais esi visa galva aukščiau. Nes visi šie žaidimai sudaro sąlygas atsirasti kažkokiam papildomam neskaidrumui, galima planuotis korupcinius ryšius, nes žinai, kad praeisi. Tad, galvočiau, dėl skaidrumo būtų verta palikti esamą tvarką“, – svarstė A. Gerliakienė. 

Pasiryžimą imtis pareigų padidintų

Lietuvos savivaldybių asociacijos (LSA) Sveikatos reikalų komiteto pirmininkas, Jurbarko meras Skirmantas Mockevičius tokius siūlymus taip pat vertino pozityviai, mat ypač norinčiųjų vadovauti rajono ligoninėms nėra daug.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Lygindamas patirtį, kaip viskas vyksta tose įstaigose, kur galima pratęsti kadenciją, manau, kad tai yra teigiamas dalykas. Juolab žinant situaciją, kaip trūksta gydytojų, sveikatos įstaigos vadovo darbas išties yra labai sunkus.

Vadovas, kuris nėra gabus, greičiausiai ir pats toliau nenorės tęsti darbo, o nė vienas meras niekada nepratęs kadencijos, jei vadovas dirbs prastai. 

Kitu atveju tai kaip tik palengvintų vadovo kandidatavimą į konkursą, nes jei jis ateina 5 metams, galvoja ir apie tai, kad jei pasikeis politinė vadovybė, jis vėl turės įrodinėti savo tinkamumą. Taigi toks pakeitimas naujų, ypač jaunų vadovų pasiryžimą eiti į tokias pareigas tikrai paskatintų“, – komentavo jis.

REKLAMA

Neaiškus rajono ligoninių likimas

Pasak mero, 5 kadencijos metai išties yra trumpas laikas, žinant kokie iššūkiai tokiose pareigose laukia. „Žmonės palieka ir gal geriau apmokamas darbo vietas, nes ne atlyginimo dydis, o darbo pobūdis lemia tokių pareigų patrauklumą. Taigi 10 metų būtų stabilesnis laikas, kada galima gal ir gyvenamąją vietą pakeisti ir pan. 

REKLAMA

„Toks pakeitimas naujų, ypač jaunų vadovų pasiryžimą eiti į tokias pareigas tikrai paskatintų“, – komentavo S. Mockevičius.

Kalbant apie bet kokius konkursus ypač regione, didesnė problema yra su žmonėmis. O kalbos apie korupciją – tokie dalykai seniai pasibaigė. Vietų yra pakankamai, kad tik būtų norinčių ir galinčių. Negirdėjau, kad kas labai peštųsi dėl gydymo įstaigos vadovo vietos, galima pasirinkti daug įstaigų Lietuvoje“, – pastebėjo S. Mockevičius. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pašnekovas atkreipė dėmesį, kad rajono ligoninių vadovų darbo posto patrauklumo nedidina ir liekantys neaiškumai dėl įstaigų likimo ir vaidmens reformos kontekste. 

Kadencijų ribojimas „išgelbėjo sistemą“

Portalas tv3.lt primena, kad praėjusios Seimo kadencijos metu įtvirtinta tvarka, kuria ribojama gydymo įstaigų vadovų kadencijų trukmė, kitaip sakant daugiausiai iš eilės galima vadovauti 10 metų.

REKLAMA

„Visame demokratiniame pasaulyje yra norma – ne daugiau kaip dvi kadencijos. Kada yra daugiau, atsiranda visagalybės ir nebaudžiamumo pojūtis. Ne vieną žinau pavyzdį, kai toks toksinis elgesys kenkia pačiai įstaigai. 

Kitas dalykas, visi nesame beribiai, turime ribotą požiūrį, tad naujo vadovo atėjimas visada prajudina. Jei pirmasis vadovas buvo labai geras, dvi kadencijas pabuvo, įstaiga kurį laiką dar funkcionuoja iš inercijos, tad iš karto jos sugadinti nelabai ir išeina. 

REKLAMA

Juk ir vadovas turi taikytis prie įstaigos, aišku, yra miestų, kur keliaklupsčiaujama ir automatiškai paklūstama hierarchijai. Laimei, taip yra ne visur. Rotacija visada yra gerai, nes gerą vadovą noriai priims ir kitos įstaigos. O šis priimtas įstatymas realiai išgelbėjo sistemą, nes vis dar yra labai daug korupcinių ryšių, kai yra pataikaujama politikams, jie nemokamai gauna paslaugas greitai ir kokybiškas“, – konstatavo LMS atstovė. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų