Savo „Facebook“ paskyroje S. Gentvilas teigė susitikęs su AB „Grigeo“ atstovais, tačiau be akcininko, nes jis pakutinę akimirką atsišaukė.
„Po susitikimo pamačiau AB Grigeo pranešimą ir tiesiog miela pasidarė kokia čia šauni šaunuolių kompanija“, – antradienį savo mintimis dalinosi jis.
Ministro teigimu, jis visada yra už iniciatyvą turintį žmogų ir legaliai veikiantį verslą: „Tačiau ties šia įmone negaliu netylėti“, – pridūrė.
„1,5 metų po skandalo įmonė ir toliau iki ausų skęsta savo š.... Pranešime spaudai praėjusios savaitės avarija nušviesta klaidingai. Uosto dispečeriai pastebėjo taršą mariose ir pranešė aplinkosaugininkams. Aplinkosaugininkai pranešė Klaipėdos vandenims, o tik po to nustačius teršėją pasibelsta į nustebusios „Grigeo Klaipėda“ duris. Pati įmonė avarijos neužfiksavo, neaišku, kiek ta tarša būtų besitęsusi.
Įmonė skelbiasi investuosianti 3,5 mln. eurų į aplinkosaugą. Tai daug ar mažai ir klausimas kada? O gal aplinkosauga tiesiog yra būtinosios veiklos sąlygos, kurios buvo privalomos dar prieš 10 metų įsigijus įmonę“, – svarstė S. Gentvilas.
Anot jo, po skandalingiausių 2020 metų nesuveikė „jokie trumpalaikiai baldininkų ir vartotojų boikotai“.
„EBIDTA pelningumas siekė 20,2 proc., o gegužę konsorciumas išsimokėjo 7,9 mln. eurų dividendų. Tuo tarpu aplinkosaugos investicijos kažkur miglotoje ateity ir tai basic. Iš esmės į tai kas leistų įmonei atnaujinti veiklą“, – toliau rašė ministras.
Skubių planų investuoti, pasak jo, į aplinkosaugą įmonė turi, bet nori tai padaryti tik valstybės lėšomis.
„Netrūksta įmonei kuklumo ir šiemet „Grigeo Klaipėda“ pasiprašė Aplinkos ministerijos 200 000 eurų paramos savo oro taršos mažinimo projektams.... Su savo 80 000 eurų kofinansavimu. Neskirsiu“, – teigė S. Gentvilas.
Jo teigimu, įmonė pati yra pajėgi investuoti į aplinkosaugą, čia ir dabar: „Tačiau to nedaro. Įmonė yra reikalinga šalies popieriaus perdirbimui ir baldų pramonei, tačiau „įmonė nerodo noro tapti pavyzdine ES popieriaus pramonės įmone“, – apie teršalų skandalu pagarsėjusią „Grigeo“ įmonę rašė ministras.
„Praėjusią savaitę sutarėme su European Environment Agency generaliniu direktoriumi Hans Bruyninckx audituoti „Grigeo“ koncerno gamybos technologijas.
Artimiausiu metu planuojami pokalbiai su globaliosios „IKEA“ tvarumo, atitikties ir pirkimų vadovais apie neatitiktis jų tiekimo grandinėje. Kalbėsiu švediškai. Švedija yra per daug nukentėjusi nuo popieriaus pramonės taršos, kad nesuprastų, ką tai reiškia Lietuvai“, – „Facebook“ įraše teigė ministras.
Užfiksavo teršalų dėmę
Naujienų portalas tv3.lt jau rašė, kad po pusantrų metų kai prokurorai paskelbė informaciją, jog įmonė „Grigeo Klaipėda“ galimai ne vienerius metus sąmoningai teršė Kuršių marias, teršalai į marias iš šios bendrovės ir vėl plūstelėjo.
Aplinkosaugininkai bei klaipėdiečiai neslepia pasipiktinimo, o „Grigeo Klaipėda“ atstovai teisinasi, kad įvyko nedidelis gedimas.
Teršalų dėmę užfiksavo klaipėdiečiai Kuršių mariose, kur į jas vamzdžiu nuteka lietaus vanduo.
„Kažkokie tai teršalai su netgi frakcijom tokiomis kietomis, kaip jei kanalizacijos vamzdį jūs pravalytumėt, tai toks negražus. Ir kvapas žiaurus. Valandą stovėjom, žiūrėjom ir verkėm dėl mūsų ekologijos“, – sako klaipėdietis Michailas Andrijanovas.
Tad klaipėdiečiai puolė skambinti policijai, uostininkams, aplinkosaugininkams ir vandentiekininkams. Šie atvykę vamzdį užkimšo, o nuotekų tinkluose likusius teršalus siurbia iki šiol.
Tyrimo ėmėsi ir aplinkosaugininkai, kurie gan greit nustatė, jog teršalai į nuotekų sistemą, o iš jos į Kuršių marias pateko iš įmonės „Grigeo Klaipėda“, kurios veiklą dėl galimai ne vienerius metus terštų Kuršių marių vis dar tiria prokurorai.
„Akcinėje bendrovėje „Grigeo Klaipėda“ įvyko kažkoks incidentas, kuris šiuo metu yra tiriamas, kad gamybinės nuotekos gamybinės nuotekos persipylė į paviršinių nuotekų tinklus. Bus skaičiuojama žala aplinkai kai gausime visą reikiamą informaciją ir iš savo pusės ką sužinosime, surinksime“, – sako Klaipėdos aplinkosaugininkų viršininkė Laura Dagilienė.
„Grigeo Klaipėda“ vadovas atostogavo, tačiau bendrovės atstovai pripažino, kad teršalai į marias tikrai pateko iš jų bendrovės. Sakė, įvyko gedimas, kuris buvo greit likviduotas.
Prokurorai jau netrukus skelbs ikiteisminio tyrimo pabaigą dėl „Grigeo Klaipėda“ galimai ne vienerius metus sąmoningai vykdytos taršos į Kuršių marias.
Šiuo metu yra 15 įtariamųjų – 14 fizinių ir 1 juridinis. Visi įtariamieji yra esami ir buvę įmonės darbuotojai. Įtarimai pareikšti dėl aplinkos apsaugos taisyklių pažeidimų, dokumentų klastojimo bei piktnaudžiavimo. Ieškinys dėl gamtai padarytos turtinės žalos atlyginimo siekia daugiau nei 48 milijonus eurų.