Teršalų dėmę užfiksavo klaipėdiečiai Kuršių mariose, kur į jas vamzdžiu nuteka lietaus vanduo.
„Kažkokie tai teršalai su netgi frakcijom tokiomis kietomis, kaip jei kanalizacijos vamzdį jūs pravalytumėt, tai toks negražus. Ir kvapas žiaurus. Valandą stovėjom, žiūrėjom ir verkėm dėl mūsų ekologijos“, – sako klaipėdietis Michailas Andrijanovas.
Tad klaipėdiečiai puolė skambinti policijai, uostininkams, aplinkosaugininkams ir vandentiekininkams. Šie atvykę vamzdį užkimšo, o nuotekų tinkluose likusius teršalus siurbia iki šiol.
Tyrimo ėmėsi ir aplinkosaugininkai, kurie gan greit nustatė, jog teršalai į nuotekų sistemą, o iš jos į Kuršių marias pateko iš įmonės „Grigeo Klaipėda“, kurios veiklą dėl galimai ne vienerius metus terštų Kuršių marių vis dar tiria prokurorai.
„Akcinėje bendrovėje „Grigeo Klaipėda“ įvyko kažkoks incidentas, kuris šiuo metu yra tiriamas, kad gamybinės nuotekos gamybinės nuotekos persipylė į paviršinių nuotekų tinklus. Bus skaičiuojama žala aplinkai kai gausime visą reikiamą informaciją ir iš savo pusės ką sužinosime, surinksime“, – sako Klaipėdos aplinkosaugininkų viršininkė Laura Dagilienė.
Sužinoję, kad į Kuršių marias vėl plūstelėjo teršalai iš „Grigeo Klaipėda“, uostamiesčio gyventojai neslepia pasipiktinimo.
„Trūksta žodžių, kad taip darbuojasi“, – sako gyventojas.
„Nesąmonė. Tiek jau gavo baudos ir vis vien jie leidžia. Nu nesąmonė. Reikia uždaryti išvis“, – teigia kitas.
„Atsakingiau dirbti jiems reikia. Vadovas turi daugiau žiūrėti savo darbuotojus, pavaldinius, kodėl šitaip vyksta. Man atrodo, kad nuo vadovo priklauso“, – piktinasi gyventojas.
„Grigeo Klaipėda“ vadovas atostogauja, tačiau bendrovės atstovai pripažįsta, kad teršalai į marias tikrai pateko iš jų bendrovės. Sako, įvyko gedimas, kuris buvo greit likviduotas.
„Dėl automatinės sklendės gedimo, sutriko apyvartinio technologinio vandens baseino darbinio lygio palaikymas. Ir tas lėmė, kad pakilus vandens lygiui baseine, vanduo ištekėjo per tam tikslui skirtą persipylimo vamzdį, o iš persipylimo vamzdžių kanalo per nesandarų lietvamzdį pateko į lietaus vandens nuvedimo vamzdį“, – sako „Grigeo Klaipėda“ technikos direktorius Paulius Sereikis.
Bendrovės atstovai taip pat tikina, kad šie teršalai esą gamtai padaryti žalos neturėtų.
„Kažkokių labai ženklių chemikalų ten nėra. Tokia biodegraduojanti masė. Apyvartinis vanduo. Kažkokio stebuklo nebus“, – teigia P. Sereikis.
Tiesa, praėjus kiek laiko teršalai į marias ir vėl plūstelėjo. Specialistai mano, kad čia teka tinkluose tarp kamščio ir Kuršių marių likę teršalai. Vis tik aplinkos ministras dėl šio incidento pirmadienį „Grigeo“ vadovus kviečiasi ant kilimėlio. Maža to, „Grigeo Klaipėda“ turimas technologijas jau aptarė ir aukščiausiais aplinkos apsaugos specialistais Europos Sąjungoje.
„Kaip tik dabar esu Liublianoje, tai kalbėjau su Europos sąjungos Aplinkos apsaugos agentūros vadovais, jis skirs tikslinius ir geriausius Europos ekspertus, kad mes labai aiškiai išsiaiškintume geriausias gamybos technologijas popieriaus pramonėje ir jokių išsisukinėjimų nebebūtų. Įmonė ir toliau gyvena paviršiumi, manifestais sprendžia savo įvaizdį ir reikšmingų pokyčių aš nematau“, – teigia aplinkos ministras Simonas Gentvilas.
O prokurorai sako, kad jau netrukus skelbs ikiteisminio tyrimo pabaigą, kuriame „Grigeo Klaipėda“ prieš pusantrų metų ir pagarsėjo dėl galimai ne vienerius metus sąmoningai vykdytos taršos į Kuršių marias. Šiuo metu yra 15 įtariamųjų – 14 fizinių ir 1 juridinis. Visi įtariamieji yra esami ir buvę įmonės darbuotojai. Įtarimai pareikšti dėl aplinkos apsaugos taisyklių pažeidimų, dokumentų klastojimo bei piktnaudžiavimo. Ieškinys dėl gamtai padarytos turtinės žalos atlyginimo siekia daugiau nei 48 milijonus eurų.