Premjeras Gediminas Kirkilas teigia neišsigandęs konservatorių perspėjimo, kad jie gali atšaukti savo paramą dabartinei mažumos Vyriausybei, tačiau neatmetė galimybės, kad jo partijos prezidiumas atmes A. Paleckio ir R. Pakso susitarimą.
Anot premjero ir Socialdemokratų partijos (LSDP) vicepirmininko G.Kirkilo, šis konservatorių perspėjimas turėsiąs įtakos LSDP prezidiumui svarstant Vilniaus socialdemokratų lyderio Algirdo Paleckio susitarimą su eksprezidento Rolando Pakso liberaldemokratais dėl koalicijos naujojoje sostinės savivaldybės taryboje.
Susitarimas „nelabai suderintas“
Anot G. Kirkilo, A.Paleckis susitarimą su liberaldemokratais ketvirtadienio vakarą pasirašė "nelabai suderinęs su kitais", todėl savo žodį dar turi tarti partijos prezidiumas.
Jis žurnalistams penktadienį sakė, kad prezidiumas gali nurodyti atšaukti minėtąjį susitarimą, nes A.Paleckis nebuvo gavęs tam partijos įgaliojimų.
Partijos pirmininkas Algirdas Brazauskas penktadienį stengėsi švelninti situaciją, pavadinęs minėtąjį susitarimą "žvalgybine galimybių studija".
G.Kirkilas taip pat pareiškė abejonių dėl R.Pakso, kurio vadovaujami liberaldemokratai gavau daugiausiai - 14 - mandatų 51-nos vietos Vilniaus miesto taryboje, tinkamumo eiti mero pareigas.G. Kirkilas savo skeptiškumą grindė ankstesnio R.Pakso vadovavimo Vilniui patirtimi, kuris buvęs "žalingas Vilniui ir paliko dideles skolas".
Jis taip pat pripažino, kad socialdemokratai, likę ketvirti Vilniaus tarybos rinkimuose, gali likti opozicijoje.
Į formuojamą koaliciją Vilniaus taryboje šiuo metu įeina socialdemokratai, liberaldemokratai ir Lenkų rinkimų akcija. Koalicija turi 26 balsus - minimalų skaičių, leidžiantį turėti daugumą 51-ną vietą turinčioje Vilniaus savivaldybėje.
Anksčiau socialdemokratai dėl vadinamosios "švaros" koalicijos derėjosi su Tėvynės sąjunga ir Liberalų sąjūdžiu, kurių atstovai A.Paleckio perbėgimą pas liberaldemokratus pavadino išdavyste.
Konservatoriai sunerimo dėl netikėto „debesies“
Penktadienį konservatorių lyderis Andrius Kubilius perspėjo premjerą Gediminą Kirkilą, kad dėl sostinės socialdemokratų bendradarbiavimo su Rolando Pakso vadovaujamais liberaldemokratais konservatoriai gali neberemti mažumos Vyriausybės.
Sostinės socialdemokratų bičiulystė su nušalinto prezidento Rolando Pakso vadovaujamais liberaldemokratais gali kainuoti opozicinių konservatorių paramą mažumos Vyriausybei.
"Tai yra vienas rimtas klaustukas arba didelis debesis, užplaukęs ant mūsų geranoriško, darbinio ir nuoseklaus požiūrio į mažumos Vyriausybės darbą", - BNS, komentuodama ketvirtadienį vėlai vakare pasirašytą liberaldemokratų ir socialdemokratų susitarimą dėl koalicijos sostinės taryboje, sakė Tėvynės sąjungos (TS) pirmininko pavaduotoja Rasa Juknevičienė.
R.Juknevičienė sakė dar ketvirtadienį vakare perspėjusi premjerą socialdemokratą Gediminą Kirkilą, jog susivieniję su liberaldemokratais jie gali prarasti konservatorių paramą.
TS lyderis Andrius Kubilius penktadienį irgi perspėjo premjerą, jog toks socialdemokratų žingsnis gali kainuoti partijų pasirašytą susitarimą dėl paramos mažumos Vyriausybei.
Socialdemokratai ir konservatoriai dar vasarą pasirašė susitarimą dėl šių paramos keturių partijų mažumos Vyriausybei, kurio galiojimas pratęstas iki rudens sesijos.
Vilniaus socialdemokratai vėlų ketvirtadienio vakarą pasirašė bendradarbiavimo sutartį su Rolando Pakso partija "Tvarka ir teisingumas".
A. Paleckis: “Tai ne avantiūra”
Vilniaus socialdemokratų lyderis Algirdas Paleckis tokį žingsnį argumentavo tuo, esą konservatorių pozicija buvo nelanksti, o socialdemokratai siūlė plačią koaliciją, kurioje būtų įvairios jėgos.
Į suformuotą koaliciją šiuo metu įeina socialdemokratai, liberaldemokratai ir Lenkų rinkimų sąjunga. Koalicija turi 26 balsus - minimalų skaičių, leidžiantį turėti daugumą 51-ną vietą turinčioje Vilniaus savivaldybėje.
Pasak A. Paleckio, jie lieka atviri ir tikisi, jog prie suformuotos koalicijos prisijungs konservatoriai, liberalų sąjūdžio partija ir rusų sąjungos atstovai.
Socialdemokratų atstovas akcentavo, jog tikisi teigiamų rezultatų derybose su Liberalų sąjūdžiu. Jo teigimu, šios partijos pozicijos yra kur kas lankstesnė nei konservatorių.
Tačiau Liberalų sąjūdžio lyderis bei kandidatas į sostinės metus Petras Auštrevičius tvirtina, jog liberalų prisijungimas prie tokios koalicijos - menkai tikėtinas.
"Mūsų pozicija protinga, todėl ir lanksti, bet ji nėra avantiūristiška. Todėl sakau, kad pasiūlymas, kurį vakar gavome, yra nepriimtinas", - BNS penktadienį sakė P.Auštrevičius.
Tiesa, P.Auštrevičius sakė, jog susidariusi situacija ir gautas pasiūlymas bus svarstomi partijos vadovybės, tačiau abejojo, ar pozicija nesijungti su liberaldemokratais ir socialdemokratais keisis.
"Tai koalicija dėl valdžios, o ne vertybių", - pridūrė politikas.
Socialdemokratas A.Paleckis, kalbėdamas apie motyvus keisti poziciją ir jungtis su liberaldemokratais, tvirtino, jog sutartis buvo pasirašyta, nes delsimas būtų buvęs pragaištingas Vilniui.
"Jeigu mes būtumėme delsę, galėjo būti padarytas susitarimas su Artūru Zuoku, nes ta stovykla irgi nesnaudžia", - teigė A. Paleckis.
Jis taip pat patvirtino, jog derybų metu buvo kalbėta ir apie tai, kas turėtų užimti Vilniaus mero postą. Pasak jo, pagal visą politinę logiką, naujuoju meru turėtų tapti didžiausios frakcijos atstovas.
Naujiena sukėlė šoką
Tuo metu Vilniaus konservatorių lyderis Kęstutis Masiulis buvo šokiruotas socialdemokratų žingsnio ir kategoriškai atmetė galimybę tęsti derybas.
Pasak K.Masiulio, formuojamos koalicijos partneriai po susitikimo išsiskirstė sutarę kitą dieną susitikti su Lenkų rinkimų akcijos atstovais, tad socialdemokratų perbėgimas buvo netikėtas akibrokštas.
Iki šiol socialdemokratai dėl vadinamosios "švaros" koalicijos derėjosi su Tėvynės sąjunga ir Liberalų sąjūdžiu - pastarasis derybinis susitikimas vyko ketvirtadienį, o po jo tepraėjus kelioms valandos socialdemekratai netikėtai perbėgo į kitą pusę.