Nors šiems įstatymo projekto pakeitimams pritarė 93 Seimo nariai, 11 susilaikė, prieštaraujančių nebuvo, draudimų kritikai sako, jog nustatyti, kas yra „sekso reikmuo“ ar „erotikos prekė“ - sudėtinga. Tos pačios prekės vieniems gali skatinti lytinį geismą ar sukelti seksualinį pasitenkinimą, kitiems ne.
Tuo metu ūkio ministras Virginijus Sinkevičius, tai siūlo išspręsti Vartotojų teisių apsaugos įstatymo projekte pridedant naujas sąvokas.
Pavyzdžiui, „erotikos prekę“ apibrėžti kaip tokią, kuri ar ant kurios rodomas lytinis aktas arba lytinį geismą skatinantis ar seksualinį pasitenkinimą sukeliantis vaizdas.
Tuo metu „sekso reikmuo“ skirtas lytiniam geismui skatinti ar seksualiniam pasitenkinimui pasiekti, išskyrus kontraceptines priemones.
„Priėmus šį įstatymą praktiškai niekas nepasikeis. Vartotojų teisių apsaugos įstatymo pakeitimo projekte numatytas reguliavimas nėra naujas, tiesiog įstatymo lygmeniu įtvirtinami šiuo metu galiojantys reikalavimai prekybai sekso reikmenimis.
Tai yra, sekso reikmenimis buvo leidžiama prekiauti tik specializuotose parduotuvėse, taip bus ir toliau. Pabrėžtina, kad tai negalioja kontraceptinėms priemonėms, kurių ir toliau bus galima įsigyti tose pačiose prekybos vietose,” - aiškino Ūkio ministras Virginijus Sinkevičius.
Bandymas užbėgti už akių
Erotinių prekių parduotuvės vadovas Povilas Klusaitis tv3.lt teigė, kad Lietuvos prekybos centruose erotikos prekių ir taip nebuvo, o kas yra „sekso reikmuo“ ar „erotikos prekė“ dažnu atveju priklauso nuo žmogaus požiūrio.
„Pavyzdžiui, ar žurnalas gali skatinti lytinį geismą ar ne – priklauso nuo požiūrio. Kalbant apie siūlomas įstatymo pataisas, tai Lietuvoje viskas jau taip ir yra. Didžiuosiuose prekybos centruose erotinių prekių nėra, jos pardavinėjamos tik specializuotose parduotuvėse. Tad tai lyg bandymas užbėgti kažkam už akių, nes juk kontraceptinės prekės, tokios kaip prezervatyvai, bus pradavinėjamos kaip ir iki šiol.
Nors jei pažvelgtume į kitų šalių pavyzdžius, kad ir į Anglija, erotinių prekių žmonės laisvai gali įsigyti ar rasti, kad ir kosmetikos parduotuvėse. Tuose skyriuose nėra nustatyto ir pirkėjų amžiaus cenzo. Lietuvoje turbūt patys pardavėjai žinodami koks yra požiūris į tai, prekybos centruose tokių prekių nepardavinėja,“ - sako P. Klusaitis.
Anot pašnekovo, nors kol kas Lietuvoje tai nėra reglamentuota, tačiau patys erotinių prekių pardavėjai įspėja, kad pirkėjai priimami ir aptarnaujami tik nuo 18 metų.
Uždraus ir kitas prekes
Vartotojų teisių apsaugos įstatymo projekte siūloma taip pat siūloma, kad būtų draudžiamos prekės, kuriomis propaguojamas karas, teigiamas požiūris į agresiją kitų valstybių atžvilgiu ar kėsinamasi į valstybių suverenumą.
„Šis draudimas nustatomas atsižvelgiant į tai, kad pastaruoju metu prekyboje atsirado su Lietuvos interesais nesuderinamų ir galbūt juos pažeidžiančių prekių. Šiuo nauju teisiniu reglamentavimu siekiama užkirsti kelią Lietuvai nedraugiškoms valstybėms tokiomis priemonėmis skleisti dezinformaciją ir vykdyti informacinį karą.
Valstybinei vartotojų teisių apsaugos tarnybai būtų suteikiama teisė pašalinti iš rinkos prekes, kurių prekyba draudžiama. Tačiau tam, kad tarnyba galėtų priimti tokį sprendimą bus sukurta komisija, į kurios sudėti butų įtraukti įvairių sričių specialistai, galėsiantys pagal projekte nustatytus požymius įvertinti, ar tokia preke turi būti draudžiama prekiauti,” - teigė ūkio ministras.
Siūlomus pokyčius numatyta svarstyti Seimo Teisės ir teisėtvarkos, Ekonomikos ir Žmogaus teisių komitetuose. Siūloma, kad jie įsigaliotų 2018 metų lapkričio 1 dieną.
Dovana draudimų proga
Tuo metu, socialiniame tinkle, naujų draudimų, susijusių su erotikos prekėmis proga, menininkė Jolita Vaitkutė nutarė valstiečiams skirti dovaną.
„Gautas dovanų, apkeliavęs visus Naisius, grumojęs Agnės portretui, šitas DILDO turi tęsti savo edukacinę misiją ir nukeliauti valstiečiams. Noriu jiems padovanoti naujų draudimų proga, gal kas padės perduoti? *Saldaniukai, kad visi vienu metu būtų pilnomis burnomis,” - prierašu po nuotrauka pasidalijo menininkė.