„Šiemet yra visa šeima, kur serga yra visi trys žmonės. Man atrodo, kad dar bus ir ketvirtas žmogus, nes jau kreipėsi į polikliniką. Ir jie visi yra užsikrėtę, vartodami ožkos pieną. Praktiškai gana sunki eiga yra. Ypač vyresnio amžiaus močiutė iš tos šeimos. Jos eiga jau yra sunki“, - praneša Infekcinių ligų klinikos vedėja Rimantė Balčiūnaitienė.
Visuomenės specialistai patvirtino, kad sunkia galvos smegenis žalojančia liga prieniškiai užsikrėtė gerdami savo auginamų ožkų pieną. Pasak, jų laimė, ožkų pieno jie neparduoda, nes tada pasekmės būtų dar skaudesnės.
„Šiuo atveju taip pat yra mažytis protrūkis, tiktai išplitęs šeimoje. Kadangi pienas buvo naudotas tik savo reikmėms, sakykim, nebuvo tiekiamas į rinką, nebuvo pardavinėjamas kitiems asmenims. Būna, kad protrūkis išplinta ir gyvenvietėje, kada nesaugus pienas yra pardavinėjamas kitiems asmenims“, - situacija pozityviai vertina Užkrečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės skyriaus vyr. specialistė Rima Gabrielaitė.
Visuomenės specialistai sako, kad tokie atvejai nėra reti. Ir užsikrėsti erkiniu encefalitu galima geriant ne tik ožkų pieną.
„Tiesiog yra paskaičiuota, kad apie 14 procentų visų erkinio encefalito susirgimų užsikrečia tokius būdu, per vartojamą žalią, nepasterizuotą karvių ar ožkų pieną“, - įspėja R. Gabrielaitė.
Erkinis encefalitas – sunki liga. Nors ją galima išgydyti, apie trečdalį sirgusiųjų patiria liekamuosius reiškinius visą gyvenimą: pablogėja atmintis, padidėja jautrumas, nemiga. Specialistai pataria geriamą karvių ir ožkų pieną kaitinti. Užkratas perduodamas ir valgant sergančių ožkų ar karvių pieno sūrį, sviestą, grietinę. Šaltis užkrato neveikia. Šaldytuve laikomame piene erkinio encefalito sukėlėjas nežūva net per dvi savaites. Tad pieną būtina kaitinti.
Plačiau – TV3 reportaže.