Epidemiologė Rolanda Lingienė savo „Facebook“ paskyroje taip pat pasidalijo mintimis, kurios susijusios su viruso plitimu ir galimybių pasu.
Pateikiame visą specialistės tekstą:
„Pateikite Galimybių pasą” - pastarosiomis dienomis bene dažniausiai girdimas prašymas. Prie jo, norime ar ne, teks priprasti, o Galimybių pasas vienokia ar kitokia forma kišenėje turės būti – be jo, kaip be rankų.
Ką praktiškai jis mums, jį turintiems, suteikia?
Daugiau laisvės, daugiau galimybių, daugiau saviraiškos formų, daugiau panašumo į beveik prieš 2 metus buvusį gyvenimą, mažiau vienatvės ir atskirties jausmo.
Ko nesuteikia?
Garantijų, kad, jį turėdami, esam išskirtinai saugūs, nepažeidžiami, kad mums nebeįmanoma užsikrėsti ir, juo labiau, tapti infekcijos šaltiniu kitiems.
Bet realybėje iš to, ką matome eidami į prekybos centrus, ar į grožio salonus, ar į koncertus, ar žiūrėdami informacines laidas, ar, pagaliau, nuotraukas soc. tinkluose, galime susidaryti tik vieną įspūdį - pandemija baigėsi, virusas sutriuškintas. Mes nugalėjome.
Deja, deja……dar, toli gražu, ne.
Taip tikrai įvyks, bet dar negreit.
Kada? Atsakymas tikrai patiks ne visiems, bet, kaip sakoma, nereikia nieko vynioti į vatą.
Pergalę pasieksim ne anksčiau, nei absoliuti dauguma mūsų įgis imunitetą ir virusui nebebus galimybių be jokių problemų šokinėti nuo vieno ant kito ir susiformuoti viena už kitą infektabilesnėm jo atmainom.
Ir šiuo požiūriu visai nesvarbu, kuriuo būdu mes prie to prieisim: ar persirgus, ar pasiskiepijus.
Skirsis tik kaina, kiek turėsim už tai sumokėti. O tai ir parodys, kiek brandi, suprantanti demokratijos, atsakomybės, sprendimų priėmimo laisvės sąvokas visuomenė esam.
Taigi, grįžtant prie Galimybių paso, kad ir kaip būtų gaila, bet ypač išplitus delta viruso atmainai, jis nėra ir nebus nei „šventa karvė“, nei garantijų rinkinys, nei draudimo polisas (kaip ne vienas mūsų kažkodėl yra įtikėjęs), visais atvejais apsaugantis nuo COVID-19.
Tikrai ydinga manyti, kad, jei jau turime jį, neužsikrėsime ir neužkrėsime kitų.
Arba, kitaip tariant, net ir turint Galimybių pasą negalima „pasileisti kasų” ir numoti ranka į atrodytų paprastas, bet iš tiesų veiksmingas COVID-19 prevencijos priemones.
Privalome suprasti, kad dabar situacija tokia, kad tik nuo kiekvieno mūsų priklauso, kokia bus rytdiena. Ir esmių esmė yra kiekvieno mūsų požiūris, supratimas, kad reikalavimus pakeitusios rekomendacijos turi TOKIĄ PAČIĄ ar net didesnę vertę, nes dabar dar daugiau atsakomybių už kiekvieną esantį aplink nešame mes patys.
Apie ką kalbu?
Jeigu dėvėti kaukę tik rekomenduojama = vertinti, kad rizikų žymiai mažiau, kai ją dėvi. Tai mokslas jau seniai įrodė. Arba, paprastai tariant, nosį ir burną denkite visur, kur privaloma ir kur ne, ir toliau.
TIK priminsiu, kad reikia neužmiršti rankų higienos prieš užsidedant ir nusiėmus kaukę. Taip pat svarbu ją užsidėti taip, kad PILNAI dengtų burną ir nosį, kad tarp kaukės ir veido nebūtų tarpų. DAR – nepamirškite jos keisti kas 3-4 valandas, o sudrėkus – nedelsiant.
Nepamirškite RANKŲ higienos. Plaukite kuo dažniau jas šiltu vandeniu su muilu arba, jei tokios galimybės nėra, dezinfekuokite. Neikite iš namų be dezinfekcinio skysčio buteliuko rankinėje, turėkite jo automobilyje, darbo vietoje.
P. S. „Nežudykite“ epidemiologų tais vaizdais, kai išėję iš parduotuvės iškart, nedezinfekavę rankų, nusiplėšiate kaukę ir ją susigrūdate į kišenę, o veidą dar prabraukiate ranka.
Laikykitės atstumo, ypač viešose vietose, kur sutinkate žmones, su kuriais kasdien nebendraujate.
Pasverkite, ar tikrai nėra galimybės sumažinti kontaktų, ypač tuo atveju, jei namuose turite tokių žmonių, kurie dėl amžiaus, sveikatos būklės negali pasiskiepyti.
Nerizikuokite savo ir kitų sveikata, jei pajutote COVID-19 ligai būdingus simptomus – likite namuose. Pasiskiepijusiems tikimybė užsikrėsti ir platinti virusą yra žymiai žymiai mažesnė, bet yra.
Būkite saugūs ir sveiki! Ir padarykime VISKĄ, kad neišsipildytų šiandien visur aplinkui pasklidusios pranašystės dėl spalio 15- osios!“, – rašo moteris.