Pasak klimatologo, nors dabar yra kalendorinės vasaros vidurys, tai taip pat ir meteorologinės vasaros vidurys. Tiesa, jis šiemet prasidėjo daugiau kaip 10 dienų anksčiau nei vidutiniškai.
„Visgi mūsų vasarų trukmė yra gana simetriška liepos vidurio atžvilgiu, gal tik Pietų ir Rytų Vidurio Lietuvoje ji anksčiau prasideda, o Vakarų, ypač pajūryje ir pamaryje – vėliau baigiasi negu vidutiniškai visoje teritorijoje“, – socialiniame tinkle „Facebook“ rašo G. Stankūnavičius.
Svarbi data – liepos 10-oji, senolių dar vadinama Septynių brolių miegančių diena. Šią dieną būdavo sprendžiama, kokia bus likusi vasara: jeigu liepos 10 d. dieną lyja, tai lis dar septynias dienas ar net septynias savaites (beveik iki vasaros pabaigos), o, jeigu saulėta ir sausa – tai atitinkamus laikotarpius mūsų lauktų sausringos ir saulėtos orų sąlygos.
„Priminsiu, kad praėjusį trečiadienį buvo sausa, saulėta ir karšta, tiesa ne visur – pajūryje, vietomis Žemaitijoje ir Šiaurės Lietuvoje truputį palijo. Kaip tokį teritorinį kritulių (orų) netolygumą interpretuoti, matyt, mūsų senoliai ir nežinojo“, – teigia klimatologas.
Tropiniai karščiai darosi norma, bet su jais daugėja pavojų
Pirmoji vasaros pusė Lietuvoje buvo šiek tiek šiltesnė už daugiametį vidurkį – maždaug 0,5–1.8 laipsnio. Šilčiau buvo rytinėje Lietuvos dalyje.
Klimatologas pastebi, kad per šį laikotarpį pasitaikė ne vienas tropinės kilmės oro masių įsiveržimas į mūsų regioną, kas pastaraisiais metais darosi beveik norma. Tokių oro masių įsiveržimų metu maksimali oro temperatūra daugelyje Lietuvos vietovių siekia ar viršija 30 laipsnių, minimali nekrenta žemiau 13–15 laipsnių šilumos, o apatinėje atmosferos dalyje smarkiai padidėja vandens garų.
„Pavyzdžiui, paskutinio tokio įsiveržimo metu integruotas vandens garų kiekis atmosferos stulpe virš Lietuvos vietomis siekė ir viršijo 40 kg/m2 arba 40 mm. Tai labiau būdinga Indijos vasaros musono sąlygoms“, – komentuoja G. Stankūnavičius.
Tokios sąlygos garantuoja ne tik vasariškus orus, bet ir pavojingus reiškinius. Vienas tokių – savaitgalį Šiaulių rajone praūžęs viesulas.
„Tokios sąlygos labai palankios didelių konvekcinės energijos kiekių virsmui į kinetinę, konkrečiau – į įvairaus masto sūkurių kinetinę energiją, ypač, jeigu suveikia papildomas sužadinantis mechanizmas, pavyzdžiui, labai aktyvus šaltas frontas ar greitai besivystanti škvalo linija.
Taigi, visuma palankių sąlygų (tropinės kilmės oro masė, škvalo / nepastovumo linija bei netoli esantis okliuzijos taškas) lėmė, kad Šiaulių regione šeštadienį susidarė vidutinio stiprumo (pagal Lietuvos sąlygas) viesulas, kuris pridarė daug materialinių nuostolių tačiau, laimei, žmonės nenukentėjo“, – paaiškina G. Stankūnavičius.
Orų prognozė savaitei ir likusiai vasarai
Pasak klimatologo, šią savaitę anomalijų virš Europos ir Atlanto nenumatoma.
„Slėgis augs virš Vidurio Europos ir vakarinės Viduržemio jūros dalies, o dėl gilių ir nejudrių ciklonų mažės virš Šiaurės rytų Atlanto ir šiaurės vakarinės Europos dalies. Virš Lietuvos artimiausiomis dienomis laikysis mažų gradientų aukštesnio slėgio laukas, vyraus silpnas vėjas ir mažai debesuoti bei debesuoti su pragiedruliais orai“, – teigia G. Stankūnavičius.
Tropinės kilmės oras į mūsų regioną turėtų įsiveržti antradienį. Šiuo metu ši oro masė ji laikosi didesnėje Vidurio Europos dalyje, į pietus nuo Karpatų ir Harco kalnų grandinių.
„Rytoj naktį oro temperatūra nekris žemiau +13 – +16 °C , dieną kils iki +27 – +32 °C. Trečiadienį naktis bus dar šiltesnė, o ryte ir dieną šaltas (bet mažai aktyvus) atmosferos frontas išstums šilčiausią šios oro masės dalį į pietryčius. Tačiau ši labai šilta oro masė išliks arti Lietuvos. Oro temperatūra dieną bus +23 – +28 °C.
Ketvirtadienį–penktadienį slėgis Lietuvoje kils naktys atvės bent iki +12 – +18 °C, dienomis išliks vidutiniškai šilta – +21 – +27 °C, pajūryje laipsniu kitu vėsiau. Vyraus vakarų–pietvakarių silpnas iki vidutinio stiprumo vėjas, todėl žymesnių paros oro temperatūros svyravimų pajūryje nebus“, – skelbia klimatologas.
„Panašūs, kiek vėsesni orai laikysis ir kitą savaitgalį“, – priduria jis.
Ilgalaikių orų prognozių duomenys rodo, kad Lietuvoje trečias liepos dešimtadienis bus vėsesnis ir drėgnesnis kaip ir rugpjūčio mėnesio pradžia, o šiltesnis prognozuojamas rugpjūčio vidurys.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!