Laidoje dalyvavo: „Elta“ vyr. redaktorius Vytautas Bruveris, analitikas Marius Laurinavičius, Mykolo Romerio universiteto (MRU) politologė Rima Urbonaitė, buvęs Seimo pirmininkas, visuomenininkas Arūnas Valinskas ir Nepriklausomybės atkūrimo akto signataras, politikos apžvalgininkas Rimvydas Valatka.
Ekspertas apie Blinkevičiūtės persigalvojimą: „Gal tiesiog nebandom apsimetinėti“
Politikos apžvalgininkai ir ekspertai vieningai sutaria, kad socialdemokratų pirmininkės V. Blinkevičiūtės priimtas sprendimas neužimti premjero posto nebuvo netikėtas, o iš anksto suplanuotas veiksmas, dar gerokai prieš rinkimus.
„Aišku, kad čia jokio spontaniškumo nebuvo ir čia klausimas tik tai kokio dydžio buvo ta organizuota grupė iš anksto susitarusių asmenų ir kas į juos įėjo. Artimiausi šitoje istorijoje dalyvavę asmenys, mano įspūdžiu ir mano žiniomis, tą žinojo gerokai iki rinkimų, pusmetį gal kokį iki rinkimų. Gal tiesiog nebandom apsimetinėti ir darom labai tvirtą prielaidą, kad tiems, kam reikėjo, viskas buvo aišku nuo pat pradžių“, – tvirtino V. Bruveris.
Anot „Eltos“ vyr. redaktoriaus, daugiau diskusijų kilo dėl to, kas iš socialdemokratų turėtų užimti premjero postą, kadangi ir dabartinis pagrindinis socialdemokratų kandidatas į premjerus – Gintautas Paluckas – tinka ne visiems partijos nariams.
Tai, kad V. Blinkevičiūtės pasirinkimas neužimti premjero pareigų buvo visiška rinkėjų apgaulė antrina ir R. Urbonaitė.
Ji teigė, kad aišku, jog V. Blinkevičiūtė neplanuoja palikti Europos parlamento (EP) buvo dar tada, kai prieš EP rinkimus socialdemokratų pirmininkė negalėjo atsakyti ar sėkmės atveju Seimo rinkimuose ji planuoja palikti europarlamentaro kėdę.
„Ką mes matome šiandien iš pačios partijos, iš esmės, mes matome įsistatytas kiaulės akis ir sakoma, kad viskas gerai. O kai kur dar tvyro argumentas, kad žiūrėkite, socialdemokratų rinkėjai kažkaip į gatves neina ir nereiškia pasipiktinimo. Kai jus apgauna telefoniniai sukčiai, einat visiems, giriatės labai? Čia psichologiškai žmonės dar bando suvokti, ką su jais padarė ir nenori labai, net sakyčiau, parodyti, kad jie buvo primityviai apgauti. (...) Man atrodo, kad čia iš tikrųjų yra tokio lygio afera ir tokia vinis į pasitikėjimą visa politine sistema, kad šiaip šitie žmonės turėtų labai rimtai pagalvoti ar jų vieta yra politikoje. Nes tokios aferos mūsų demokratijai kainuoja labai daug“, – teigė MRU politologė.
O R. Valatka pabrėžia, kad rinkėjus apgavo ne tik socialdemokratai, bet ir prezidentas Gitanas Nausėda.
„Nebetinka, kai meluoja prezidentas, prezidentas tai melavo kartu su jais. Kaip Vytautas sakė, veikdami grupėje ir iš anksto susitarę, tai pravadyrius buvo prezidentas viso to reikalo. Tai šito tikrai dar nebuvo“, – kalbėjo R. Valatka.
Aptarė prezidento vaidmenį formuojant valdančiąją koaliciją
M. Laurinavičius taip pat priduria, kad G. Nausėda buvo ir tas politikas, kuris pirmasis viešai pasakė, kad G. Paluckas būtų geras kandidatas į premjero postą.
Be to, V. Bruveris teigia, kad prezidentas taip pat mėgins daryti ir tiesioginę įtaką politinėms partijoms formuojant valdančiąją daugumą.
„Jo pagrindinis tikslas bus, kad jis būtų pagrindinis kingmakeris (Karalių kūrėjas – ang. k.) už viso šito stalo. Kad tie patys socialdemokratai jam būtų kuo dėkingesni, kuo klusnesni ir kad tas medaus mėnuo būtų ne šiaip medaus mėnuo, o jis tiesiog būtų pripažįstamas, kaip pagrindinis lyderis. Gal norės tų 2-iejų ministerijų mažiausiai – krašto apsaugos ir užsienio reikalų. Tai čia įvairūs tie variantai, bet, aš manau, kad jo viltys ir planai tapti kingmakeriu ir galios centru neišsipildys, bus tiesiog tokia pati betvarkė, kokią matome ir dabar“, – nuomone dalinosi „Eltos“ vyr. redaktorius.
Paluckas – pats prorusiškiausias ir prokiniškas sisteminis politikas?
R. Valatkos teigimu, taip pat svarbu atkreipti dėmesį ir į tai, kad dabartinis socialdemokratų siūlomas kandidatas į premjerus G. Paluckas yra pasižymėjęs ne vienu prorusišką naratyvą ar net dezinformaciją palaikančiu teiginiu.
„Per pastaruosius 8-erius metus jis ne šiaip, kad kritikavo dešiniuosius dėl šalies gynybos, dėl pinigų krašto apsaugai, jis kartojo rusišką propagandą, o kai kada ir dezinformacinius įmetimus. Pavyzdžiui, jis sako, kad konservatorius reikia pakelti į karo partijos rangą, nes jie anksčiau buvo teisti, o dabar nori kariauti su visais ir taip toliau. (...) 2022 metų sausio 30-ą dieną jis sako, kad bus katastrofa, jeigu mes ginkluosime Ukrainą. Tai čia yra vienas dalykas, kad jis kartoja Maskvos naratyvą, antra, kad premjeras, kuris likus pusantros ar dviem paroms iki karo, kai jau CIA (Centrinė žvalgybos agentūra – aut. past.) buvo paskelbusi visas datas tiksliai, kada prasidės karas, jis sako „baikit, čia jokio karo nebus“. Tai jis neturi įžvalgos elementarios, kuri būtina ministrui pirmininkui“, – komentavo R. Valatka.
M. Laurinavičius taip pat pridėjo, kad G. Paluckas yra ir pats prorusiškiausias ir prokiniškas sisteminis politikas. O žinant tai, jog galimas premjeras taip pat yra teistas už piktnaudžiavimą tarnyba, tai gali būti savotiškas kvietimas Rusijai ir Kinijai daryti įtaką Lietuvos politikoje.
„Jeigu jokių kontaktų, švelniai pavadinant, su Palucku nėra buvę iš Rusijos ir Kinijos, tai dabar mes kaip Lietuva, kaip valstybė tuo žingsniu, kad yra paskelbtas kandidatu į premjerus, mes viešai iš tribūnos pakvietėme Rusiją ir Kiniją daryti tą įtaką. (...) Tai žmogus, teistas už korupciją. Pagal teisės raidę, už piktnaudžiavimą tarnyba, bet iš esmės tai yra už korupciją. Tai kas yra pagrindinis Rusijos ir Kinijos ginklas? Tai yra korupcijos eksportas“, – tvirtino M. Laurinavičius.
„Nemuno Aušros“ buvimas valdančiojoje koalicijoje gali kelti grėsmę Lietuvai
Pastaruoju metu viešojoje erdvėje netyla kalbos, kad valdančiosios koalicijos dalimi naujojoje Vyriausybėje gali būti ir Remigijaus Žemaitaičio vadovaujama partija „Nemuno Aušra“.
Visgi politikos apžvalgininkų ir ekspertų manymu, tai jog šios partijos lyderis yra pagarsėjęs antisemitiniais pareiškimais, o už tai R. Žemaitaitis netgi buvo nubaustas Konstitucinio teismo.
„Oficialiai mes gautume daugybę pareiškimų, visokių neoficialių pastebėjimų ką mes turėtume daryti iš, pirmiausia Jungtinių valstijų ir Vokietijos. Tai mums kyla grėsmė iš karto dėl brigados. (...) Vienas geriausiai žinomų Rusijos visokių įtakos darymų ir poveikių priemonių yra antisemitizmas. Jie darydavo, daro ir toliau darys tokius dalykus.
Tai susidaro situacija, kai Lietuvos vyriausybėje yra politinė jėga, kurios lyderis yra apkaltinas ne šiaip kuo nors, o Konstitucinio teismo pripažintas kaip antisemitas. Tai ką daro rusai tuo metu? Jie organizuoja pačioje Vokietijoje kampaniją, nes žino, kad vokiečiams tas klausimas yra labai svarbus. Jie organizuoja didžiulę politinę kampaniją, kad iš karto net klausimo neliktų jokių čia brigadų – nieko. Tai čia yra tokio lygio grėsmės“, – aiškino M. Laurinavičius.
„Specialiąją diskusijų laidą“ žiūrėkite pirmadienį 19.30 val. per TV3 televiziją!
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!