Banko „Luminor“ vyriausiasis ekonomistas Žygimantas Mauricas svečiuodamasis naujienų portalo tv3.lt laidoje „33min. su Artūru Anužiu“ tikino, kad politikai nors ir bijo įvesti naujus mokesčius piliečiams, nuo jų vis tiek neišsisuks.
Turi būti visuotiniai automobilių taršos ir nekilnojamojo turto mokesčiai
Pasak Žygimanto Maurico, svarstant iš kur gauti papildomus 500 milijonų eurų mūsų krašto gynybai pirmiausia reikia galvoti apie visuotinius, daug surenkančius ir mažiausiai kenksmingus mokesčius.
„Automobilių taršos mokestis, visuotinis nekilnojamojo turto mokestis turėtų būti, nes mūsų čia vienintelis kelias, nes kitu atveju jei mes tų mokesčių neturėsime mums bus pakelti kiti mokesčiai arba gyventojų pajamų arba PVM, kaip padarė Estija. Jie turėtų būti įvesti, nes tai yra beveik visose valstybėse ir Lietuvoje yra toks šleivas kreivas įvestas, bet geriau tokius mokesčius turėti, nei didesnį PVM kaip Estijoje arba didesnį GPM“, – tvirtino Žygimantas Mauricas.
Nors Vyriausybė surinkusi visas politines partijas bando susitarti dėl didesnių nei biudžete numatytų pinigų gynybai, ekonomistai mano, kad greičiausiai politikai pasirinks pakelti pridėtinės vertės mokestį.
„Nes PVM pakelti lengviausia, aš manau, kad mes eisime Estijos keliu, bus pakeltas PVM‘as arba tiesiog pelno mokestis pakeltas arba įvestas kažkoks, kaip pavadinsi taip nepagadinsi, krašto apsaugos ar koks kitas mokestis“, – prognozavo Žygimantas Mauricas.
Reikia naikinti lengvatas šildymui ir ūkininkams
Ekonomistas įsitikinęs, kad Lietuva bene daugiausiai būtų laimėjusi per šią konservatorių kadenciją, jei tik laimėjusi rinkimus būtų padariusi tikrą mokesčių reformą ir užkamšiusi mokestines lengvatas.
„Jeigu mums būtų pavykę mokesčių reformą įgyvendinti kuri buvo planuojama jau 3-4 metus, iš karto po rinkimų, per pandemiją, nes buvo daug kitų iššūkių ir niekas būtų net nepastebėję tos reformos“, – sakė Žygimantas Mauricas.
Be to, kadangi energetinės krizės nebėra, dujos ir elektra nebekainuoja tiek, kiek karo pradžioje, tad remti visų žmonių ir kompensuoti šildymą, taip pat jau nebereikia.
„Bandyti naikinti išimtis kiek įmanoma labiau, kaip pavyzdys lengvata šildymui centralizuotam, ji tokia nei šis, nei tas. Didelę dalį naudos gauna turtingi gyventojai, kurie turi daug turto paveldėto dažniausiai, kažkokių didelių plotų ir panašiai“, – teigia Žygimantas Mauricas.
Ekonomistas ragina naikinti kuo daugiau lengvatų, net ir ūkininkams, nors šie visai neseniai ir protestavo su savo traktoriais sostinėje po Vyriausybės ir Seimo langais.
„Pavyzdys ūkininkai, kurie turi daug išimčių ir mokesčių moka mažiau, reikėtų jiems mokesčius taikyti didesnius ar ne? Joks sektorius neturėtų būti išskirtinis, juolab, kad ūkininkai gauna nemažai subsidijų“, – teigė Žygimantas Mauricas.
Už pasiskolintus pinigus atsakomybės valdžia neneša
Tačiau Banko „Luminor“ ekonomistas įsitikinęs, jei Vyriausybė nuspręs įvesti papildomus mokesčius, greičiausiai rinksis kelti PVM tarifą, nepaisant to, kad tai pabrangintų maistą ir kitas prekes visiems gyventojams.
„Vėl atsirastų Lenkijos tema, garantuoju 100 procentu, tik pakeltų PVM visi badytų į Lenkiją, tada dar kas gali būti blogiau, ateitų gelbėtojai politikai ir įvestų lengvatinius tarifus tam tikriems maisto produktams ir tada gautųsi sistema dar neteisingesnė“, – tikino Žygimantas Mauricas.
Ieškant pinigų šaltinių, kai kurie ragina skolintis, nes tai greitas pinigų šaltinis, jei reikia greitai investuoti į gynybą, tačiau ekonomistas sako, kad tai ne pati geriausia išeitis.
„Skola yra trumpalaikis sprendimas ir gali kelti tam tikrų grėsmių, skola nėra toks geras, nes atsakomybės neneša esama valdžia už pasiskolintus pinigus, nes žmonės pasiskolintų pinigų nemato tiesiog“, – tvirtina Žygimantas Mauricas.
Naujienų portalo tv3.lt laidoje „33min. su Artūru Anužiu“ Žygimantas Mauricas kalbėjo ne tik apie mokesčius, bet ir apie lengvatas, kitus šaltinius, iš kur valdžia galėtų gauti papildomų pinigų. Be to, ekonomistas tvirtina, kad mes įeiname į laikotarpį, kai į blokus susiskaldęs pasaulis jau pradėjo ekonominį karą.
Daugiau apie geopolitiką ir apie santykius su kaimynais, karus ir Vakarų valstybes jau ne kartą kalbėta „33min. su Artūru Anužiu“ laidose. Apie krašto gynybą ir pasirengimą galimam Rusijos puolimui kalbėta su krašto apsaugos ministru Arvydu Anušausku bei gynybos ekspertais Gintaru Ažubaliu bei Vaidotu Malinioniu. O buvęs kariuomenės vadas Vytautas Žukas laidoje yra pasakojęs apie Lietuvos kariuomenės trūkumus ir prioritetus. O apie ateinančius karus ir Vakarų valstybių nuopuolį plačiau atskleidė karo istorikas Robertas Petrauskas. Be to, kaip Lietuvai sekasi išlaikyti savo valstybingumą ir sveikas institucijas pasakojo ekonomikos profesorius Raimondas Kuodis.
„33 min. su Artūru Anužiu“ žiūrėkite kiekvieną trečiadienį 19 val. naujienų portale tv3.lt ir platformoje TV3 Play. Laidą ketvirtadieniais 19 val. rasite TV3 televizijos YouTube kanale.