Europos Komisijos (EK) vadovas trečiadienį dar kartą pareiškė, kad diskusijos dėl Ignalinos atominės elektrinės (IAE) darbo pratęsimo nevyksta.
„Ignalina (jėgainės uždarymas – BNS), kad būtų visiškai aišku, yra teisinis įsipareigojimas sutartyje (Lietuvos stojimo į Europos Sąjunga sutartis – BNS). Teisiniai įsipareigojimai nėra Lietuvos ir EK diskusijų objektas. EK gali tik pasakyti – sutartys reikia gerbti“, – Briuselyje bendroje spaudos konferencijoje su premjeru Gediminu Kirkilu tvirtino Jose Manuelis Barrosas (Žozė Manuelis Barozas).
Vyriausybės spaudos tarnybos išplatintame pranešime teigiama, kad M.J.Barozas susitikime su G.Kirkilu pasiūlė parengti bendrą Baltijos regiono sujungimo su ES energetikos tinklais veiksmų planą, kuriame būtų išskirtas EK ir Lietuvos veiksmų planas.
Šio plano tikslas - imtis visų įmanomų priemonių maksimaliai padidinti Lietuvos energetinį saugumą iki 2009 metų pabaigos. Teigiama, kad J.M.Barosso sutiko siūlyti šiuos klausimus aptarti ES Vadovų Tarybos susitikimuose spalio ir gruodžio mėnesiais.
G.Kirkilas pabrėžė, kad uždarius IAE padidės elektros energijos gamybos kaštai, o papildomo elektros importo galimybių nebuvimas turės neigiamos įtakos Lietuvos ūkio konkurentabilumui ir augimo perspektyvoms.
Premjero teigimu, siekiant to išvengti reikia kuo skubiau tiesti elektros tiltus į Švediją ir Lenkiją, sujungti Lietuvos ir Lenkijos dujų sektorius statant suskystintų dujų terminalą, plėtoti naujos atominės elektrinės statybos projektą, didinti energijos sunaudojimo efektyvumą bei atsinaujinančių energijos šaltinių dalį.
G.Kirkilo vizito į Briuselį metu aptarta Lietuvos energetinio saugumo situacija po 2009 metų, kai bus uždaryta Ignalinos atominė elektrinė. Liepos mėnesį premjeras teigė, kad šio susitikimo metu priimti sprendimai gali būti lemiami siekiant pratęsti jėgainės darbą.
Lietuva stojimo į ES sutartyje įsipareigojo iki 2009-ųjų pabaigos visiškai uždaryti Ignalinos atominę elektrinę. Tačiau Vyriausybė viešai vis dar skelbia besitikinti susitarti su EK vėlesnio IAE uždarymo.
Spalio 12 Lietuvoje vyks konsultacinis referendumas, kuriame šalies gyventojams bus siūloma pasisakyti, ar jie pritaria siekiui pratęsti IAE darbą po 2009 metų.
Iki 2016-2018 metų Lietuvoje tikimasi pastatyti pirmąjį naujos atominės elektrinės reaktorių, o 2015-2016 metais - nutiesti elektros tiltus į Lenkiją ir Švediją.