Nors šiemet valdžia pinigų padėti labiausiai skurstantiems nerado, daugelio ministerijų vadovų atlyginimai didėjo.
Antrąjį šių metų ketvirtį lyginant su pirmuoju, vidutinis mėnesio darbo užmokestis, įskaitant priedus ir priemokas, pakilo beveik pusei ministrų iš 13-kos. Anot Vyriausybės atstovų, didėjo ne alga, o priedai už stažą ir gerą darbą.
Visgi pripažįstama, kad tokia tvarka ydinga ir žadama ją keisti. Pavasarį daug diskutuota dėl minimalios 800 litų algos padidinimo bent 100 litų. Tuomet Vyriausybė pareiškė, kad algos didinimą ketinama sieti su kitų metų biudžetu, nes šiemet pinigų tam nėra. Tačiau valstybės tarnyboje atlyginimai toliau kyla.
Daugiausia, beveik 500 litų, atlyginimas padidėjo socialinės apsaugos ir darbo ministrui – jis dabar siekia pusdešimto tūkstančio litų. Užsienio reikalų ir susisiekimo ministrų atlyginimai didėjo daugiau nei 100, ūkio ministro – daugiau nei 200 litų, energetikos ministro – 31 litu.
Ministro Pirmininko kanclerį pavaduojantis pareigūnas sako, kad ministrų pareiginė alga yra 8 480 litų ir ji nesikeitė jau kelerius metus, o ministrai gauna skirtingus atlyginimus dėl skirtingų priedų. Taip jau dešimtmetį atlyginimai didėja ne tik valstybės tarnautojams, bet ir politikams, teisėsaugai.
Ministro Pirmininko kanclerio pirmojo pavaduotojo Giedriaus Kazakevičiaus teigimu, šiandien iš tikrųjų egzistuoja sistema, kai nors pati alga už pareigas ir nedidinama, tačiau dėl turimo stažo gaunami priedai lemia, kad atlyginimai kas tris metus vis išauga.
Antrąjį metų ketvirtį lyginant su pirmuoju kilo ir viceministrų bei ministerijų kanclerių darbo užmokesčiai. Ypač šių pareigūnų atlyginimai didėjo Socialinės apsaugos ir darbo bei Aplinkos ministerijose. Jie, esą, gavę priedus už gerą darbą. Pajamų padidėjimo nepajuto tik Vidaus reikalų ministerijos darbuotojai.
Seimo Socialinių reikalų ir darbo komiteto narys Algirdas Sysas piktinosi šia tvarka. Anot jo, nors Seime visi skelbia, kad Lietuvą kamuoja sunkmetis ir todėl atlyginimų didinti negalima, visgi būdų, kaip skirti papildomų lėšų viceministrams, kancleriams ir kitiems aukštiems pareigūnams, surandama. A. Syso teigimu, Vyriausybės nariai sunkmečio metu turėjo susilaikyti ir sau išmokų neskirti.
Vyriausybė pripažįsta, kad sistema, kai atlyginimas didėja nuo darbo stažo ir priedų yra viena iš silpnųjų šiandieninės valstybės tarnybos apmokėjimo sistemos vietų ir ją ketina keisti.
Ministras Pirmininkas Andrius Kubilius balandžio mėnesį yra sakęs, kad Vyriausybė yra parengusi naują valstybės tarnybos koncepciją, kurioje apibrėžiama nauja atlyginimų sistema. Pagal ją, tokių priemokų, kokios egzistuoja šiuo metu, neliktų, išskyrus vienintelę – metinį, už darbo rezultatus skiriamą, daugiausia 20 proc. priedą prie atlyginimo.
Šiuo metu pagrindinės valstybės tarnybos gairės pateiktos Seimo komitetams. Po rudenį Seime įvyksiančių diskusijų bus rengiami įstatymų projektai.