Vairuotojai skundžiasi spūstyje stovintys pusvalandį, Lietuvos pareigūnai kol kas veiksmų nesiima, tačiau jei spūstys didės, žada dar Lietuvoje automobilius į Lenkiją nukreipti kitu keliu.
Lenkijos ūkininkams pradėjus kelių blokadas visoje Lenkijoje ir grasinant jas tęsti apie savaitę. Ūkininkai traktoriais užblokavo Via Baltica viaduką ties Šipliške, esantį už 7 km nuo sienos. Važiuojant iš Lietuvos ten susiformavo spūstis, kurioje vairuotojai įstringa apie pusvalandžiui.
Spūstyje įstrigę vairuotojai pasakoja, kad Lenkijos policija jiems liepia išsukti iš greitkelio užkardą apvažiuoti šalia esančiu keliu.
„Reikia dirbti, o neįmanoma, blokuoja, laikas baiginėjasi, ką mums daryti?“ – klausia vairuotojas Vitalijus.
Gali nukreipti eismą per kitas vietas
Jei spūstis artimiausiomis dienomis dar labiau padidės, Lietuvos pareigūnai tikina pasirengę eismą dar Lietuvoje reguliuoti ir nukreipti per kitas vietas, pavyzdžiui, per Lazdijus.
„Ne pirmas kartas, pademonstravome, sugebame“, – tikino vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė.
„Esame pasiruošę sureaguoti, svarbiausia žinia, kad yra šiek tiek toliau nuo sienos, yra išankstinis įspėjimas, kaip turėtume srautus reguliuoti“, – sakė krizių valdymo centro vadovas Vilmantas Vitkauskas.
Vėl protestuojant Lenkijos ūkininkams, ir Lietuvos žemdirbiai perspėja planuojantys panašius protestus ateityje, jei Vyriausybė ir toliau ignoruos žemų pieno supirkimo kainų klausimą. Reikalaudami užtikrinti nediskriminacines žaliavinio pieno kainas, Lietuvos ūkininkai protestavo ir nemokamai pieną dalino jau daugiau kaip prieš metus, šį klausimą vėl kėlė ir per sausio traktorių protestą Vilniuje.
Tačiau net ir šiandien po susitikimo su premjere Ingrida Šimonyte, ūkininkai neslepia pesimizmo ir perspėja galintys griebtis kelių blokados kaip lenkai.
„Mes pasiruošę, turim aiškų planą, jei bendruomenė nuspręs, kad riekia tuo pasinaudoti, taip ir padarysim“, – sakė žemės ūkio tarybos pirmininkas Ignas Hofmanas.
„Dėl pieno klausimų ministras nieko nežino, nesupranta, šneka apie kooperaciją. Kooperatyvai bankrutuos“, – teigė pieno gamintojų asociacijos vadovas Jonas Vilionis.
Siūlo laukti įstatymo pataisų
Europos komisijos duomenys rodo, kad vasarį Lietuvoje vidutinė pieno supirkimo kaina siekė 42 centus už litrą ir buvo 5 centais mažesnė negu Lenkijoje, tačiau 3 centais didesnė negu Latvijoje. Žemės ūkio ministras ragina ūkininkus dar palaukti, kol Seime bus priimtos Pieno įstatymo pataisos, kuriomis žada pamėginti suderinti ūkininkų, perdirbėjų ir prekybininkų interesus.
„Siūlymas yra kooperacija, teisingesnė skainos garnatavimas. Ūkininkai sužino apie kainų pokyčius ne iš anksto, o mėnesio vidury, post faktum. Tuos dalykus reikia spręsti, teisingumo dalykas svarbus“, – sakė žemės ūkio ministras Kęstutis Navickas.
Žemės ūkio duomenų centro duomenys rodo, kad pastaruoju metu prekybininkai susimažino savo maržą galutinėje pieno kainoje, o ūkininkų dalis padidėjo iki 32 centų už litrą. Tačiau ūkininkai nuogąstauja, kad toks pagerėjimas bus laikinas ir užsitęsus Pieno įstatymo svarstymams iš jo naudos nesitiki.
„Kuris dabar ateitumėt į ūkį ir gamintumėt pieną už 16–20 ct? Turbūt nė vienas. Šimonytė nieko nepasakė ir nieko nespręs“, – tikino J. Vilionis.
Ūkininkai skundžiasi, kad ir su žemės ūkio ir aplinkos ministerijomis suderinta laukų tręšimo mėšlu tvarka esą yra per griežta, mat siekiant apsaugoti srutų nutekėjimą į vandens telkinius, ūkininkai privalės po tręšimo laukus skubiai užarti, o jei žemė bus įšalusi ar išdžiūvusi, galios tręšimo draudimas.
Daugiau apie tai – aukščiau esančiame vaizdo įraše.