Komentuodama situaciją, kodėl žmonės vengia atskleisti maršrutus, nenoriai bendradarbiauja su specialistais, Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) Vilniaus departamento vadovė pateikė kelias versijas.
„Teko nuotolinių susitikimų metu kalbėjo su daugeliu įvairių įmonių darbuotojų. Tai viena iš versijų, kad tiesiog bijo parasti darbo vietą ar užsitraukti darbdavio nemalonę. Ir štai vakar teko kalbėtis apie situaciją Raseinių rajone, kad netgi didelių įmonių vadovai galimai draudžia darbuotojams net esant menkiems simptomams tirtis dėl koronaviruso, kad nenutrūktų gamybos arba darbo procesas. Tai gali būti viena priežasčių“, – sakė ji.
Naudodamasi proga ji pabrėžė, kad dėl to konsultuotasi ir su Valstybine darbo inspekcija.
„Buvome patikinti, kad pagal įstatymus darbdavys atsako už darbuotojų saugaus ir sveikas darbo sąlygas. O jei vienas jų gali būti užsikrėtęs COVID-19- infekcija, tai galima taikyti ir Užkrečiamųjų ligų valdymo ir kontrolės įstatymą, kur numatyta ne tik administracinė, bet ir baudžiamoji atsakomybė paaiškėjus tokiems faktams.
Kviečiame suprasti darbdavius, kad daug didesnė blogybė, jei įmonėje išplistų infekcija, jei pajutęs simptomus darbuotojas nebūtų išleistas namo ar jam nebūtų pasiūlyta išsitirti“, – dėstė R. Lingienė.
Neįvertina rizikos
Taip pat ji atkreipė dėmesį į viešumoje pabrėžiamus teiginius kad dabar serga jauni žmonės, jiems simptomai lengvi arba išvis nepasireiškia.
„Laimei, savo aplinkoje jie neturėjo sunkių atvejų ir tiesiog galvoja, kad šis virusas yra kaip gripas – lengvai atėjo, lengvai ir praeis. Nors, beje, gripo komplikacijos kasmet irgi yra labai skaudžios. Tai gali būti ir tokios priežastys“, – sakė ji.
Iš viso – 172 atvejai
Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) informuoja, kad per praėjusią parą Lietuvoje patvirtinti 172 koronavirusinės infekcijos (COVID-19) atvejai. Iš jų 74 registruoti Kauno, 52 Šiaulių, 30 Vilniaus, 9 Klaipėdos, 4 Alytaus ir po 1 Panevėžio, Telšių ir Utenos apskrityse.
Utenos apskrityje per vakar parą buvo patvirtinta mirtis nuo koronavirusinės infekcijos. Asmuo priklausė rizikos grupei dėl amžiaus ir kitų susirgimų. Taip pat apie dar vieną mirtį LSMU Kauno ligoninėje pranešta penktadienį, mirė 80–89 metų amžiaus grupei priklausęs.
Per vakar parą šalyje patvirtinti 4 įvežtiniai atvejai.
Kol kas 24 asmenys, kuriems per vakar parą patvirtinta koronavirusinė infekcija, negalėjo įvardinti, kur galėjo užsikrėsti. Epidemiologinių tyrimų metu nustatyta, kad asmenys išvykę į užsienį nebuvo, su patvirtintais COVID-19 atvejais nebendravo. Specialistai nagrinėja šių užsikrėtusiųjų maršrutus, tad statistika dar gali keistis, jei būtų rastos sąsajos tarp atskirų atvejų.
Po kontakto, bet ne židiniuose, epidemiologų vertinimu, užsikrėtė 49 asmenys, tačiau atvejai, šiuo metu turimais duomenimis, nepriskiriami infekcijos židiniams.