• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Tibeto atvejis vertinant objektyviais kriterijais mažai kuo skiriasi nuo Baltijos šalių okupacijos - tik politiniai sumetimai lėmė, kad šiandien nepriklausomo Tibeto nepripažįsta nė viena valstybė, teigia tarptautinės teisės ekspertas, Vilniaus universiteto Teisės fakulteto docentas dr. Dainius Žalimas.

REKLAMA
REKLAMA

Pekino olimpiados išvakarėse teisininkas Eltai sakė, kad Tibeto inkorporavimo į Kinijos sudėtį objektyviai pripažinti būtų negalima.

REKLAMA

“Vertinant teisiškai, Tibeto atvejis yra praktiškai analogiškas Baltijos šalims - įsiveržta į de facto nepriklausomą Tibetą, sumušta Tibeto kariuomenė, Dalailamos atstovai fiziškai priversti pasirašyti sutartį dėl tariamo „taikaus Tibeto išvadavimo“. Aišku, kad ir ta sutartis yra niekinė, kad tai buvo agresijos aktas ir kad jo nebūtų galima pripažinti, bet, deja, Tibetas yra vienas iš tų atvejų, kada politiniai sumetimai yra aukščiau teisės“, - sakė D. Žalimas.

REKLAMA
REKLAMA

Anot docento, nors Tibetas ir turi teisę reikalauti nepriklausomybės, atsižvelgiant į dabartinę politinę situaciją savivaldos siekis yra vienintelė reali galimybė. Teisininkas atkreipė dėmesį, kad, priešingai nei Baltijos šalių atveju, Tibeto aneksija yra pripažinta, todėl ir tarptautinės paramos nepriklausomybės siekiui nėra.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

“Dalailama atsižvelgė į pastarųjų 50 metų realybę. Kinija juk nėra tokia, kaip 1988-1989 metais žlunganti Sovietų Sąjunga. Matant realią situaciją, sunku ko nors daugiau reikalauti nei realios savivaldos. Formaliai savivalda egzistuoja, bet ji yra griežtai kontroliuojama iš centro. Mes patys tą patirtį turime - teoriškai ir sovietinės respublikos buvo autonominės...“, - Eltai sakė D. Žalimas.

REKLAMA

Anot Teisės fakulteto Tarptautinės ir ES teisės katedros vedėjo, vertinant galimybes būtina atsižvelgti ir į skaudžią realybę pačiame Tibete.

“Bijau, kad kinams labiau pavyko nei, pavyzdžiui, Sovietų Sąjungai savo laiku Latvijoje arba Estijoje - faktiškai tibetiečiai savo šalyje dabar yra mažuma“, - sakė D. Žalimas.

REKLAMA

Anot jo, belieka tikėtis, kad Kinija kada nors atsisakys savo imperinės logikos.

“Jungtinė Karalystė savo laiku nuo jos išsigydė ir šiandien klesti kaip valstybė. Galbūt Kinija, Rusija taip pat suvoks, kad jos gali klestėti be kitų tautų pajungimo jėga. Problema ta, kad šalys savo didybę suvokia tik per teritoriją“, - sakė D. Žalimas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų