Europai reikia operatyviau veikiančio sprendimų priėmimo mechanizmo, o ekonominiams sunkumams Europoje įveikti priemonės yra žinomos, reikia tik ES valstybių politinės valios, teigia Lietuvos vadovė.
Trečiadienio vakarą Prezidentė Dalia Grybauskaitė dalyvavo neeiliniame Europos Sąjungos (ES) valstybių vadovų susitikime, kuriame buvo svarstomos priemonės euro zonos skolų krizei įveikti.
Europos vadovų tarybai buvo pateiktos konkrečios euro zonos šalių priemonės, kaip maksimaliai išnaudojant ES turimus instrumentus stiprinti viešuosius finansus ir stabilizuoti bankų sektorių.
Prezidentės teigimu, finansinei krizei virtus skolų krize reikia radikalių, o ne tarpinių sprendimų ir efektyvaus veiksmų koordinavimo.
„ES per lėtai priima sprendimus, skolų įveikimo priemonės vėluoja, todėl krizė tik gilėja. Europai reikia operatyviau veikiančio sprendimų priėmimo mechanizmo“, - D. Grybauskaitę cituoja Prezidentės spaudos tarnyba.
Norint užkirsti kelią aplaidžiam finansų valdymui, pasak Prezidentės, būtina ne tik griežčiau naudoti turimus instrumentus fiskalinei drausmei užtikrinti, bet ir sukurti naujus. Visos priemonės, kaip įveikti Europai iškilusius ekonominius sunkumus, yra aiškios, reikia tik ES valstybių politinės valios jas įgyvendinti.
Svarbus susitikimo klausimas buvo bankų stabilumo užtikrinimas. Prezidentės teigimu, 27 ES šalių vadovai davė politinį leidimą rekapitalizuoti probleminius bankus - sustiprinti bankų kapitalą pirmiausia panaudojant privačias lėšas, o prireikus ir valstybės paramą bei Europos finansinio stabilumo fondo lėšas.
ES valstybių lyderiai palaikė euro zonos reguliarios vadovų tarybos įteisinimą bei pasiūlymą ES biudžetinės priežiūros ir ekonominės politikos koordinavimą užtikrinti per naujai priimtą ekonominio valdymo paketą.
Šie sprendimai, pasak D. Grybauskaitės, yra pirmas žingsnis spartesnių euro zonos problemų sprendimo link.
Šalies vadovės nuomone, euro zonoje vykstantys procesai ir užsitęsusi skolų krizė turės įtakos ir Lietuvos ekonomikai, todėl privalome laikytis fiskalinės drausmės įsipareigojimų ir įvertinant galimas rizikas atsakingai formuoti 2012 m. valstybės biudžetą.