Baltijos šalių, Lenkijos, Čekijos, Nyderlandų ir Prancūzijos vadovai atvirame laiške Sakartvelo parlamento pirmininkui Šalvai Papuašviliui teigė, jog minėto įstatymo „dvasia ir turinys nesuderinami su Europos normomis ir vertybėmis“.
„Šiuo įstatymu siekiama nutildyti žiniasklaidą ir pilietinės visuomenės organizacijas, atliekančias gyvybiškai svarbų vaidmenį demokratinėje visuomenėje ir padedančias Sakartvelui žengti Europos Sąjungos (ES) link“, – rašoma laiške.
Sakartvelo parlamentas, nepaisydamas masinių protestų, gegužės viduryje priėmė vadinamąjį užsienio agentų įstatymą.
Įstatymu reikalaujama, kad nevyriausybinės organizacijos ir žiniasklaidos priemonės, gaunančios daugiau kaip 20 proc. finansavimo iš užsienio, įsiregistruotų kaip „užsienio įtakos agentai“.
Sakartvelo prezidentė Salomė Zurabišvili įstatymą vetavo, tačiau pirmadienį šalies parlamento Teisės reikalų komitetas atmetė šį veto. Dauguma komiteto narių yra šalies valdančiosios partijos „Sakartvelo svajonė“ nariai.
Dėl šio parlamento teismų komiteto pasiūlymo balsuos visa įstatymų leidžiamoji valdžia.
Kritikai smerkia šį įstatymą, teigdami, kad jis primena Rusijos teisės aktus, kuriais siekiama nutildyti Maskvos kritikus. Briuselio teigimu, jis nesuderinamas su ilgalaikiu Sakartvelo siekiu tapti ES nare.
„Sakartvelo pastangos siekti narystės ES buvo įvertintos – suteikta galimybė pradėti stojimo derybas. Tačiau tokie įstatymai kaip šis, smurtas prieš demonstrantus visiškai nesuderinami su europiniais ketinimais. Taigi paraginome atšaukti tokį sprendimą. Be to, žinome, kad integracijos kelias yra sunkus, todėl kartu pasiūlėme visą reikalingą paramą ir pagalbą Sakartvelo žmonėms, nes tikime europine jų šalies ateitimi“, – sako V. Čmilytė-Nielsen.
Tbilisyje ne kartą vyko dideli protestai parlamente svarstant šią priemonę.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!