Vilniaus universiteto Tarptautinio verslo mokykla (TVM) inicijuoja ekspremjero Gedimino Kirkilo diplomo anuliavimo procedūrą. Socialdemokratas tai vadina politiniu susidorojimu ir žada kreiptis į teismą.
Švietimo ir mokslo ministras Gintaras Steponavičius iš TVM gavo atsakymą, jame pripažįstama, kad priimant G.Kirkilą į magistro studijas buvo nusižengta įstatymams. Atsakyme, kurį pasirašė TVM direktorius Julius Niedvaras, teigiama, kad pradedama teisinė procedūra, kuria siekiama anuliuoti G.Kirkilo įgytą vadybos ir verslo administravimo magistro laipsnį liudijantį diplomą. Kitaip tariant, TVM kreipsis į teismą, kad būtų panaikintas jos pačios sprendimas.
Jaučia spaudimą
„Reaguoju ramiai! Kaip visada!“ - vakar pareiškė G.Kirkilas ir pažymėjo, kad triukšmas dėl jo diplomo kilo jau trečią kartą. „Ne aš save priėmiau į TVM, o mane priėmė. Jei buvo padaryta kokių nors klaidų, bausti reikia kaltuosius. Juk jie patys save skundžia“, - aiškino buvęs premjeras.
Jis tvirtino, kad Švietimo ir mokslo ministerija darė „politinį spaudimą“ TVM. „Vyksta švietimo reforma. Didelį savarankiškumą turinti mokykla, nenorėdama, kad būtų prijungta prie Vilniaus universiteto, pasiduoda politiniam spaudimui. Čia tikrosios šios istorijos šaknys“, - sakė G.Kirkilas.
Taisoma klaida
Tačiau ministras G.Steponavičius tokias prielaidas paneigė. „Tai yra pačių institucijų reikalas, man svarbu, kad nustatyta klaida yra pripažinta ir taisoma“, - sakė jis.
TVM direktorius J.Niedvaras, kurį prieš kelerius metus tuometis premjeras G.Kirkilas buvo paskyręs nacionalinio investuotojo „Leo LT“ stebėtojų tarybos pirmininku ir prezidentu, vakar pripažino, kad ketinimas anuliuoti pačių išduotą diplomą esąs pirmas TVM istorijoje. Į klausimus apie politinį spaudimą, nuobaudas TVM darbuotojams, galbūt pažeidusiems priėmimo taisykles, jis atsakinėjo vienodai: „Nenoriu komentuoti.“
Priminsime, kad anksčiau ministras G.Steponavičius dėl G.Kirkilo diplomo sulaukė atsakymo ir iš Studijų kokybės vertinimo centro. Jo specialistai taip pat konstatavo, kad priimant G.Kirkilą į TVM magistrantūros studijas būta pažeidimų. Tąkart ministras iš Seimo tribūnos užsiminė, kad imsis ryžtingų veiksmų, bet jų nedetalizavo. Vakar G.Steponavičius tvirtino, kad jį tenkina TVM pasirinktas užsitęsusios istorijos sprendimo būdas.
„Neformalus“ švietimas
„G.Kirkilas 2002 metais įstojo į TVM pagal 2002 metais galiojusias priėmimo taisykles“, - rašyta 2006 metais Vilniaus universiteto prorektorės Birutės Pociūtės tuomečiam Seimo pirmininkui Viktorui Muntianui atsiųstame rašte. Buvęs TVM direktorius Jonas Kunčinas tada aiškino, kad G.Kirkilas buvo priimtas studijuoti įvertinus neformaliojo švietimo būdu asmens įgytą kompetenciją ir nustačius, kad G.Kirkilas turi kvalifikaciją, suteikiančią teisę studijuoti magistrantūroje.
G.Kirkilas yra baigęs Vilniaus aukštąją partinę mokyklą, į ją įstojo 1978 metais ir studijavo politikos mokslus. Aukštosios partinės mokyklos diplomai Lietuvoje nepripažįstami kaip aukštąjį išsilavinimą liudijantis dokumentas. Vadinamąsias magistrantūros studijas TVM G.Kirkilas baigė 2004 metais.
Partijos lyderis sutrikęs
Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP), kuri prieš mėnesį kategoriškai pasmerkė „nuolat skleidžiamus prasimanymus, esą LSDP pirmininko pavaduotojas G.Kirkilas neteisėtai įgijo magistro diplomą“, pirmininkas Algirdas Butkevičius vakar jau nebekalbėjo apie dešiniųjų jėgų provokaciją, kuria neva siekiama atitraukti dėmesį nuo dabartinės valdžios daromų klaidų.
Socialdemokratų lyderis tirtino, kad minėtasis LSDP pareiškimas atsirado išklausius G.Kirkilo ir VU prorektoriaus Rimanto Vaitkaus paaiškinimus apie galiojusią priėmimo į šią aukštąją mokyklą tvarką. Anot A.Butkevičiaus, dokumentai, kuriais remiantis G.Kirkilas buvo priimtas į TVM, neišliko, tad kyla jo studijų teisėtumo klausimas. „Jie dingo! Tad galima traktuoti, kad studijos buvo neteisėtos, - sumišęs kalbėjo socialdemokratų vadovas. - Tai nesmagi situacija, vėl reikės G.Kirkilo klausti, kaip ten viskas buvo.“ Pirmadienį partijos vadovybė kvies G.Kirkilą ant kilimo, kad šis paaiškintų savo diplomo gavimo peripetijas.